Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/customer/www/lawapj.com/public_html/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 112

EB-1 Olağanüstü Yetenek Yeşil Kartı Için Sık Sorulan Sorular

EB-1A bir iş teklifi ya da çalışma belgesi gerektirir mi?
EB-1A bir iş teklifi ya da Çalışma belgesi gerektirmemektedir ancak bu kategoriye dahil olmak için standartlar oldukça yüksektir. Bu kategori, alanlarında en iyi konumundaki kişiler için tasarlanmıştır.

EB-1 yeşil kart kategorisi her türlü iş alanına açık mıdır?
USCIS düzenlemeleri içerisinde bilim, sanat, eğitim, işletme veya atletizmde bu alanlar özellikle listelenmiş olsa da belirli mesleklerin bu alanlara uygun olarak geniş bir bağlamda yorumlanması da söz konusudur; olağanüstü yetenek standartlarını karşılamış olan hayvan terbiyecileri dahi “sanat” alanında olağanüstü yetenekli yabancı uyruklu kişi olarak kabul edilmiştir.

EB-1 yeşil kart başvurusunun kriterleri nelerdir?
“Olağanüstü Yetenekli Yabancı Uyruklu Kişi” olarak nitelendirilmesi için kişinin ya bir defaya mahsus başarı (Nobel Ödülü ya da Olimpiyat Madalyası ile aynı düzeyde uluslararası kabul gören büyük bir ödül almış olmak gibi) ya da daha genel olarak takip eden şu 3 kriteri sağlaması gerekmektedir:

 • İlgili alanda üstün başarı için ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan daha küçük ödüller ve madalyalar almış olmak
 • Bir alanda faaliyet gösteren uzmanlarca değerlendirildiği üzere üyesi olmak için üstün başarı gerektiren bir dernek Üyeliği
 • Profesyonel ya da önemli ticari yayınlarda kişi hakkında yayınlanmış içerikveya diğer önemli mecralarda kişi hakkında yayınlanmış içerik/şahsen katılımı
 • Bireysel ya da bir panel üyesi olarak o alanda faaliyet gösteren diğerlerinin eserlerini değerlendiren hakem olarak katılımı (yayınlanacak makaleleri değerlendirme/hakemlik faaliyetinde bulunma talepleri, tartışma ve danışma panellerine katılma daveti, vb.)
 • O alana orijinal bilimsel, akademik, sanatsal, atletik ya da ticari açıdan büyük öneme sahip katkılar
 • Profesyonel ya da önemli ticari yayınlarda veya diğer önemli mecralarda yayınlanmış ve alana ait akademik makalelerin Yazarlığı
 • Sanat sergileri veya gösterimlerde kişinin o alandaki eserinin sergilenmesi
 • Seçkin itibara sahip kurum ya da kuruluşlardaöncü ya da kritik pozisyonda hizmet vermek
 • Alanda faaliyet gösteren diğerleriyle karşılaştırıldığında, hizmetleri içinyüksek maaş ya da diğer önemli ölçüde yüksek karşılık alması
 • Gişe başarısı gibi sahne sanatları ya da albüm, kaset, kompakt disk ve video satışlarında ticari başarı

Eğer yukarıda belirtilen faktörler ilk bakışta kişinin uzmanlık alanı için geçerli değilse, USCIS ek belge tiplerini de kabul edebilir.

EB-1 yeşil kart için ne tür kanıtlar gerekiyor?
Başvuru sahibinin faaliyet alanı ve karşıladığı kriterlere bağlı olarak bu kanıtlar büyük ölçüde farklılık göstermektedir. Tüm iddiaların somut ve belgelere dayalı olması esastır. Örneğin, “alana ait akademik makalelerin yazarlığı” belgesi o kişi tarafından yayınlanmış makale ve/veya kitapların kopyalarının yanı sıra bu eserin alanda görmüş olduğu kabulün delilini (alıntı sayısı, eleştiriler, vb.) de içermelidir. Dahil edilen her bir belge bireyin ulusal ya da uluslararası itibara sahip olduğunu göstermeye yardımcı olmalıdır.

Tüm başvurular kişinin uzmanlık alanındaki meslektaşları ve akranlarının yazmış olduğu mektuplar ile desteklenmelidir ve eğer mümkünse başvuru sahibiyle daha önce çalışmamış bağımsız referanslar içermelidir.

EB-1 dosyası işlemleri ne kadar sürer? Hızlandırılmış hizmet mevcut mu?
USCIS I-140 formu doldurularak yapılan Olağanüstü Yetenek başvurusunun onaylanması günümüzde başvurunun USCIS’e teslim edildiği ilk tarihi takip eden en az 4-6 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

“Ayrıcalıklı İşlemler” olarak da bilinen hızlandırılmış hizmet EB-1A başvuruları için mevcuttur. Ayrıcalıklı İşlemler 1.225 ABD doları ek ücret gerektirmektedir ve buna karşılık USCIS 15 gün içerisinde ilk kararını verecektir.  Ek kanıt istenmesi halinde, bu kanıtın teslim edilmesini takip eden 15 gün içerisinde son karar verilecektir. İlk başta 1.225 ABD doları ek ücret ile birlikte yapılmamış olsa dahi herhangi başvurunun Ayrıcalıklı İşlemlere yükselmesinin mümkün olduğunu unutmayın.

Çalış ve gez iznine ne zaman başvurabilirim? Ve yeşil kart ne zaman çıkar?
Şu ikisi mümkündür; 1) EB-1A başvurusu onaylandıktan sonra kalıcı oturum izni başvurusu yapmak için bekleyebilir ya da 2) EB-1A başvurusu ile aynı anda kalıcı oturum izni başvurusu yapabilirsiniz. Bunlardan herhangi biri ABD toprakları içinde ya da yurt dışındaki bir ABD konsolosluğunda işleme koyulabilir.

Her iki başvuruyu da aynı zamanda yapmanın getirdiği fayda, EB-1A başvurunuzun onaylanmasını beklerken USCIS’in çalış ve gez izninizi işleme alacak olmasıdır. EB-1A başvurunuz onaylandıktan sonra yeşil kart işlemleri gerçekleştirilir. Bununla birlikte, EB-1A başvurusu herhangi nedenle reddedilirse çalış ve gez izniniz iptal edilecek ve yeşil kart başvurunuz reddedilecektir. Bu süreç maliyetli olabilir, bu nedenle pek çok kişi EB-1A onayını aldıktan sonra başvuru yapmak için beklemeyi tercih eder.

Buna eşdeğer geçici bir vize seçeneği mevcut mu?
O-1, Olağanüstü Yeteneğe bağlı olarak kalıcı oturum almak için iyi bir ilk adım olan bir geçici çalışma vizesidir.

EB-1 yeşil kart başvuruma yardımcı olacak başka ne yapabilirim?
Bize uzmanlık alanınızı açıklamanız için ücretsiz danışmanlığın yanı sıra, özellikle bir araştırmacı/akademisyen iseniz başvurunuzun başarı olasılığını artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler mevcut. Bkz. Sayfanın devamı;

Aşağıda geçmişteki bilim insanı müvekkillerimizin O-1, EB-1 ya da E-2 NIV için kullanışlı olduğunu gördükleri kaynakların bir listesini bulacaksınız.

 • ResearchGatemakale görüntüleme, indirme, alıntılar gibi istatistikler ve ölçümler sunmaktadır. *Google Akademik’te indekslenmemiş alıntılar da içerebilir.
 • Thomson Reuters & Web of Knowledgealanınız için daha önemli olabilecek Eigenfactor sıralaması gibi bir dizi analiz sunmaktadır. Web of Knowledge aynı zamanda belirli bir araştırmacıdan alıntı yapılan lokasyonların tümünü gösteren bir harita çıkaran Research ID Labs ile çalışmaktadır. *Google Akademik’te indekslenmemiş alıntılar da içerebilir.
 • Academiaaraştırmacı profilleri ve çalışma analizleri sunmaktadır.
 • Google Akademikaraştırmacı profilleri sunar ve H İndeksinizi hesaplar.
 • Faculty of 1000makalelerinizi değerlendirir.
 • Altmetric kişileri çevrimiçi haber raporları, tweetler, alıntılar, Facebook paylaşımları, vb. de dahil olmak üzere ve bunların lokasyonlarının haritalarıyla birlikte kişiler ve çalışmalarına skor verir.
 • comçalışmalarınızı yayımlayan dergiler hakkında kabul görme, SNIP ölçütü ve diğer verileri sunmaktadır.
 • Eğer çalışmalarınızdan alıntı yapan patentler, beyaz bültenler, konferans sunumları, vb. biliyorsanız ve bunlar Google Akademik’te indekslenmemişse bunların kopyalarını sağladığınızdan emin olun.
 • Scopushakemli literatür için bir özet ve alıntı veritabanıdır. Dergi ölçümleri ve alıntı sayıları gibi bir dizi analize yer vermektedir.
 • Publish or Perishçeşitli veritabanlarından akademik alıntıları getiren ve sonuçları analiz eden ücretsiz bir yazılımdır. Bir araştırmacının H-indeksi, G-indeksi, yıllık ortalama alıntı sayısı ve daha fazlasına erişim sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Merkez ofisi:

Contacts: LawAPJ 65 Broadway, Suite 1603 NY 10006 New York TEL: +1 212 693-3355 / FAX: +1 212 430-6797 / E-MAIL: apjlaw@gmail.com

Telefon görüşmesi:

Lütfen bu kısa anketi doldurunuz ve tüm bilgilerin gizli tutulacagindan emin olabilirsiniz. Anket e-mail veya faks yoluyla gönderilebilir The Questionnaire can be sent electronically or by fax +1 (212) 430-6797

Kişisel danışma:

Danismanlik icin lutfen mesai saatleri icinde ofisimizi arayin. +1 (212) 693-3355