E-2 yatırımcı vizesi, ABD’de yatırım yapan ve ABD’li bir şirket için çalışan yabancı ülke vatandaşları içim cazip bir seçenek. E-2 yatırımcı vizesi almış olmak, başvuru sahiplerine doğrudan ABD Daimi Oturum İzni (Yeşil Kart) sağlıyor olmasa da E-2 vizesi aldıktan sonra yeşil kart almanın bazı harika yolları mevcut.

E-2 yatırımcıları yeşil kart almasalar dahi işleri başarılı bir şekilde işlemeye devam ettiği sürece mevcut vizelerini sayısız kez yenileyebilirler. Söz konusu yabancı ülke ile ABD’nin ise aralarındaki anlaşmayı devam ettirmesi gerekmektedir. Bir E-2 yatırımcısının bir ABD Yeşil Kartı edinmek için birçok seçeneği bulunmaktadır.

 E-2 Vizesi Nedir?

E-2 yatırımcı vizesi, yatırımcılara Amerika Birleşik Devletleri’nde ABD’li bir şirket için çalışma fırsatını sunmaktadır. E-2 vizesi sahiplerinin bu ABD’li şirkete önemli miktarda sermaye yatırımı yapmış olması ve sadece bu E-2 vize sponsoru için çalışmaları gerekir.

Bu vize beş sene geçerlilik süresine sahiptir, ama daha önce de belirtildiği üzere, belirli düzenlemelere uyulduğu sürece sayısız kez yenilenebilir. Başvuru sahipleri, E-2 vizesi beş sene geçerliliğe sahip olsa da I-94 vizesinin sadece iki sene geçerli olduğunu unutmamalıdır. Başvuru sahipleri bir I-94 uzatması talep etmelidir, aksi takdirde statüsüz oldukları düşünülecektir.

 E-2 vizesinin gereksinimleri nelerdir:

 • Başvuru sahibi, ABD ile anlaşmalı bir ülkenin vatandaşı olmak zorundadır
 • Başvuru sahibi ABD’li şirkete önemli ölçüde sermaye yatırımı yapmaya devam eder.
 • Başvuru sahibi, işini geliştirmek amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapma niyetinde olmalıdır. Bu da bir şirketin %50’sine sahip olmak ya da bir yönetici pozisyonu yoluyla yetkiyi elinde bulundurmakla kanıtlanabilir. Hisse senedi ya da gayrimenkul satın almak gibi pasif yatırımlar buna alternatif değildir.

Eşleri ve 21 yaş altı evlenmemiş çocukları E-2 yatırımcılarına eşlik edebilir. Vizenin onaylanması halinde birincil vize sahibinin eşi ve 21 yaş altı evlenmemiş çocukları da aynı vize süresine tabi olacaktır. Uygun bulunan E-2 vize sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de kendilerine Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olarak çalışma imkanı sunan Çalışma İzin Belgeleri edinebilirler.

E-2 gereksinimleri ve belgeleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen Yatırımcı Vizesi makalemizi ziyaret edin.

Hangi Yeşil Kartı Alabilirim?

E-2 yatırımcı vizesi otomatik olarak yeşil kart ile sonuçlanmaz. Bununla birlikte, E-2 başvuru sahibi ABD’de daimi oturum almak istiyorsa bunun yerine EB-2 Ulusal Çıkardan Feragat vizesi alması ya da EB-5 Yatırımcı Programına katılması en iyi seçenek olacaktır. E-2 vizesinden yeşil karta erişmek için mevcut olası seçeneklerdir şunlardır:

 1. EB-5 Yeşil Kart:Eğer EB-5 programı kapsamında, ABD’de belirli sayıda (genellikle 10’dan fazla) istihdam yaratan bir işletmeye 1 milyon ABD doları (ya da kırsal kesimde veya işsizliğin yüksek olduğu yerlerde 500.000$) yatırım yaparsanız bir yeşil kart alabilirsiniz.  EB-5 yoluna girmeyi tercih eden çoğu yatırımcı, tüm yatırımcıların kanıtlaması gereken tek şeyin kullandıkları fonların yasal kaynağını göstermek olması nedeniyle bölgesel merkezleri seçmektedir.   Riski azaltmak amacıyla ise çoğu başvuru sahibi %100 onay oranına sahip uzun süredir faaliyet gösteren bir bölgesel merkez seçer ve 500.000$ yatırım yapar ve bölgesel merkeze bağlı olarak beş ile yedi sene gibi bir süre içerisinde paralarını geri alırlar.  Bölgesel merkezi seçerler ve bölgesel merkez de EB-5 vizesi için gerekli olan doğrudan ya da dolaylı 10 işi ideare eder.
 2. Aile üyesinin sponsorluğu:Amerika Birleşik Devletlerinde yakın akrabanız olması halinde yeşil kart edinebilirsiniz. Akrabalarınız size sponsor olabilir ve adınıza bir dilekçeyi işleme koyabilir.  Bununla birlikte bu kişi birinci dereceden bir aile üyesi olmalıdır.
 3. Yeşil Kart için ABD’li bir işverenin sponsorluğu nasıl sağlanır:Çalışma Bakanlığına sizin adınıza bir PERM Çalışma Belgesi formu vermeye istekli bir işveren bulabilirseniz, istihdam temelli göçmenlik süreci yoluyla bir yeşil kart almaya hak kazanabilirsiniz. PERM için işvereninizin sizin dolduracağınız pozisyon için hiçbir ABD’li işçinin mevcut olmadığından emin olmak için kapsamlı bir işe alım sürecinden geçmesi gerekeceğini unutmayınız.   Birçok E-2 yatırımcısı nihayetinde kendilerine yeşil kart için sponsor olacak, mesleklerine uygun bir şirket bulur.   Ve bu kişiye yeşil kart için sponsorluk yapan şirket, bir ya da iki kişi çalıştıran çok küçük bir şirket olabilir.

“Olağanüstü yeteneklere sahip yabancı ülke vatandaşı” iseniz, yüksek öğrenim gördüyseniz ya da buna eşdeğer deneyime sahipseniz ve hizmetlerinizin Amerika Birleşik Devletleri’ne büyük katkıda bulunacağını kanıtlayabiliyorsanız,

Bir Ulusal Çıkarda Feragat (NIW) statüsüne hak kazanmak için 2 şeyi ortaya koymanız gerekir:

 • İşletmenizin ABD toplumu, ekonomisi, sağlığı, eğitimi, teknolojisi, bilimi ya da kültürüne katkı sağlayacağı.
 • Bu haktan faydalanan kişi olarak deneyiminiz, geçmiş başarılarınız, eğitiminiz, sermayeniz ya da iş planınız ile işletmenizi geliştirebilecek kapasiteye sahip olduğunuz.
 1. EB-1 Yeşil Kart nedir: “Olağanüstü yeteneklere sahip yabancı ülke vatandaşı”, “seçkin bir araştırmacı ya da profesör” ya da “çok uluslu bir müdür veya üst düzey yöneticisiniz.” Eğer ABD’ye gelmeden önce yönetici konumunda yabancı bir firma ile daha önce çalışmışlarsa üçüncü seçenek çok sayıda yabancı yatırımcı için daha alakalı olabilir.

Hak kazanmak için EB-1 başvurusu öncesindeki üç sene içerisinde çok uluslu bir şirkette en az bir sene boyunca kesintisiz çalışmış olmanız gerekir. Pozisyonunuzun da meşru olması gerekmektedir:

 • L-1a Müdürler, diğer çalışanların gündelik görevlerini denetlemekten sorumlu olmalı ve işe alım ve işten çıkarma yetkisine sahip olmalıdır.
 • L-1a Yöneticiler ise şirketin yönetsel unsurlarını denetlemenin yanı sıra şirket adına büyük kararlar alabilmelidir.

 E-2 Vizesinden Yeşil Karta Uzanan Süreç Nedir

E-2 vizenizi istihdam temelli yeşil karta dönüştürme kararı aldıysanız işte burada izleyeceğiniz genel adımları bulacaksınız. Yapmanız gereken ilk şey, ya yeşil kart niteliklerini karşılayan ve size sponsor olacak bir ABD’li işveren bulmaktır. Bu işverenin sizin için başvurunuzu yapması, adınıza bir PERM Çalışma Belgesi çıkartması (detaylar aşağıda) ve tüm başvuru ücretlerini ödemesi gerekir.

Bununla birlikte bazı istisnalar da söz konusudur. Ulusal Çıkar Feragatı (NIW) ile bir EB-5, EB-1A veya EB-2 başvurusu yapıyorsanız bu başvuruyu kendiniz yapabilirsiniz ve bir PERM’e ihtiyaç duymazsınız.

PERM Çalışma İzni

E-2 vizesinden yeşil karta giden yolda atmanız gereken ilk adımlardan biri, işvereninizin bir PERM başvurusu yapmasını sağlamaktır (eğer gerekliyse). Bu sistem, çalışmak istediğiniz alanda ABD’de açılan işleri korumayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla da işvereniniz, sizin alacağınız pozisyonu doldurabilecek kalifiye ABD vatandaşı işçiler olup olmadığını görmek için oldukça kapsamlı bir işe alım sürecinden geçmek zorundadır.

Unutmayın ki NIW ile bir EB-5, EB-1 ya da EB-2 başvurusu yapıyorsanız bir PERM almak gibi bir endişeniz olmayacaktır. Kendi dilekçenizi verebilirsiniz.

 

Statü Değişimi ve Konsolosluk İşlemleri

USCIS’e bir I-485 vererek, gerekli ücreti ödeyerek ve statünüzün E-2 göçmen olmayandan yeşil kartlı göçmen statüsüne değiştirilmesi için ortalama altı ay bekleyerek statünüzü değiştirebilirsiniz. I-485 için öncelikli işlem hizmeti sağlanmamaktadır.

Diğer yandan konsolosluk işlemleri için ülkenizdeki bir ABD Konsolosluğu yada Büyükelçiliğine gidebilirsiniz. Burada konsolosluk görevlisi ile birebir görüşme yapmanız gerekecektir.

Göçmenlik Avukatlarımız Size Nasıl Yardımcı Olabilir

E-2 vizesinden yeşil karta geçiş hassas ve zorlu bir süreç olabilir. Önemli miktarda para risk edildiği zaman bu sürece yalnız başınıza girmek istemezsiniz. Deneyimli bir göçmenlik avukatıyla çalışmak, girişiminiz yoluyla yeşil kart alma çabanızda size hem zaman hem de paradan tasarruf ettirebilir.

Andrew P. Johnson Hukuk Bürosunda tahsis edilen E-2 avukatlarımız, girişimciler ve yatırımcılara E-2 vizesinden yeşil karta geçişte uzun ve başarılı yıllar boyunca yardımcı oluyorlar. Herhangi sorunuz olması halinde lütfen info@lawapj.com adresinden bize e-posta ile ulaşın ya da ücretsiz telefon, Skype ya da birebir danışmanlık hizmeti için yerinizi ayırtın.

L-1 vize programı işverenlere ya ABD’deki mevcut ofislerini genişleterek ya da yeni bir ofis açarak ABD’deki işlerini büyütme imkanı tanımaktadır. Bu program, yöneticiler ve uzmanlar gibi üst düzey çalışanlara hitap etmektedir. L-1 vizesinin iki alt kategorisi bulunur. Bunlardan ilki olan L-1A, tüm yönetici ve üst düzey yönetici grupları gibi çalışanlar için tasarlanmıştır. İkincisi olan L-1B ise uzman bilgisine sahip çalışanlara odaklanmaktadır. L-1 vizesi doğru kullanıldığı zaman çalışanlar ve işverenler için avantajlı bir program olabilir

L-1 Vize Programının Çalışanlar için Avantajları

H-1B programı için söz konusu olan ve sene içerisinde onaylanan başvuru sayısını sınırlayan yıllık üst sınırların aksine, L-1 vizesi üzerinde herhangi bağlayıcı sınıra sahip değildir. Bir L-1 başvurusunun reddedilmesi için doğru adımları izlememek gibi birçok sebep olsa da en azından sırf o sene içerisinde çok sayıda L-1 başvurusu yapıldığı için bir başvurunun reddedilmesi tehlikesi söz konusu değildir.

L-1 vize programı kapsamında ABD’ye gelen işçiler eşlerini ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri de beraberlerinde getirebilirler. Sadece bununla da kalmıyor, L-1 vizesi sahibin eşi de ABD’de çalışmak için Çalışma İzni Belgesi alabilir. Bu da hane geliri ve aynı zamanda harcamalarını artırır.   Buna ek olarak, hem L-1A hem de L-1B ile nihayetinde Amerika Birleşik Devletlerinde daimi oturum alınabilir. Daimi oturum işlem süresi L – 1A için yaklaşık bir sene iken bu süre L – 1B için yaklaşık iki senedir.

L-1 Vize Programının İşverenler için Avantajları

Diğer vize programları ile karşılaştırıldığında L-1 vizesinin gerekliliklerini yerine getirmek daha kolaydır. Eğer şirket halihazırda ABD’de faaliyet gösteriyorsa işverenin başvuru masrafları ve işçi maaşını ödemeye devam etmek dışında herhangi büyük yatırım yapması gerekmemektedir. Başka programlara uygun olmayan birçok işçi yine de L-1 vizesi için uygun olabilir.

İşverenin ABD merkezli bir operasyon bürosu henüz yoksa, L-1 vize programı böyle bir büro açmak için kullanılabilir. Deneyimli bir L-1 vizesi avukatı L-1 vize programının bu şekildeki kullanımını açıklayabilir ve doğru şekilde kullanıldığı zaman iş sahipleri açısından son derece avantajlıdır. Andrew P. Johnson Hukuk Bürosunun deneyimli kurumsal göçmenlik avukatları size L-1 vizesiyle ilişkili olarak ABD merkezli faaliyetlerinize başlama süreci hakkında tavsiyeler verebilir.

L-1 vize programının kullanımı hakkında sorularınız ya da çekinceleriniz olması halinde, deneyimli kurumsal göçmenlik hukuk bürosu Andrew P. Johnson hukuk bürosuyla iletişime geçin. Kendileri ve çalışanları için her türlü çalışma vizesi almalarında müşterilerimize uzun yıllardan bu yana yardımcı oluyoruz. Başvuru süreciniz ile ilgili yardım almak için bugün bizimle irtibata geçin.

Telefon:  212-693-3355        E-posta: info@lawapj.com

Adından da anlaşılacağı üzere statü değişimi (AOS), ABD’de ikamet eden ve statüsünü göçmen olmayan yerine göçmen olarak değiştirmek isteyen yabancı uyruklu kişi tarafından doldurulan başvurudur (daimi oturum statüsü). Bazıları için bu işlem kendilerine sponsor olan bir aile üyesi yoluyla gerçekleşir. Bununla birlikte, yasal daimi oturum almanın bir diğer popüler yolu da işveren sponsorluğudur. İstihdam temelli yeşil kart süreci hakkında daha fazlası için okumaya devam edin. Düzenlemelere göre, kişi statüsünü sadece daimi oturum gereksinimlerini karşıladığı ve ABD’ye denetimli giriş yapmış/kabul edilmiş ya da şartlı giriş-çıkışına izin verilmiş olması halinde statüsünü değiştirebilir. Statü Değişikliği başvuru süreci aynı zamanda yeşil kart sürecinin son adımıdır. Aşağıda istihdam temelli statü değişimi süreci ve gerekliliklerini tartışacağız.

İstihdam Temelli Statü Değişiminin Avantajları

İstihdam temelli statü değişimi aşamasına ulaştıysanız sizi birçok kolaylık belliyor. Özellikle bunun yeşil kartınızı almadan önceki son adım olduğunu söyleyebiliriz. Görüşmeye girmenizi gerektiren aile temelli göçmenlik gibi kategorilerin aksine, statü değişimi başvurunuz kabul edildikten sonra genellikle önünüzde hiçbir engel kalmaz.

Aynı Anda Advance Parole için Başvurun 

İstihdam temelli statü değişiminin getirdiği ikinci kolaylık ise aynı anda Advance Parole, yani ön izinle ülke dışına çıkıp geri girebilme izni için başvurulabilmesidir. Advance parole, ABD dışına seyahat yaptıktan sonra size herhangi göçmen olmayan/göçmen vizeniz olmaksızın tekrar ABD’ye girebilme imkanı sağlamaktadır. Bu statü aynı zamanda işlemdeki statü değişimi başvurunuzu terk ettiğinizin düşünülmesini de önler. Bazı istihdam temelli yeşil kart süreçlerinde bekleme süresinin yıllara ulaşabilmesi nedeniyle bu oldukça avantajlıdır.

Bir Çalışma İzin için Başvuru Yapın 

İstihdam temelli statü değişiminin bir diğer kolaylığı ise aynı anda Çalışma İzni (EAD) için de başvurulabilmesidir. Bu belge ile geçici bir süre için (genellikle bir sene) ABD’de yasal olarak çalışabilirsiniz.

Başvuru Sonrası İşveren Değiştirme 

Eğer I-485 başvurunuz EB-1EB-2 ya da EB-3 yeşil kartlarında olduğu gibi bir işveren sponsorluğunda yapılmış ise, statü değişiklik başvurusunun yapılmasından altı ay sonra işveren değiştirme seçeneğine sahipsiniz. Buna istisna olan tek husus ise EB-2 başvurusunun bir ulusal menfaatlerden feragat (NIW) durumu altında gerçekleştirilmesidir.

İstihdam Temelli Yeşil Kart Sürecinin Gereklilikleri Nelerdir?

Çoğu durumda statü değişimi kapsamında aşağıdaki belgeler istenir:

 • Statü değişimi için I-485Başvurusu
 • I-693Sağlık Raporu ve Aşılar
 • I-140 formunun USCIS tarafından alındığı ve onaylandığını gösteren I-797’nin bir Kopyası. Öncelik tarihiniz güncel mi? Eğer öyleyse, aynı anda hem I-485 hem de I-140 başvurusu yapabilirsiniz.
 • Onaylanmış Çalışma Belgesinin Kopyası
 • İşveren tarafından düzenlenmiş ve pozisyon/işin hala devam ettiğini doğrulayan çalışma mektubu. Bu mektup antetli kağıda yazılmalı ve işçinin maaşı ile ilgili detayları da içermelidir.
 • Geçmiş aylara ait maaş makbuzlarının kopyaları
 • Eğer aynı anda başvurusu yapılmıyorsa onaylanmış I-140 başvurusunun kopyası

Bazı durumların ilave belgeler gerektirdiği unutulmamalıdır, nitelikli bir istihdam temelli göçmenlik avukatı ile görüşülmesi en iyi seçenektir.

 İstihdam Temelli Yeşil Kart almak ne kadar sürer?

Statünüzü istihdam temelli yeşil kart ile değiştirme yolunda ilerliyorsanız atmanız gereken adımlar şu şekildedir:

 1. İşiniz ya da aileniz yoluyla göçmen olmayan statüsü almalı ve bu statü ile ABD’ye giriş yapmalısınız. Alabileceğiniz en yaygın kullanılan çalışma vizeleri H1B, L1, J1 ya da E-2’dir.
  1. Bu göçmen olmayan sınıfları genellikle sponsor olacak bir işveren ya da bir program bulmanızı gerektirecektir.
  2. Bu adım için gerekli süre büyük ölçüde kullanmaya karar verdiğiniz vizeye bağlıdır.
 2. Ya işvereninizden yeşil kart için size sponsor olmasını istemeli ya da bunu yapmayı kabul eden başka bir işveren bulmalısınız.
  1. İşvereniniz sizin adınıza Daimi Çalışma İzni (PERM) almak zorundadır. Bu süreçte ise herhangi nitelikli ABD vatandaşı işçinin yerini almadığınızdan emin olunmalıdır. Bununla birlikte, EB-1 yeşil kart veya Ulusal Menfaatlerden Feragat ile EB-2 için PERM gerekmemektedir.
  2. PERM başvurusunun sonuçlanması altı ay ile bir sene arasında zaman alabilir.
 3. İşvereninizin adınıza bir I-140 başvurusu yapması gerekmektedir.
  1. USCIS bu başvuruyu aldığı tarih, öncelik tarihiniz olacaktır.
  2. I-140 başvurusunun sonuçlanması ortalama olarak altı ay sürmektedir ve öncelikli işlem seçeneği ile bu süre kısaltılabilir.
 4. Öncelik tarihinizin, Ulusal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan son eylem tarihleri ile mütedavil olmasına kadar beklemelisiniz.
  1. Bu işlem için istihdam temelli yeşil kart süresi uygun olduğunuz tercih düzeyine ve vatandaşı olduğunuz ülkeye göre değişmektedir.
  2. Bazı tercih düzeylerinde bekleme süresi bulunmazken diğerlerine yıllar süren bekleme süreleri söz konusudur. Daha iyi bir fikir edinmek için son yayınlanan Vize Bültenine göz atın.
 5. Öncelik tarihiniz mütedavil olduğu zaman bir I-485 formu doldurarak Statü Değişikliği başvurusu yapabilirsiniz.
  1. I-485 işlem süresi, hangi servis merkezi ile çalıştığınıza bağlı olarak değişmektedir. Ortalama olarak ise bu adım 4 ile 8 ay arası zaman alabilir.
 6. I-485 başvurunuz onaylandıktan sonra USCIS adınıza bir istihdam temelli yeşil kart çıkartacak ve statünüzü başarıyla değiştirmiş olacaksınız.

İstihdam temelli yeşil kart süreci tam olarak en iyi ihtimalle on ay ile en kötü ihtimalle 2 senesi arasında bir zaman alabilmektedir. İstihdam temelli göçmenlik avukatınız size ne bekleyebileceğiniz hakkında daha iyi bir fikir verebilir.

Maliyeti Ne Kadar Olacak?

Göçmen olmayan vizesi almanın önemli boyutlarda olabilecek maliyetlerine ek olarak, statü değişiminin getireceği bazı ilave maliyetler bulunmaktadır.20

 • I-140 Başvuru Ücreti – 700$
 • I-485 Başvuru Ücreti – Bu ücret, yaşınıza ve biyometrik hizmet ücreti alınıp alınmayacağına göre değişiklik göstermektedir. I-485 maliyetlerini açıklayan detaylı bir tablo için USCIS web sitesini ziyaret edin.
 • Öncelikli İşlem Ücreti – 1.225$

İyi haber ise Çalışma Bakanlığını PERM Çalışma İzni için hiçbir ücret talep etmemesidir. Bununla birlikte bir ilan yayınlamak ve işe alınma sürecinden kaynaklanan maliyetler olabilir.

İstihdam Temelli Statü Değişimi için Yeşil Kart Görüşmesi

Birçok durumda istihdam temelli başvurular için statü değişimi görüşmesinden feragat edilse de bir görüşme bildirimi alabileceğiniz bazı durumlar mevcuttur. Eğer bu bildirimi aldıysanız görüşmeye profesyonel bir görünümle girmeniz ve gerekli evrakları yanınızda getirmeniz önemlidir.

Bu evraklar içerisinde pasaportunuzun orijinali, geçerli ya da süresi dolmuş Çalışma İzni (EAD) kartları, görüşme mektupları, maaş bordroları, vergi beyannameleri, transfer bildirimleri, seyahat izinleri (advance parole), vb. yer almaktadır. Başvuru sonrası dönemde istihdama ilişkin herhangi koşulun değişmesi halinde gerekli belgeleri bu görüşmeye getirmenin son derece önemli olduğu unutulmamalıdır.

Göçmen Olmayan Statümü Devam Ettirmeli miyim?

Statü değişimi sürecinin genel olarak bazı dezavantajları bulunmaktadır. Önemli dezavantajlardan biri de işlem sürelerinin tutarlı olmayabilmesidir. Diğer bir olumsuzluk da I-140 başvurunuzun reddedilmesi riskidir. Bu nedenle birçok uzman, Statü Değişimi başvurusu sahiplerinin I-140 başvuruları onaylanana kadar göçmen olmayan statülerini devam ettirmelerini tavsiye etmektedir.

Başkan Trump Yönetiminde Yeşil Kart

Son yayınlanan yasa tasarısı Yabancı İşçi Vizesi Programlarının Güçlendirilmesi ile Amerika’da İstihdam ve Amerikalı İşçilerin Korunmasına dair Başkanlık Emrinde Başkan Trump İç Güvenlikten Sorumlu Bakanı, “göçmen vizelerinin tahsis edilmesinde kullanılan yöntemlerin verimsizliğini azaltmak amacıyla” yeşil kart sürecini hızlandırmak için bir plan sunmaya davet etti.

Ayrıca, Trump yönetimi istihdam temelli vizeler için yeşil kart görüşmesinden feragat edilme uygulamasını etkin bir şekilde ortadan kaldıracak daha katı bir göçmenlik sistemi istiyor. Bu da tüm yeşil kart başvuru sahiplerinin ABD’ye giriş yapmadan önce bir göçmenlik görevlisi ile görüşme yapması gerekebileceği anlamına geliyor.

Bununla birlikte Trump yönetimi, H-1B sahiplerinin işlemde olan bir I-140 istihdam temelli yeşil kart başvurusu olması halinde eşlerinin ABD’de çalışmak için Çalışma İzni (EAD) başvurusu yapmalarına imkan tanıyan H-4 EAD kuralına da tereddütle bakıyor.

Statü Değişimine Alternatifler

Statü değişiminden önce ABD’ye giriş yapmak için göçmen olmayan vizesi alamıyorsanız, istihdam temelli yeşil kart almak için diğer seçenek konsolosluk işlemleri (consular processing) adı verilen süreçten geçmektir.

Bu da göçmen olmayan statünüzü göçmen olarak değiştirmek yerine, bir ABD Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine giderek bir konsolosluk görevlisiyle birebir görüşme yoluyla doğrudan yeşil kart başvurusu yapabileceğiniz anlamına geliyor. Bu yöntemde I-485 yerine DS-260 online göçmenlik vizesi başvurusunun doldurulması ve görüşmede bu formun yanınızda bulundurulması gerekmektedir.

Konsolosluk işlemlerinin, göçmen olmayan vize statüsü altında değerlendirilenler için bir seçenek olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu statüde değerlendirilmiyorsanız konsolosluk işlemlerinden başka seçeneğiniz bulunmamaktadır. Bu yöntem, statü değişiminden daha hızlı ve daha az maliyetli olabilir ancak bunlar kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Durumunuzu etkileyebilecek bazı dezavantajları olması nedeniyle konsolosluk işlemlerini kullanmaya karar vermeden önce bir göçmenlik avukatıyla görüşmeyi unutmayın.

İstihdam Temelli Yeşil Kart Avukatımız Size Nasıl Yardımcı Olabilir

Son olarak, bir statü değişiminin nihayetinde USCIS görevlisinin takdirine kalmış olduğu unutulmamalıdır. Bu süreci başlatmaya hazır mısınız? İstihdam ile göçmenlik avukatlarımız, istihdam temelli yeşil kart süreciniz için izlenecek en hızlı yolu belirlemenin yanı sıra başvuru için gereken belgeleri hızla belirlemenizi sağlayacaktır.

Avukatlarımızla iletişime geçmek isterseniz bir ön danışmanlık görüşmesi randevusu almak için bizimle iletişime geçin ve seçeneklerinizin tam olarak ne olduğunu öğrenin.   Ücretsiz danışmanlık hizmetleri için bizi 212-693-3355 nolu telefondan bizi arayabilir ya da info@lawapj.com adresinden e-posta ile bize ulaşabilirsiniz.

 

Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) 28 Ağustos 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla, tüm istihdam temelli yeşil kart başvurusu sahiplerinin, yeşil kart başvuruları onaylanmadan önce bir USCIS görevlisi ile yüz yüze yapılacak görüşmeye katılması gerektiğine dair yeni politikasını duyurdu.  Bu istihdam temelli yeşil kart görüşmeleri 2 Ekim 2017 tarihinde yapılmaya başladı.

I-485 Daimi Oturum İzninde (yani yeşil kart) Statü Değişimi başvurusunu 6 Mart 2017 tarihinden sonra ve takip eden kategorilerde yapmış olan herkes bu zorunlu görüşmelere tabi olacak:

 • EB-1, istihdam temelli birinci tercih
 • EB-2, istihdam temelli ikinci tercih
 • EB-3, istihdam temelli üçüncü tercih

Bir başvuru sahibinin adli sicil kaydı bulunması ya da kanunlara aykırı yollarla ülke içinde bulunması gibi belirli durumlar dışında daha önce bu kategorilerdeki çoğu başvuru sahibi, yeşil kart başvuruları hakkında karar verilmeden önce USCIS görevlileriyle yüz yüze görüşmeye çağrılmıyordu. USCIS’nin yaptığı tahminlere göre daha önceki politikaya göre istihdam temelli yeşil kart başvurularının sadece %5-10’unda yüz yüze görüşme gerekli görülüyordu. Bununla birlikte, bu yeni politikayla tüm EB-1, EB-2, EB-3 I-485 başvuru sahipleri (6 Mart 2017 tarihinden sonra yapılmış olan) ve bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişiler, görevlilerin başvuru sahibinin özgeçmişini doğrulayabilmeleri için yüz yüze bir görüşmeye katılmak zorunda olacak.

I-485 Daimi Oturum İzninde Statü Değişimi başvurusu yapıldıktan ve karara hazır hale geldikten sonra ise bu dosya Ulusal Yardımlaşma Merkezine (NBC) gönderilir. Başvuru sahibi bundan kısa süre sonra görüşmesiyle ilgili USCIS’ten tarih, saat ve lokasyon içeren bir Görüşme Bildirimi almayı bekleyebilir.

Görüşmeden Ne Beklemeli

Başvuru sahibi, görüşme bildiriminde belirtilmiş olan yerel USCIS bürosuna giriş yapar. Görüşmede, başvuru sahibi avukatı ve gerekmesi halinde bir ardıl tercüman da bulunabilir. Başvuru sahibi görüşme sırasında USCIS görevlisinin şunlardan biri hakkında kendisine soru yöneltmesini bekleyebilir:

 • Teslim edilen I-485 formunda sorulmuş ve/veya listelenmiş olan her şey;
 • Başvuru sahibinin niteliklerine ilişkin sorular;
 • Herhangi tutuklanma durumu ya da bir göçmenlik görevlisine verilmiş yanlış beyanlar gibi başvuru sahibinin kabul edilebilirliğine ilişkin sorular;
 • Başvuru sahibinin eğitim geçmişine ilişkin sorular;
 • Başvuru sahibinin işi ve iş tanımına ilişkin sorular.

Eş ve Çocuklarla Görüşme

 • Birincil başvuru sahibi ile mevcut ilişkisinin yasallığına dair sorular.
  • Eşlerin orijinal evlilik belgesini sunması gerekmektedir;
  • Çocuklar doğum belgesi, velayet/evlat edinme ya da benzeri belgeleri sunmalıdır.
 • Birincil başvuru sahibi ile mevcut ilişkisinin iyi niyetli doğasına dair sorular. Eşlerin özellikle aynı ikametgahı paylaşma kanıtı, ortak vergi/hesaplar/varlıkların kanıtı, evlilikten olan çocukların kanıtı gibi evliliği sağlam zemine oturtan belgeleri getirmesi beklenecektir.

I-140 Yabancı İşçi için Göçmenlik Başvurusu

Görüşme sırasında I-140 Yabancı İşçi için Göçmenlik Başvurusunun halihazırda USCIS hizmet merkezi tarafından onaylanmış olması ve görüşmeyi yapan görevlinin işbu I-140 başvurusu kararını değiştirme yetkisinin bulunmaması yüksek bir olasılıktır. Bununla birlikte, görüşmeyi yapan görevli başvuru sahibine iş deneyimi, eğitim düzeyi ve istihdamı hakkında sorular sorabilir ve I-140 başvurusu ile birlikte verilmiş olan bilgi ve destekleyici belgelerin geçerliliğini belirleyebilir. Görüşmeyi yapan görevli, edindiği bilgiler doğrultusunda I-140 başvurusunun hata sonucu onaylandığını düşünmesi halinde I-140 başvurusunu iptal edilmek üzere USCIS hizmet merkezine geri gönderebilir.

İşlem Süreleri

USCIS, istihdam temelli yeşil kart başvurularının ne kadar sürede sonuçlanacağına ya da bir başvuru sahibinin görüşme için ne süreyle bekleyeceğine dair bilgi sunmamaktadır. Ancak, bu yeni görüşme zorunluluğunun kurumun toplam iş yükünün yaklaşık %17’sine denk geleceğini belirtmiştir. Bu da doğal olarak tüm kararlarda bir gecikmeye neden olacaktır. USCIS, aile bazında yeşil kart başvuruları ve vatandaşlık başvuruları da dahil olmak üzere tüm görüşme bazlı USCIS başvurularında işlem süresinin uzayacağını belirtmiştir. Yeşil kart başvurularının karara bağlanması 1 yıl ya da daha uzun sürebilecek gibi görünmektedir.

İstihdam temelli yeşil kart görüşmesine ne getirmeliyim?

İstihdam Temelli Yeşil Kart Başvuruları için İpuçları

 • Bu değişiklikler ışığında müvekkillerimize ve tüm istihdam temelli yeşil kart başvurusu sahiplerine şu tavsiyeleri takip etmelerini hatırlatırız:
 • ABD’deki istihdamınız ile ilgili olarak gerçekleşen her türlü değişikliği her zaman göçmenlik avukatınıza bildirin, bunlar arasında:
 1. Yeni bir işveren ya da kuruma geçiş
 2. Çalışma lokasyonunda değişiklik
 3. Pozisyon, görevler ve sorumluluklarda değişiklik
 4. Terfi ya da düşük pozisyona geçiş
 5. Tam zamanlıdan yarı zamanlı çalışma düzenine geçiş (ya da tam tersi)
 6. Şirket birleşmeleri, şirket satın alınmaları, ticari isim değişikliği, FEIN (Federal İşveren Kimlik No.) değişikliği ya da benzeri yeniden yapılanma
 7. Maaşta düşüş
 8. İş akdinin sonlandırılması
 • ABD ya da ABD sınırları dışında herhangi tutuklanma halinde her zaman göçmenlik avukatınıza bildirin;
 • Yeşil kartınız onaylanana kadar, başvurunuzun dayanağı olan göçmen dışı statünüzde (H-1B, L-1, vb.) devam edin;
 • Başvurunuzun dayanağı olan I-140 ve I-485 formlarıyla vermiş olduğunuz bilgi ve belgeleri detaylı olarak gözden geçirerek görüşmeye hazırlanın ve gerekli görülmesi halinde göçmenlik avukatınızdan görüşmede yanınızda olmasını isteyin.

Eğer bir işveren ya da istihdam temelli yeşil kart başvurusu sahibiyseniz, yeni yürürlüğe giren zorunlu görüşme süreci hakkında yardım almak için lütfen ofisimizle irtibata geçin.

 

28 августа 2017 года Служба гражданства и иммиграции Соединенных Штатов (СГИ) анонсировала новую политику требования от всех заявителей на получение «грин-карты» на основе трудоустройства являться на личное собеседование (интервью) с иммиграционным офицером перед ее одобрением. Даты собеседований назначаются, начиная со 2 октября 2017 года.

Обязательные собеседования должны быть проведены со всеми заявителями на «Присвоение статуса постоянного резидента» формы I-485 (т.н. «грин-карта»), подавшие заявления после шестого марта 2017 года в следующих категориях:

 • EB-1, виза на основе трудоустройства, первая привилегия;
 • EB-2, виза на основе трудоустройства, вторая привилегия;
 • EB-3, виза на основе трудоустройства, третья привилегия.

Ранее, кроме особых случаев, таких как криминальное прошлое заявителя или незаконное пребывание в стране, большинство заявителей этих категорий не вызывались на личное собеседование с офицерами СГИ перед принятием решения об одобрении их заявлений. СГИ оценивает, что согласно предыдущей политике, только 5-10% заявителей на основе трудоустройства приглашались на личное собеседование. Однако, согласно новой политике, заявители категорий EB-1, EB-2 и EB-3 (подавшие заявление после 6 марта 2017 года), наряду со своими иждивенцами, должны будут явиться на личное собеседование с офицером СГИ, чтобы офицер мог изучить историю заявителя.

После того, как форма I-485 «Присвоение статуса постоянного резидента» подана и уже одобрена, она будет отправлена в Национальный центр привилегий (National Benefits Center). Впоследствии заявитель должен ожидать уведомления о собеседовании от СГИ с датой, временем и местом, куда надо будет явиться на собеседование.

 

Чего ожидать на собеседовании

Заявитель будет зарегистрирован в местном офисе СГИ, указанном в уведомлении о собеседовании. Адвокат может присутствовать с заявителем на собеседовании, наряду с переводчиком, если на то есть необходимость. Во время собеседования, заявитель может ожидать, что офицер СГИ будет спрашивать о следующих моментах:

 • Все, что заполнено в форме I-485;
 • Вопросы, связанные с соответствием заявителя необходимым требованиям;
 • Вопросы, связанные с легальностью статуса заявителя, то есть отсутствие арестов или недостоверность сведений;
 • Вопросы, связанные с образованием заявителя;
 • Вопросы, связанные с работой и рабочими обязанностями заявителя.

 

Собеседование с супругами и детьми

 • Вопросы связанные с законностью связи с основным заявителем.
  • Супруги должны предоставить оригинал свидетельства о заключении брака;
  • Дети должны предоставить свидетельство о рождении или документы о усыновлении или опеке.
 • Вопросы, связанные с искренней природой отношений с основным заявителем. В особенности, от супругов ожидают, что они принесут с собой документы, доказывающие брак, такие как свидетельства совместного проживания в одном жилье, свидетельства о совместной оплате налогов/счетов/товаров, сведения о детях, рожденных в браке и т.д.

 

Иммиграционная петиция формы I-140 для иностранных работников

Во время собеседования, «Иммиграционная петиция для иностранных работников» формы I-140 скорее всего уже будет одобрена в Центре обслуживания СГИ, и офицер не имеет полномочий пересматривать это решение. Офицер, проводящий собеседование, может задать заявителю вопросы об образовании, опыте работы, и может установить действительность документов, предоставленных вместе с петицией формы I-140. Собеседующий офицер также может вернуть форму I-140 обратно в Центр обслуживания СГИ, где было принято решение, если обнаружит во время собеседования, что она была одобрена ошибочно.

 

Сроки обработки

 CГИ не предоставляет информацию о том, как долго будет приниматься решение об одобрении заявлений на «грин-карту» на основе трудоустройства, и даже о том, как долго заявителю придется ждать назначения даты собеседования. Однако, было сообщено что, новое требование о собеседовании будет загружать примерно 17% от общей загрузки агентства. Это естественным образом повлечет за собой дальнейшую отсрочку по обработке всех заявлений. СГИ понимает, что задержка в обработке заявлений, требующих собеседования, увеличится, включая заявления на «грин-карте» на основе семьи и заявления по натурализации. Вероятно, что обработка заявления на «грин-карту» может занять год и более.

Что мне следует принести с собой на собеседования на «грин-карту» на основе трудоустройства?

Советы при подаче заявления на «грин-карту» на основе трудоустройства

 В свете данных изменений, мы напоминаем своим клиентам и всем заявителям на «грин-карту» на основе трудоустройства следовать следующим рекомендациям:

 • Всегда сообщайте своему иммиграционному адвокату о любых изменениях вашего трудоустройства в США, таких как:
 1. Переход к новому работодателю или отделу;
 2. Смена месторасположения работы;
 3. Смена должности, обязанностей или ответственности;
 4. Повышение или понижение;
 5. Смена графика работы;
 6. Слияние, поглощение, смена названия компании, смена федерального идентификационного номера (FEIN) работодателя, или иные подобные изменения;
 7. Изменение размера заработной платы;
 8. Увольнение.
 • Всегда уведомляйте своего иммиграционного адвоката о любом аресте в США или за границей;
 • Продолжайте продлевать свой основной неиммиграционный статус (как H-1B, L-1 и т.д.) до тех пор, пока «грин-карта» не будет одобрена;
 • Подготовьтесь к собеседованию, подробно изучив и повторив всю информацию и документацию, предоставленную вместе с формами I-140 и I-485, также попросите своего иммиграционного адвоката пойти на собеседование вместе с вами, если пожелаете.
 • Если вы работодатель или заявитель на «грин-карту» на основе трудоустройства, вы всегда можете связаться с нашим офисом для получения помощи касательно вновь введенного процесса обязательного прохождения собеседования.
  • асательно вновь введенного процесса обязательного прохождения собеседования.

Как можно получить «грин-карту» без опыта работы или каких-либо связей в Соединенных Штатах?
Есть такая иммиграционная категория как ЕВ-3 (категория 3 на базе трудоустройства), и эта категория включает в себя поручительство работодателя для заявителей в том числе без опыта работы. Возраст значения не имеет – заявителю может быть от 18 до 52-х лет. Причина, по которой эта «грин-карты» не известна большинству людей – это то, что она требует от крупной компаний сделать запрос на «грин-карту» для сервисных/ремонтных работ – тех, что не требуют опыта. Заявитель может быть специалистом по компьютерам, экспертом французской литературы, доктором медицины, или вообще не иметь опыта ни в какой сфере – все это не имеет значения, поскольку здесь не требуется наличия никакого опыта. Здесь предпочтительно, чтобы у человека имелись базовые знания английского и любому заявителю, который начнет этот процесс за границей, не имеющему навыков английского языка, следует незамедлительно начать посещать уроки английского, чтобы в течение одного года после подачи заявления уже иметь базовое понимание языка.

Что такое категория ЕВ-3?
Для того, чтобы спонсировать работников для получения грин карты по категории ЕВ-3, компаниям необходимо доказать, что они не смогли найти нужного гражданина США для осуществления сервисных/ремонтных работ. За последние несколько лет, крупные американские компании не могли привлечь на подобные работы граждан США, а также граждане США в большей части не проходят начальный тест на наркотики, и не остаются на такой работе дольше чем на пару месяцев. Некоторые крупные компании уже устали от ненадежных работников и начали подавать в Департамент труда тысячи заявлений, доказывающих Департаменту труда, что они не могут привлечь на работу граждан США.
Крупные компании подали множество заявлений, и уже получили одобрение от Департамента Труда нанять на работу тысячи людей из любой части мира без наличия опыта, которые могут прибыть в страну по «грин-карте» и работать на эту компанию минимум один год в качестве сервисного работника.

Сколько времени занимает процесс организации «грин-карты»?
Если вы находитесь за пределами Соединенных Штатов, этот процесс может занять грубо от 18 до 21 месяца, до момента, когда заявитель сможет въехать в Соединенные Штаты по своей «грин-карте».
Процесс займет более короткое время для человека, который уже сейчас находится в США в студенческом статусе F-1.

Может ли заявитель привезти свою семью?
Да, супруг или супруга может быть поручителем для своих родных и вся семья может въехать в страну по «грин-карте» при условии что детям меньше 21 года.
Какой тип компаний предлагает заявления на «грин-карту» минимум на один год для сервисных/ремонтных работ?
Эти компании являются довольно крупными и заявителям надо выбрать в каком месте они хотят работать, есть такие варианты как работа в Роббинсвиле, штат Нью-Джерси, Хьюстон, штат Техас и Рускин, штат Флорида (что примерно в 20 минутах от Тампа Бэй). К примеру, компания в Нью Джерси – это Amazon.

Каковы преимущества для крупных компаний?
Крупные компании получают большие преимущества, поскольку им нет нужды платить какие-либо деньги для найма и перевозки заявителей из других стран. Крупные компании нанимают консалтинговые компании чтобы заниматься всей логистикой и бумажной работой для приезда заявителя в Америку. Таким образом, крупные компании просто получают работников, которые будут работать в качестве сервисного/ремонтного персонала по меньшей мере год и это для них более стабильно чем граждане США, которые имеют проблемы с прохождением проверки на наркотики, работают на компанию пару месяцев и являются абсолютно ненадежными.

Какова стоимость?
1. Для людей, находящихся не в США документы на въезд будут оформляться через посольства и консульства США в их странах. Консалтинговые компании выставляют заявителю счет в $17500 Для того чтобы начать процесс подачи документов сначала будет необходимо оплатить 10000 долларов США. После того, как Департамент Труда одобрит петицию, будет необходимо внести вторую оплату в $7500.
Государственные пошлины являются дополнительными и составляют $700 (форма I-140), $1225 (для ускоренной обработки документов) и $345 (сборы для форма подаваемых в Национальный визовый центра). (Пожалуйста, не забывайте, что сумма в $345 будет умножаться на количество членов семьи, другие пошлины покрывают всю семью целиком). В зависимости от посольства, может иметь место дополнительная пошлина в размере около $200 на то, чтобы вашу «грин-карту» доставили вам по почте на ваш адрес в США.
Цена на услуги адвоката составляет $12000 и включают все работы связаные с иммиграционными документами для всех членов семьи и подготовке заявителя на собеседование в посольстве, в котором будет выдана виза для «грин-карты». Эту сумму можно оплачитвать в рассрочку в течении полутора года.
Таким образом общая сумма составляет $31 950 на работника плюс дополнительные $545 на каждого члена семьи.
2. Для людей, находящихся в США по временной визе (F-1, E-2, H-1b), документы буду оформляться здесь в США, и оплата составит $10000 (оплачивается консалтинговой компании) и можно опдатить сначала 50% и после получения одобрения петиции Департаментом Труда оставшиеся 50%б, $700 (форма I-140), $1225 (форма I-485).
Цена на услуги адвоката составляет $12000 и включают все работы связаные с иммиграционными документами для всех членов семьи и подготовке заявителя на собеседование для формы I-485 для получения гринкарты. Таким образом общая сумма составляет $23925. Эту сумму можно оплачитвать в рассрочку в течении полутора года.

Каковы риски?
В деле будет отказано в посольстве если заявитель имеет криминальные записи или какие-либо связи с терроризмом. За мелкие нарушение отказано не будет.
В ином случае, подать заявление будет несложно поскольку крупные компании, как Amazon подают документы в Департамент труда, они получают одобрение, и затем заявителю нужно просто подать нужные бумаги с помощью американского иммиграционного юриста, и затем можно въезжать в страну по «грин-карте».
Выходцы каких страны могут участвовать в процессе «грин-карты» ЕВ-3
Выходцы любых страна в мире могут участвовать в этом процессе; хотя существует существенный завал для Китая, Индии и Мексики, также Филлипинцам придется ждать дополнительные полтора года сверх обычного. Однако, любая другая страна имеет в среднем полтора года ожидания обработки «грин-карты».

Какие шаги необходимо предпринять, чтобы начать процесс?
1) Консалтинговая компания попросит вас заполнит онлайн-анкету, чтобы убедиться, что вы соответствуете требованиям;
2) Заявителю нужно будет загрузить онлайн копию своего паспорта;
3) Заявителю необходимо ознакомиться с договором с консалтинговой компанией и подписать его;
4) Заявителю необходимо перечислить $10 000 консалтинговой компании на банковский счет;
5) Через 6-8 месяцев, после одобрения заявления Департаментом труда, адвокат от имени заявителя подает заявление формы I-140 ($700) в Службу гражданства и иммиграции и пошлину за ускоренной обработки в $1225 (заявитель может и не оплачивать данную пошлину, однако это отстрочит решение по делу еще на 8 месяцев);
6) В этом моменте, заявитель оплачивает консалтинговой компании оставшиеся $7500, и проходит собеседование в компании, чтобы они могли удостовериться, что заявитель обладает базовыми навыками английского языка. (Если заявителю необходимо больше времени для практики языка, им лучше не оплачивать пошлину за премиальную обработку формы I-140, это даст дополнительные восемь месяцев, чтобы попрактиковать английский язык;
7) Одобрение формы I-140 занимает от 60 до 80 дней, затем дело отправляется в Национальный визовый центр;
8) Адвокат подаст все документы, требуемые для Национального визового центра, такие как справка из полиции, документы, удостоверяющие личность, свидетельство о заключении брака, свидетельство рождения и т.д., а также пошлина в $325 долларов на человека;
9) В течение примерно 60-90 дней после получения всех необходимых документов, Национальный визовый центр назначает собеседование в посольстве;
10) Заявитель проходит медицинский осмотр врачом, сертифицированным посольством и идет получать штамп «грин-карты» в своем паспорте;
11) Заявитель получает онлайн-инструкции по тому, как получить свою «грин-карту» по почте на свой адрес в США, заплатив 200 долларов;
12) Заявитель въезжает в Соединенные штаты и в короткий срок начинает работать на крупную компанию в качестве работника на полный день. (В течение всего этого времени консалтинговая компания согласно договору, будет обеспечивать заявителя всей информацией, необходимой для начала работы в компании).
На момент 26 июня 2018 года, существует порядка 50 свободных вакансий в каждой их трех компаний, консалтинговая компания считает, что компания Amazon в Нью-Джерси быстрее всех подаст все заявки, а в течение трех месяцев заявки будут поданы от всех трех компаний. Также, консалтинговая компания ведет переговоры с другими крупными компаниями и они считают, что в промежутке от 4-х до 6-и месяцев появятся новые вакантные места.

https://www.uscis.gov/working-united-states/permanent-workers/employment-based-immigration-third-preference-eb-3

        Herhangi iş deneyimi ya da Amerika Birleşik Devletleri’nde akrabaları olmaksızın nasıl yeşil kart alınır?

EB-3 adı verilen (istihdam temelli kategori 3) bir göçmenlik seçeneği bulunmaktadır ve herhangi iş deneyimi olmayan başvuru sahipleri için istihdam temelli sponsorluk bu kategoriye dahildir.  Yaş önemli değildir; başvuru sahibi 18 ile 58 yaş arasında olabilir.  Bu yeşil kart sürecinin birçok kişi tarafından bilinmemesinin nedeni ise büyük bir şirketin, bakım/hademelik hizmetleri -herhangi deneyim gerektirmeyen işler- için bir yeşil kart başvurusunda bulunmasını gerektirmesidir. İş gerekliliklerinin hiçbir deneyim gerektirmemesi nedeniyle başvuru sahibi bir bilgisayar uzmanı, Fransızca dili ve edebiyatı mezunu, bir hekim ya da hiçbir iş deneyimi olmayan bir kişi olabilir.  Kişinin temel İngilizce bilgisine sahip olması tercih edilir ve bu süreci ABD dışında başlatan herhangi kişi, başvurusunu vermesini takip eden bir sene içerisinde temel İngilizce anlama seviyesine ulaşabilmek için derhal bir İngilizce dil kursuna kaydolmalıdır.

Bu şekilde yeşil kart neden şimdi veriliyor?

Şirketlerin, bakım/hademelik hizmetleri için işe alıma hazır bir ABD vatandaşı bulamadıklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Geçtiğimiz birkaç sene içerisinde ABD’li şirketler bu tür işler için ABD vatandaşlarını cezbedememiştir ve ABD vatandaşları büyük ölçüde ilk madde kullanım testini geçememekte ve işi birkaç aydan daha uzun devam ettirmemektedir.   Bazı büyük firmalar işçilerin bu güvenilmezliğinden bıkmıştır ve her sene Çalışma Bakanlığına ABD vatandaşlarını bu işler için cezbedemediklerini kanıtlayan binlerce başvuruda bulunmaktadır.

Bu büyük şirketler çok sayıda başvuru yapmakta ve dünyanın her yerinden hiçbir iş deneyimi olmayan binlerce kişinin yeşil kart ile ABD’ye gelerek o şirket için en az bir sene boyunca bakım/hademelik hizmetlerinde çalışması talepleri Çalışma Bakanlığı tarafından kabul edilmektedir.

         Bu yeşil kart süreci ne kadar sürer?

Eğer Amerika Birleşik Devletleri dışındaysanız, başvuru sahibinin yeşil kart statüsü ile ABD’ye giriş yapması takriben 14 ile 19 ay arasında zaman alacaktır.   Zaten F-1 öğrenci statüsüyle veya E-2 statüsüyle Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir kişi için ise bu süre kısalır.

         Başvuru sahibi ailesini de beraberinde getirebilir mi?

Evet, bir ailede eşlerden biri tüm aileye sponsorluk yapabilir ve çocukları 21 yaş altı olduğu sürece ailenin tamamı yeşil kart ile ABD’ye giriş yapabilir.

         Ne tür şirketler en az bir sene bakım/hademelik hizmetlerinde çalışmak için başvuru sahiplerine yeşil kart fırsatı sunuyor?

Bu şirketler oldukça büyüktür ve bir başvuru sahibinin çalışmayı istediği lokasyonu seçme şansı vardır; şu anda Robbinsville, New Jersey, Houston, Texas ve Florida’nın Ruskin şehri (Tampa Bay’e yaklaşık 20 dakika uzaklıkta) bu seçeneklere dahildir.  Örneğin, New Jersey’de bulunan şirket oldukça büyük bir şirkettir.

         Bu büyük şirketlerin sunduğu avantajlar nelerdir?

Büyük şirketler, dünyanın her yerinden eleman almak ve başvuru sahiplerini ABD’ye getirmek için hiçbir ücret ödememek gibi bir avantaja sahiptir.  Bu büyük şirketler, bir danışmanlık şirketi ile birlikte çalışarak işçilerin Amerika’ya gelişleri için tüm lojistik ve kağıt işlerini onlara yaptırırlar.   Dolayısıyla, bu büyük şirketler en az bir sene boyunca kendileri için bakım/hademelik işlerinde çalışacak kişiler bulmuş olurlar ve bu da madde kullanım testlerini geçmekte zorlanan ve birkaç ay içinde işten çıktıkları için güvenilmez olan ABD vatandaşlarından daha fazla istikrar sağlar.

ABD dışında bulunan başvuru sahipleri için sürecin maliyeti nedir?

Bu danışmanlık şirketi başvuru sahibinden 17.500$ ücret talep eder ve bu para, 10 yıllık yeşil kart almaları ve tam zamanlı bir işe yerleştirilmeleri için bir yıllık süre boyunca ödenir. Başvuru işlemlerine başlamak için danışmanlık şirketinin aldığı ücret 10.000 ABD dolarıdır. Çalışma Bakanlığı iş teklifini onayladıktan sonra, Başvuru Sahipleri iş bulma kurumuna ikinci ödeme olan 7.000 ABD dolarını öderler.

Hükumetin uyguladığı başvuru ücretleri bu ücrete tabi değildir ve başvuru ücretleri 700$ (I-140 Formu için), 1225$ (öncelikli işlem için) ve Ulusal Vize Merkezi için 345$ düzeyindedir.  (Lütfen, 345$ ücretin aile üyesi sayısıyla çarpıldığını ve diğer ücretlerin ailenin tamamını kapsadığını unutmayınız.) Konsolosluğa bağlı olarak, yeşil kartınızın ABD’deki ikamet adresinize gönderilmesi için kişi başı yaklaşık 200$ düzeyinde ek bir ücret talep edilebilmektedir.

Göçmenlik kağıt işlerinin işleme koyulması ve başvuru sahibinin yeşil kart kaşesinin vurulacağı Konsolosluktaki görüşmesine hazırlanması için avukatlık ücreti 12.000$’dır. Bu ücret başvuru sahibini ve başvuruya dahil olan tüm aile bireylerini kapsar. Avukatlık ücreti ödeme planı yapılarak bir buçuk sene içerisinde ödenir.

Devlet harçları, avukatlık ücreti ve diğer ücretlerle birlikte bir buçuk sene içerisinde ABD dışında bulunan Başvuru Sahiplerinin ödeyeceği ücret 31.950$’dır. Başvuruya dahil olan her aile bireyi için ekstra olarak 545$ ücret alınır.

Şuan ABD içerisinde geçiçi statü ile bulunan kişiler için sürecin maliyeti nedir?

ABD içerisinde yasal statü ile bulunan başvuru sahipleri için Danışmanlık Şirketinin aldığı ücret 10.000$’dır. Devlet harçları I-140 başvurusu için 700$, I-485 başvurusu içinse 1225$’dır. ABD içeriinde bulunan başvuru sahiplerinin öncelikli işleme başvurmaları şart değildir. Eğer başvuru sahipleri F-1, E-2, ve H-1B statülerine sahiplerse İş Bulma Şirketi bu bireylerden 10.000$ ücret talep etmektedir. Başvuru sahipleri süreci başlatmak için 5000$, Çalışma Bakanlığı’nın onayından sonra da geri kalan 5000$ ödemeyi yapmak durumundadır.

Göçmenliğe gidecek bütün evrakların hazırlığı ve başvuru sahibini I-485 yeşil kart mülakatına hazırlamak için avukatlık ücreti 12.000$’dır.

F-1, H-1B ve E-2 statülerine sahip kişiler için tüm ücretlerin toplamı 23,925$’dır ve bu ücret bir buçuk yıl içerisinde ödenir (bu ücret öncelikli işlem olmadan hesaplanmıştır, öncelikli işlem yapılması tavsiye edilir).

Riskler nedir?

Başvuru sahibinin adli kaydı olması veya terör eylemleriyle herhangi bağlantısı olması halinde Konsolosluk başvuruyu reddeder.   Başvuru küçük kanun ihlalleri nedeniyle reddedilmeyecektir.

Bunun dışında, büyük şirketlerin Çalışma Bakanlığına belgeleri onaylatması ve daha sonra da başvuru sahibinin bir ABD göçmenlik avukatı aracılığıyla belgeleri gereğince teslim etmesi ve yeşil kart ile ülkeye giriş yapmasını kapsamasıyla başvuru oldukça dolaysızdır. Çalışma yoluyla sponsorluk işleminde ortaya çıkabilecek en büyük iki problem şirketin yeterince büyük olmamasından kaynaklı çalışana yeterli maaşı verememesi veya çalışanın istenilen işi yapabilecek yeterli düzeyde tecrübesinin olmamasıdır. Bu gibi başvurularda ise tecrübe gerekmemektedir, dolasıyla başvuru sahibi otomatik olarak başvuru şartlarına uygun kabul edilir.

         Bu EB-3 yeşil kart sürecini hangi ülke vatandaşları başlatabilir?

Dünyanın her ülkesinde bu süreç gerçekleştirilebilir; bununla birlikte Çinliler, Hintliler ve Meksikalılar için ciddi gecikmeler söz konusudur ve Filipinliler normal bekleme süresinin üstüne bir buçuk sene daha beklemek zorundadır. Bununla birlikte, diğer ülke vatandaşları yeşil kart ile ABD’ye girmek için yaklaşık bir buçuk sene bekleme süresine tabidir.

Başvuru sahipleri bu süreç içerisinde başka yerlerde çalışabilir mi?

Evet, başvuru sahipleri yeşil kartlarıyla gelerek süreç işlem halindeyken başka yerlerde çalışma hakkına sahiplerdir. Çalıştıkları şirkette gece mesailerini tercih edip gün içerisinde başka yerlerde çalışabilirler.

     Süreci başlatmak için hangi adımları atmalıyım?

1)  İş bulma şirketi, bu statüye hak kazanabileceğinizden emin olmak için internet üzerinden bir anket doldurmanızı ister.

2)  Başvuru sahibinin pasaportunun bir kopyasını internetten göndermesi gerekir.

3)  Başvuru sahibi, danışmanlık şirketi ile yapacağı sözleşmeyi okuyacak ve imzalayacaktır.

4)  Başvuru sahibi 10.000$ ücreti danışmanlık şirketine banka havalesi ya da PayPal ödemesi olarak gönderecektir.

5)  Yaklaşık altı ile sekiz ay sonra, şirketin Çalışma Bakanlığına yaptığı başvurunun kabulü üzerine Avukat, başvuru sahibi adına US CIS’e bir I-140 başvurusu (700$) yapar ve öncelikli işlem ücreti 1.225$’dır (başvuru sahibi bu öncelikli işlem ücretini ödememeyi seçme hakkına sahiptir, ancak bunu yapmak dosyanın sekiz aya kadar uzamasına neden olacaktır).

6)  Bu noktada başvuru sahibi, geriye kalan 7.500$’lık meblağı danışmanlık şirketine öder ve temel İngilizce bilgisine sahip olduğundan emin olunması için şirkette kendisiyle görüşme yapılır. (Eğer başvuru sahibinin İngilizce öğrenmek için daha fazla zamana ihtiyacı varsa I-140 başvurusunun öncelikli işlem ücretini ödememeyi seçebilir ve bu da İngilizce öğrenmek için ekstra sekiz ay süreye sahip olacağı anlamına gelir)

7)  I-140 yaklaşık 60 ile 90 gün içerisinde onaylanacaktır ve daha sonra dosya Ulusal Vize Merkezine sevk edilir

8)  Avukat, adli sicil kaydı, kimlik belgeleri, evlilik belgesi, doğum belgesi, vb. gerekli belgeleri Ulusal Vize Merkezine teslim eder ve bunun ücreti kişi başı 325$’dır.

9)  Yaklaşık 60 ile 90 gün içerisinde Ulusal Vize Merkezi tüm gerekli belgeleri almış olur ve konsoloslukta bir görüşme tarihi belirlenir.

10)  Başvuru sahibi, konsolosluk tarafından onaylanmış bir hekim tarafından tıbbi muayeneden geçer ve pasaportuna yeşil kart damgası basılmak üzere görüşmesine gider.

11)  Başvuru sahibi, yeşil kartının ABD’deki ikamet adresine nasıl gönderileceğine ve 200$’lık gönderi ücretine dair çevrimiçi talimatlar alır.

12)  Başvuru sahibi Amerika Birleşik Devletlerine giriş yapar ve kısa süre içerisinde büyük bir şirketin tesislerinde tam zamanlı çalışan olarak görevine başlayacaktır.

(Bununla birlikte, danışmanlık şirketi bu şirkette çalışmaya başlamak için gerekli tüm bilgiler için başlıca iletişim kişisi olacaktır)

Başvuru sahipleri eğer şuan legal statü ile ABD içerisinde ise süreci başlatmak için hangi adımlar atılmalıdır?

Yukarıdaki listede yazılı olan 1-6 maddelerine kadar atılacak adımlar aynıdır, fakat ABD içerisinde bulunan başvuru sahipleri I-140 ve I-485 başvurularını aynı anda yaparak başvurunun yapıldığı süreden 4 ay sonra çalışma izni alacaklardır. Çalışma izinleriyle birlikte ülke içerisinde istedikleri yerde çalışabilir veya seyahat edebilirler. Bu süreç içerisinde büyük şirketlerden birinde çalışmaya başlayarak bir sene çalışma şartını yerine getirmeye başlarlar. Aynı zamanda, başvuru sahipleri yeşil kartları gelene kadar tercih ettikleri farklı şirketlerde çalışarak yeşil kartları geldikten sonra büyük şirketlerde çalışmaya başlayabilirler.

Temmuz 1 itibarıyla bu üç büyük şirkette açık olan pozisyonların sayısı her şirket için 50’dir, İş Bulma Şirketi New Jersey’de bulunan büyük şirketin en hızlı dolacağını düşünmektedir ve tüm bu üç lokasyonun yaklaşık üç ay içerisinde dolacağı düşünülmektedir.  Bundan sonra, diğer büyük şirketler ile sözleşme görüşmeleri başlayacaktır ve İş Bulma Şirketi muhtemelen 6 ay gibi bir süre boyunca yeni iş imkanları sunamayacaktır. Bundan ötürü, şuan için düşünceleri ABD içerisinde iki büyük şirketle daha anlaşmaktır.

https://www.uscis.gov/working-united-states/permanent-workers/employment-based-immigration-third-preference-eb-3

 

У меня есть виза O-1, как мне можно подавать на грин карту по категории EB1 выдающиеся способности?

Для этого надо подготовить форму I-140 и при этом убедиться, что:
1) Форма заполнена полностью, без упущений;

2) Хорошо обоснованное письмо от спонсора или самого заявителя (если вы подаете самостоятельно) подробно объясняющее почему заявитель подходить по категории EB1-выдающиеся способности;

3) Убедиться, что заявитель может предоставить доказательства по как минимум по трем критериям отбора. Учитывая тот факт, что соответствие трем критериям из десяти по категории ЕВ-1 не гарантирует, что вы автоматически получите одобрение вашей заявки, если вы не можете предоставить доказательства как минимум по трем критериям, то мы советуем рассмотреть другие варианты получения грин карты.
Я спортсмен, имеющий достижения в своем виде спорта. Могу ли я подавать на визу для занятия профессиональным спортом в США?
Да, спортсмены могут подавать на визы O-1 или P-1. Для получения визы О-1 спортсмену надо доказать свои выдающиеся способности и достижения с своем виде спорта и показать что он/она планируют заниматься тем, же видом спорта в США, указав предполагаемые мероприятия на территории США на будущие три года. Например, если выдающийся в прошлом баскетболист, хочет получить визу О-1, чтобы приехать в США и работать как тренер, то в визе ему/ей будет отказано, так как необходимо доказать ваши выдающиеся способности именно как тренера по баскетболу, а не спортсмена.

Я нахожусь в США уже около года по визе О-1. Могу ли я подать на грин карту, так же как на это имеют право обладатели визы H-1B или L-1, которые считаются визами двойных намерений? Или могу ли я просто подать на грин карту как обладатель визы O-1?

Похоже, что USCIS включает визу О1 в категорию виз «двойного намерения», то есть виз которые могут вести к получению грин карты. То есть, да вы вполне можете подавать на грин карту, являясь обладателем визу О-1.

Однако, обладатели визу O-2 не включаются в категорию виз «двойного намерения». В отличии от неиммигрантской визы O-1 для людей с выдающимися способностями, обладатели визы О-2 должны показать, что местом их постоянного проживания является их родная страна и они не имеют намерения иммигрировать.
Хотя обладатели визы О-1 не должны доказывать, что место их постоянного проживания их родная страна, они должны показать что они намереваются оставаться на визе О-1. Поэтому
иностранец может въехать в США с визой О-1 и покинуть страну по истечении срока визы, и то же время подавать на грин карту чтобы получить ПМЖ в США.

У меня есть агент (агентство) в США, который будет являться моим работодателем и будет подавать на меня петицию для визы О-1. Какие доказательства и документы нужны от агентства для этой петиции? Как агентству доказать USCIS, что оно также будет являться моим работодателем?

Правила позволяют агентсвам так же быть работодателями заявителей на визу О1 в следующих случаях:
1) Это агентство, которое работает с самозанятыми профессионалами, или профессионлами, которые нанимают агентство на короткие сроки для работы с несколькими работодателями, или or
2) Это иностранный работодатель, которые дает агентству полномочия предаставлять их интересы.

Американское агентство может быть непосредственным работодателем заявителя или быть его/ее агентом.

Договорное соглашение должно устанавливать тип рабочих отношений между агентом и бенефициаром и четко определять, как будет оплачиваться работа заявителя.

Если условия занятости показывают уровень контроля за тем работой заявителя была оставлена у агента, агент может установить, что он выполняет функцию работодателя. Это определение будет основываться в каждом конкретном случае и будет основываться на договоре, будь то письменном или устном.

В: Может ли частично или полностью самозанятое лицо подать заявку на визу O-1 для себя самого? Кроме того, может ли иностранный работодатель быть корпорацией, принадлежащей бенефициару О-1?

Для заявления на получение визы O-1 иностранным работодателем может быть корпорация, принадлежащая бенефициару O-1, но ходатайство O-1 должно быть подано агентом США. Иностранным работодателем может быть корпорация, полностью или частично принадлежащая получателю визы O-1, но иностранный работодатель должен использовать агента США для подачи ходатайства о выдаче визы O-1.

Могу ли я подавать на ускореную обработку моей заявки на визу O1?

Вы не можете подавать заявку на визу O1 в качестве физического лица. Работодатель США должен спонсировать вашу визу O1. Чтобы спонсировать вас, работодатель США должен подать форму I-129, ходатайство о неиммиграционном работнике, с добавлением формы I-129 и сопроводительную документацию.

Ходатайство направляется в сервисный центр по делам гражданства и иммиграции США (USCIS) с юрисдикцией над местом работы. Как только USCIS одобрит ходатайство о выдаче визы O1, вы можете подать заявку на визу O1 в американском консульстве за рубежом.

Для получения ускоренной обработки заявки на получение визы O1, ходатайство O1 может быть рассмотрено в течение 15 календарных дней, если подать заявку на ускореннуюю обработку. За дополнительную плату USCIS гарантирует быстрое решение по вашей петиции O1. Вы получите либо уведомление об одобрении, либо запрос на получение дополнительных доказательств, либо уведомление о намерении отклонить ходатайство в течение 15 календарных дней с даты подачи заявки на ускоренную обработку вашей визы O1. Если USCIS не сможет ответить в течение 15 календарных дней, он возместит плату и продолжит обработку ходатайства в рамках ускоренного процесса.

Петиция O1 подана на форму I-129 USCIS вместе с Дополнением I-129 O / P. Ваше ходатайство O1 должно включать консультативное письмо и копию любого письменного договора между вами и вашим работодателем или краткое изложение условий устного соглашения, по которому вы будете работать.

Я являюсь исследователем, работающим в США по с визой O-1, могу ли я подать заявку на иммиграцию в категорию (EB-1A), не подвергая риску мой текущий статус O-1?

O-1 является неиммиграционной визой для иностранцев, обладающих исключительными способностями в области наук, искусства, образования, бизнеса или легкой атлетики. Это виза на работу, которая позволяет иностранцам жить и работать в США. С визой O-1 иностранец может иметь «двойное намерение». «Двойное намерение» возникает, когда иностранец намерен иммигрировать в Соединенные Штаты в какое-то время , при сохранении статуса неиммигранта. Многие неиммиграционные статусы требуют, чтобы иностранец поддерживал неиммиграционное намерение.

С «двойным намерением» одобренная профессиональная сертификация или поданное ходатайство иммигранта не ставят под угрозу статус О-1 человека или возможность получения визы O-1, а также не ставят под угрозу возможность продления их статуса О-1.

Например, по визе O-1 иностранный заявитель может остаться и работать в Соединенных Штатах, даже если он подает ходатайство об иммиграции. Кроме того, статус О-1 не будет поставлен под угрозу даже благодаря продемонстрированному намерению иммигрировать. Фактически, он может подать заявку на иммиграцию, как только он захочет получить свою визу O-1, потому что, в отличие от владельцев статуса B, F-1 или TN, подача заявления на иммиграцию даже менее чем через 60 дней после прибытия в США не будет представляют собой мошеннические намерения получить визу или въезд в США, если иностранец имеет статус О-1. Скорее, он может подать заявку на иммиграцию, находясь под статусом O-1 без каких-либо негативных последствий, и он может продолжать работать на законных основаниях по своей визе O-1, пока он ждет утверждения своей иммиграционной заявки EB-1A.

Могу ли я перейти на другой вид визы после того, как меня уволили?

Как только занятость преращена (то есть вас уволили ), вы теряете своий стауст по визе О-1, так это относится к обладателям виз H-1B и L1. В иммиграционных правилах США не предусматривается льготный период для неиммигрантов H, L, O и P, чья работа прекращена, поэтому, когда обладатель неиммиграционной визы больше не находится в законном статусе, он обычно должен покинуть США.

В зависимости от обстоятельств каждого человека обладатель неиммиграционной визы может иметь право оставаться в США в связи с просьбой о смене статуса, если ранее он подавал заявку на форму I-485 или изменение другой визы, которая была подана, пока иностранец был в легальном статус (то есть имел действующую визу).

 

Могу ли я изменить свой статус неиммиграции на O-1 после того, как я подала документы на грин карту?

Обладатель визы H-1B может подать заявку на изменение статуса на визу O-1 без риска получения отказа на основании продемонстрированного намерения иммигрировать, поскольку визы O-1 и H-1B допускают двойное намерение со стороны иностранных заявителей.

Визы H-1B и L-1 допускают двойное намерение. Обычная продолжительность пребывания сотрудника H-1B в США ограничена шестью годами, а виза L-1A изначально предоставляется на срок от одного до трех лет и может быть продлена с двухлетним шагом до полного пребывания и достигает семи лет.

Максимального периода для статуса О-1 нет, теоретически он может быть неопределенным. Для виз О-1 продолжительность статуса определяется продолжительностью времени, требуемого для того, чтобы иностранец выполнял свои обязанности или действия с работодателем заявителя, но срок пребывания может быть продлен неограниченно, если необходимая квалификация может быть удовлетворена. Таким образом, статус О-1 может обеспечить жизнеспособный способ поддержания стабильного юридического статуса в США и продолжить работу, ожидая результатов ходатайства об иммиграции.

Каковы требования к Агентам, выступающим как заявители для визы O-1 и семьи владельцев виз O-1 и O-2?

Петиция, поданная агентом, должна соответствовать нескольким условиям:
• Поддерживающая документация включает полный список мероприятия или событий.
• В списке должны быть указаны даты каждой деятельности или участия в определенном мероприятии, имена и адреса фактических работодателей, а также имена и адреса учреждений, мест или мест, где будут выполняться услуги.
• Иметь договор между работодателем и бенефициаром.
• Иметь описание условия найма

и

Агент должен быть готов предоставить любую затребованную USCIS документацию.

У нас есть более, чем 20-летний опыт обработки заявок на получение визы O-1, мы предоставляем бесплатную консультацию для оценки того, имеете ли вы право на получение визы O-1. Пожалуйста, свяжитесь с нами по адресу info@lawapj.com с вопросами или свяжитесь с нами по телефону 212 693 3355 для бесплатной оценки.

Чем отличаются виза O-1 и категория ЕB1 (выдающиеся способности)?

В целом требования по визе O-1 такие же как для EB1 (Иностранец в выдющимися способностями). Различие заключается в том, что заявители на визу О1 обращаются за не иммиграционной визой, тогда как заявители по категории ЕВ-1 обращаются за разрешением на постоянное проживание в США (грин карта).

Чем отличается визы O-1 и H-1B, если это обе рабочие визы?

Виза O-1 отличается от других рабочих виз, в частности H1B, тем что она дается по более широкому спектру специальностей и по ней нет таких требований как обладание степенью бакалавра. Например, артистам и спортсменам гораздо проще подават именно на визу О-1. Тем не менее, требования по визе О-1 более высокие, так как надо доказать что заявитель обладает талантом и выдающимися способностями в своей сфере деятельности.  Так же на визу О-1 могут подавать, те чей максимальный срок визы H-1B в 6 лет уже истекает.

Как можно получить визу O-1?

Для этого ваш будущий работодатель должен подать соответсвующую петицию в USCIS. После получения одобрения этой петиции, вы можете получить визу О1 в посольстве США в вашей стране или в США, если вы уже находитесь здесь.

Что мне нужно подготовить чтобы подготовить документы для петиции на визу O-1?

Необходимо подготовить документы по критериям для визы О-1, по которым вы подходите, консультативное письмо от профсоюза, соответствующей вашей деятельности ассоциации или от эксперта. Есди письмо от эксперта, в нем должно быть написано, что по сфере вашей деятельности профсоюза не существует, но эксперт обладает знаниями и опытом для оценки ваших выдающихся данных для того, чтобы написать консультативное письмо, контракт с агентом (вашим спонсором и работодателем), рекомендательные письма от специалистов в вашей области и ваши личные документы.

Я художник (артист) и хочу подавать на визу О1. Каковы требования по визе О-1 для меня?

Как художнику (артисту) вам будет необходимо показать, что у вас признание в сфере вашего искусства, то есть вам необходимо показать все ваши достижения и неординарность (уникальность и редкость) вашего таланта.

Я актер/актриса кино и ТВ и хочу подавать на визу О1. Каковы требования по визе О-1 для меня?

Профессионалы кино и ТВ должны показать высокий уровень своих достижений в своей индустрии, включая список ролей (в кино, ТВ, театре), кассовая успешность ваших выступлений, премии, статьи о вас в СМИ, то есть все материалы показывающие ваши данные как исключительный и уникальный талант.

Я личный помощник актера, получившего визу O-1. Какую визу я могу получить?

Вы можете подавать на визу O-2. Для этого вам надо доказать, что вы являетесь неотъемлимой частью деятельность актера и что у вас есть специфические «критически важные навыки и многолетний опыт работы», которые необходимы для работы с актером обладателем визы О1 и которых нет у граждан США.

Может инстранец поменять свой статус (визу) на визу O-1 находясь в США?

Находясь в СШA вы можете поменять свою визу на визу O-1, если вы подходите по требованиям по данной визе.

Те люди, которые въехали на территорию США нелегально или оставались в стране, после окончания срока разрешенного по их визе пребывания, не имеют права подавать на Овизу О-1. Далее, обладатели визы J1, у которых есть требование возвращения в свою страну на два года после пребывания в стране, так же не могут подовать на O-1 находясь в США, им будет необходимо подавать на визу O-1 в своей стране, после того как петиция будет одобрена.

В следующем году я заканчиваю докторантуру. Я понимаю, что существуют квоты на визу H-1В. Можно ли мне подавать на смену статуса на визу O-1, если я подхоВжу по требованиям для этой визы?

Да, можно, если вы соотвествуете требованиям по данной визе, если нет виз H-1B и у вас есть работодатель, который может вас нанять. Виза O-1 отличается от других рабочих виз еще тем, что она применима для более широкого спектра професиий. Так же на визу O-1, могут подавать обладатели визы H-1B, у которых уже заканчивается максимальный срок (6 лет) пребывания в стране по визе H-1B.

Я работаю по визе H-1B научным сотрудником в университете. Я подавал форму I-140 по категории EB1 (выдающиеся способности) и жду решения USCIS. Но очень скоро у меня заканчивается 6 летний срок пребывания разрешенный по моей визе H-1B, и я хотул ьы знать могу ли я подавать на визу О-1, это не создаст для меня пролем с моей визой H-1B.

Да, если вы подавали форму  I-140 по категории EB1 (выдающиеся способности), вы скорее всего сможете сответствовать требованиям по визе for O-1. И таким образом вам не придется получать подтверждение трудовой аттестации, как это требуется по визе H-1B. Кроме того, после перехода на визу O-1, у вас еже не будет ограничения срока пребывания в 6 лет как по визе H-1B.

Что делать если у заявителя на визу О-1 уже есть подтверждение трудовой сертификации или он/она уже подали петицию на грин карту?

Согласно правилам USCIS получение трудовой сертификации или ожидания решения по заявке на постоянное проживание не должны влиять на решения Иммирационной Службы по завке на визу О-1, продление этой заявки, смену статуса или заявку о предлении статуса.

Американская компания предложила мне работу в рамках исследовательского проекта, и в связи с этим я рассматриваю вариант визы O-1. Как понять, что означает «описать мероприятие, в котором принимае участие заявитель по визе О1»? Как показать, что я владею выдающимися способностями для получения визы O-1?

Согласно требованиям по визе О-1, заявитель должен прибыть в США для того, чтобы работать по или принимать участие в каких-то мероприятиях или серии мероприятий в сфере деятельности, в которой заявитель обладает выдающимися способностями. Понятие “мероприятие” буквально может означать и сам исследовательский проект на который вас пригласили.

 

Я хочу подавать на визу O-1 со своим работодателем в США. Я художница. Нужно ли мне консультативное письмо? Если, да, то где я могу его получить?

Да, такле письмо нужно. Для этого ваш американский работодатель должен связаться с соответсвующей вашей специальности ассоциацией художников, или профсоюзом, или организацией связанной с вашей сферой искусства.  Однако, если таких ассоциаций, профсоюзов и организаций не существует, то это требование опускается и консультативное письмо может написать человек, являющифся экспертом в вашей сфере деятельности.

Я известный художник по костюмам, могу ли я подаваться на визу O-1 как иностранка с выдающимияс способностями?

Да, ваша профессия входит в концепцию «творческие и технические професии в области искусств такие, как режиссеры, декораторы, инженеры по звуку и освещению, дирижеры, аранжировщики, мастера/тренеры по боевым искусствам, художники по костюмам, по гриму, техники по сцене, дрессировщики и тд.

Вы должны показать, что вы въедете в США с целью работать по своей специальности и у вас есть доказательства признания ваших выдающихся способностей.

Önsöz

Başvurulan vize kategorisi her ne olursa olsun vize başvurusu yapan yabancıların çoğunluğunun ikamet ettikleri ülkedeki ABD Konsolosluğu’nda veya Büyükelçiliği’nde birebir mülakat gerçekleştirmeleri gerekir. Bu aşama özellikle E2 vizesine başvuranlar için gereklidir. Bunun nedeni ABD Konsolosluklarının diğer vize türlerinin aksine E2 vize başvurularının her birini daha önceden ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi’nden veya kendi konsolosluklarından onay almış olsa dahi karara bağlamak durumunda olmasıdır. Ayrıca ABD Konsolosluk yetkililerinin E2 vize başvurularını onaylamak veya reddetmek konusunda olağanüstü derecede takdir yetkilerinin olduğunu unutmamak gerekir ve genellikle sınırlı sayıda müracaat veya yeniden değerlendirme imkanı sunarlar. Dolayısıyla E2 vize mülakatı tüm başvuru sürecinde oldukça önemli bir yer tutar. Reinhardt LLP bu tür mülakatlara hazırlanan yüzlerce müşterisine danışmanlık hizmeti sunmuştur. Bu konudaki tecrübemizi ve tüyolarımızı aşağıda bulabilirsiniz:

 

 

 1. Hazırlıklı Olun:

İşin püf noktası iyi bir hazırlıktan geçer, özellikle de bu gibi durumlarda son derece önemlidir. E-Vize mülakatlarına hazırlanma süreci, başvurunuzun fotokopisi ve aile üyeleriniz orada değilse bile pasaportları gibi gerekli belgeleri sunmakla başlar. ABD Konsolosluğu’nun mülakat öncesinde ek belge veya kanıt talep etmesi de alışılmamış bir durum değildir. Bu gibi durumlarda istenilen bilgiler çıktı alınmalı ve mülakat sırasında yetkili kişiye teslim edilmelidir. Bizler her zaman müşterilerimize özel sorularla karşılaştıklarında cevap niteliğindeki bilgileri ve referansları kolayca bulabilmeleri için ellerindeki başvuru fotokopisine küçük notlar almalarını tavsiye ediyoruz. Örneğin, birçok ABD Konsolosluğu başvurudaki sayfa sayısına bir sınır getirse de fon kaynakları ile ilgili daha fazla soru sorma ihtiyacı hissedebilir. Dolayısıyla para transferini gösteren ek banka hesap özetlerinizi de yanınızda bulundurun.

 1. Dersinizi Çalışın:

E2 Vize mülakatına hazırlanırken yatırımcı iş alanının fon kaynakları, iş türü ve sektörü, büyüme planı ve gelecekteki projeleri dahil olmak üzere her türlü detay hakkında tartışmaya hazır olmalıdır. Bu nokta son derece önemlidir, çünkü konsolosluk çalışanları işiniz, sayılar ve yatırımınız hakkında işletmenizin büyüyüp ABD ekonomisine yön verip vermeyeceğini saptayabilmek adına size oldukça çok soru soracaktır. Bu nedenle yatırımcıların kendi işlerine dair her şeyi anlatabilir durumda olmaları gerekmektedir. Ne kadar para yatırdınız?, Bu parayı nasıl harcadınız? Ne kadar gelir bekliyorsunuz? gibi sorulara hazırlıklı olun.

 1. Sabırlı Olun:

Konsolosluk yetkilileri bu başvurular üzerinde çok geniş bir yetkiye sahip olduklarının farkındadır ve işletmeniz hakkında özel veya çok zor sorular sorduklarında genellikle “soğuk“ veya “kaba“ görünebilirler. Bu gibi durumlarda yetkili kişinin temel görevinin başvuruya dair her şeyin doğru olduğundan emin olmak adına size birçok soru sormak olduğunu unutmayın. Müşterilere sorular rahatsız edici veya cevabı belirgin bile görünse de sakin ve profesyonel bir tavır takınmaları ve gerekli olandan fazla bilgi vermeyerek soruyu tam anlamıyla cevaplamaları tavsiye edilmektedir. “Yatırımınız yeterli değil“ veya “İşiniz iyi görünmüyor“ gibi ithamları çürütmeye hazırlıklı olun.

 1. Kendinize Güvenin:

Yukarıda da açıklandığı üzere Konsolosluk yetkilileri yatırımınızın büyüyeceğine, ABD ekonomisine katkı sağlayacağına ve yatırımcının bu işletmeyi yönetebilir durumda olduğuna dair kanıt aramaktadır. Aynı zamanda yatırımcının güvenini sarsmak adına sorular sorabilir veya yorumlar yapabilirler. Bu noktada yatırımcının kendi yatırımına, işletmesine ve başvurusuna güvenmesi ve Konsolosluk yetkilisini işletmesi hakkında tam anlamıyla “ikna etmesi“ gereklidir. Müşterilerimize her zaman şunu söylüyoruz: Yetkili kişiyi işinize yatırım yapacak biri gibi görün ve yetkiliyi işletmenizin buna değer olduğuna ikna etmek durumunda olduğunuzu farz edin. Yatırımcı işletmesine güvendiği takdirde ortada endişe edecek hiçbir şey kalmaz!

 1. Kibar Olun:

Her şeyden önemlisi sıcakkanlı davranmaktır! Sıcakkanlı, kibar ve yardımsever olun. Sonuçta herkes saygıyı hak eder, özellikle de başvurunuzu değerlendirecek olan Konsolosluk yetkilileri. Yetkili kişi kendini rahat hissettiği takdirde yatırımcı da kendini rahat hissedecek ve böylelikle mülakat daha çok sohbet havasında geçecektir.

 

New York Office

65 Broadway Suite 1603
New York, New York 10006

Andrew P. Johnson - Immigration Lawyer