Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/customer/www/lawapj.com/public_html/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 112

EB-5 veya E-2 Parasının Nereden Geldiğini Nasıl Kanıtlarsınız? E-2 & EB-5 Vizelerinin Fon Kaynakları için Gerekenler

Yeni bir iş kurmak isteyen girişimcilerin ve iş sahiplerinin iki seçeneği vardır. Öncelikle E-2 vizesi bir işi geliştirmek ve doğrudan operasyonlarını yönetmek adına ABD’de yaşamak isteyen girişimciler, yatırımcılar ve işyeri sahipleri için uygun göçmen olmayan (yeşil kart değil) bir vizedir. Yönetilecek iş yeri büyük veya küçük bir yer olabilir ve başvuru sahiplerinin bu vizeyi almaya hak kazanmaları için belirli koşulları sağlamaları gerekir. İkinci olarak yüksek miktarda sermayesi olanlar için EB-5 vizesi bir göçmen (yeşil kart) vizesidir ve bu vize genellikle milyon dolarlık Yeşil Kart olarak nitelendirilir. Her ne kadar E-2 vizesi EB-5 vizesinde olduğu gibi bir ABD devlet bölgesel merkezine 500,000$ yatırım yapılmasını şart koşmasa da E-2 yatırımcılarının da en az 100,000$ değerinde “yüklü” bir miktar yatırım yapması gerekmektedir.

Her iki vize türünde de yatırımcı, parasının “meşru bir kaynaktan” geldiğine ve paranın “yasal yollarla edinildiğine” dair devleti ikna etmek durumundadır. Bu şartı karşılamanın püf noktası belgelerden geçer. Bu belgeler şu soruları cevaplamalıdır: Para nereden geliyor? Para nereden kazanıldı? Kazanca kimler katkı sağladı? Dolar dolar hesap tutmak gerekli değildir, ancak bu şartı sağlamak için genellikle aşağıdaki belgeleri sunmanız gereklidir:

  1. Son 5 yıla ait yatırım miktarınızı destekleyecek kadar geliriniz olduğunu gösteren bireysel ve işe ait vergi beyannameleri
  2. Hesap Özetleri
  3. Halihazırda iş kurulmuşsa mali bilançolar
  4. İş yerinin meşruluğunu gösteren kayıt belgeleri
  5. Para kaynağını gösteren belgeler (ör: bir mülk sattıysanız (ev, hisse vb.) satış ile ilgili tüm detayları paylaşmanız gerekir)
  6. Size karşı açılmış olan devlet ile ilgili veya diğer tüm dava veya hükümlerin kopyaları

Bir E-2 veya EB-5 vizesi için fon kaynakları şartına dair (ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi) belgeleri hazırlarken şunları göz önünde bulundurmanız gerekir:

  • Sadece yatırımcının yatırım yapacağı miktarı nereden ve nasıl edindiğini kanıtlamak gereklidir, dolayısıyla yatırımcının her kazandığı doları kanıtlamasına gerek yoktur. 100,000$ gibi az bir miktar yatırım yapılması gereken E-2 vizesinde ise bölgesel merkeze 500,000$ yatırım şartı koyan EB-5 vizesine kıyasla bunu daha kolay kanıtlayabilirsiniz.
  • ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisinin fon kaynaklarını inceleme süreci genellikle ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Burada önemli olan fonların orijinal kaynağına kadar takip edilebiliyor olmasıdır. Fonların hediye olarak edinilmesi durumunda hediyeyi veren kişinin yasal kaynağı belgelenmelidir. Fon kaynakları borç olarak alınmışsa borç veren kişinin yasal kaynağı belgelenmelidir. Parayı başka birinden edinmeniz durumunda bu kişinin vergi beyannamelerini ve/veya bu şartı sağlamak adına gerekli diğer bilgileri paylaşmaya hazır olduğundan emin olun.
  • Çoğu EB-5 başvurusunda (bazen E-2 başvurularında da) fonların yasal kaynaklarını belgelemek sürecin en çok zaman alan kısmı olabilir. Ayrıca EB-5 yatırımlarında fon kaynağı belgeleme şartı yatırımın hem doğrudan hem bölgesel merkez yatırımı olduğu durumlar için aynıdır.

 

Siz de E-2 veya EB-5 vizesi almayı düşünüyorsanız Andrew P. Johnson Hukuk Büromuza ücretsiz danışma hizmetimizden faydalanmak için Skype veya telefon üzerinden ulaşabilirsiniz. Sorularınız için 212-693-3355 numarasından veya info@lawapj.com mail adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Merkez ofisi:

Contacts: LawAPJ 65 Broadway, Suite 1603 NY 10006 New York TEL: +1 212 693-3355 / FAX: +1 212 430-6797 / E-MAIL: apjlaw@gmail.com

Telefon görüşmesi:

Lütfen bu kısa anketi doldurunuz ve tüm bilgilerin gizli tutulacagindan emin olabilirsiniz. Anket e-mail veya faks yoluyla gönderilebilir The Questionnaire can be sent electronically or by fax +1 (212) 430-6797

Kişisel danışma:

Danismanlik icin lutfen mesai saatleri icinde ofisimizi arayin. +1 (212) 693-3355