Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/customer/www/lawapj.com/public_html/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 112

E-1 ve E-2 vizelerinin temel şartları

E-2 ANLAŞMALI YATIRIMCI VİZESİ

E-2 Anlaşmalı Yatırımcı vizesi, ABD ile ticaret ve denizcilik anlaşması olan ülkelerin vatandaşlarına yönelik bir vize türüdür. E-2 vizesi alabilmek için başvuran kişinin yatırım yaptığı bir işletmenin faaliyetlerini denetlemek amacıyla ABD’ye gelecek olması gerekir.

Başvuru sahibinin eşi ve 21 yaşından küçük çocukları E-2 vizesinin türevlerine başvurabilir. Başvuran kişinin eşi çalışma izni alabilir, ancak çocuklar alamaz. E vizelerinin süreleri anlaşma ve diplomatik karşılıklılık ilkelerine göre belirlenir.

E-2 vizesi alabilen bir şirket, ABD’de hizmetlerine ihtiyaç duyulacak olan ve anlaşmalı ülkelerden birinin vatandaşı olan uzman ve zorunlu çalışanları, müdürleri veya yöneticileri için E-2 vizesine başvurabilir.

TEMEL ŞARTLAR

 • Milliyet – Anlaşmalı ülkelerden birinin vatandaşı olmanız gereklidir. (Türkiye E1 ve E2 vizeleri için anlaşmalı ülkelerden biridir.)
 • Büyük bir miktarda bir yatırım yapılmalıdır.
 • İşletme gerçek ve faaliyetlerini sürdürüyor olmalıdır.
 • Yatırımcı, sermayenin kontrolünü elinde tutmalı ve yatırım “risk altında” olmalıdır.
 • Yatırımcı, sermayenin çoğunluğuna sahip olmalı ve işletmeyi geliştirip yönetmeyi amaçlamalıdır.
 • Yatırım yapılan iş yerinin sadece marjinal bir işletmeden daha fazlası olması gereklidir.

 

E-2 yatırımları bir formüle dayanmaz. Yatırım miktarı, çalışan sayısı, işletme büyüklüğü veya iş türü için minimum bir değer yoktur. Yatırım fonlarının nasıl kullanılacağı konusunda oldukça fazla esneklik tanınmaktadır.

Ancak bazı şartlar çok kısıtlayıcı olabilir. İşletmenin veya sahiplerinin uyrukları, yatırımcının hisse yüzdeleri ve şirketteki rolü konusunda esneklik tanınmaz.

SAĞLAM BİR E-2 VAKASI HAZIRLAMAK

İşletmeye yönelik bir fikriniz, girişimci ruhunuz ve bir miktar sermayeniz varsa (ve E-2 anlaşmalı ülkelerden birinin vatandaşıysanız) E-2 vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

Sağlam bir E-2 vakası hazırlamak zor olabilir – bu yasal bir süreç olmanın yanı sıra bir satış taktiğidir. İş planı, yatırımcının yerel ve bölgesel ekonomiye pozitif etkilerini gösterecek girişimci ruhunu yansıtmalıdır. Burada sunum çok önemlidir. Sunulan iş planı ve analitik bir motivasyon mektubu düzenli ve az ama öz olmalıdır.

E-1 ANLAŞMALI TÜCCAR VİZESİ

E-1 Anlaşmalı Tüccar vizesi, ABD ile ticaret ve denizcilik anlaşması olan ülkelerin vatandaşlarına yönelik bir vize türüdür. E-1 vizesi alabilmek için başvuran kişinin ABD ve anlaşmalı ülke arasında ticaret yapmak amacıyla ABD’ye gelecek olması gerekir.

Başvuru sahibinin eşi ve 21 yaşından küçük çocukları E-1 vizesinin türevlerine başvurabilir. Başvuran kişinin eşi çalışma izni alabilir, ancak çocuklar alamaz. E vizelerinin süreleri anlaşma ve diplomatik karşılıklılık ilkelerine göre belirlenir.

TEMEL ŞARTLAR

E-1 Anlaşmalı Tüccar vizesi, E-2 vizesine göre daha az alınan bir vize türüdür. E-1 vizesi, sahibinin ülkesiyle büyük miktarda ticaret yapan şirketlere verilen bir vizedir. Bu mal, teknoloji veya hizmet ticareti olabilir.

 • Milliyet – anlaşmalı ülkelerden birinin vatandaşı olmanız gereklidir.
 • Çalıştığınız ticari şirket (en az %50’si) anlaşmalı ülkenin milliyetinden olmalıdır.
 • Büyük bir miktarda ticaret yapılmalıdır.
 • Uluslararası ticaretin %50’den fazlası ABD ve anlaşmalı ülke arasında gerçekleştirilmelidir.
 • E-1 ve E-2 vizesi olan işletme sahibi bir çalışanını da ABD’ye getirtmek istiyorsa bu çalışanın şirket için gerekli olması, denetmen veya yönetici pozisyonlarında çalışıyor olması ve şirket için önemli becerilere sahip olması gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Merkez ofisi:

Contacts: LawAPJ 65 Broadway, Suite 1603 NY 10006 New York TEL: +1 212 693-3355 / FAX: +1 212 430-6797 / E-MAIL: apjlaw@gmail.com

Telefon görüşmesi:

Lütfen bu kısa anketi doldurunuz ve tüm bilgilerin gizli tutulacagindan emin olabilirsiniz. Anket e-mail veya faks yoluyla gönderilebilir The Questionnaire can be sent electronically or by fax +1 (212) 430-6797

Kişisel danışma:

Danismanlik icin lutfen mesai saatleri icinde ofisimizi arayin. +1 (212) 693-3355