Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/customer/www/lawapj.com/public_html/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 112

EB-5 Vizesi ile Amerika

Andrew P. Johnson son 20 yıldır EB-5 Yeşil Kart başvuruları yapmaktadır . 1999 senesinde göçmenlik ile ilgili hizmetlerine başlamadan önce Amerika’da devlet savcısı olarak görev almış olan Bay Johnson’un göçmenlik üzerine uzmanlaşmış avukatlık bürosu, dünyanın çeşitli ülkelerinden EB- 5 vizesi için başvuran adayları temsil etmiştir. EB-5 başvurularında en önemli ve birincil sayılacak konu, EB-5 yatırımı yapabilmek adına yatırımcıların para kaynaklarının yasal olduğunu ispat edebilmeleridir. Andrew P. Johnson, EB-5 fonlarının kaynağı hakkında konuşmak için bir çok yerden davet edilmiş bir konuşmacıdır. İstanbul, Türkiye, Moskova, Rusya, Dakka, Bangladeş ve Gürcistan’daki Tiflis gibi birçok ülkede EB-5 yatırımcı gruplarına konuşmacı olmuştur.

2013’te Andrew P. Johnson, EB-5 vize yatırımcıları programı hakkında 30’dan fazla Birleşmiş Milletler Büyükelçisinin önünde konuşmaya davet edilmiştir. 2015 yılında Bay Johnson, 40’dan fazla Amerika Büyükelçisi ile EB-5 yatırım programı hakkında konuşmak üzere Washington DC’ye davet edilmiştir. Andrew P Johnson’un EB-5 yatırım fonlarının kaynağı ile ilgili deneyimine dayanarak, EB-5 yatırımcılarının para kaynaklarını kanıtlayabilecekleri çeşitli yollarla ilgili karmaşık detaylara giren Podcast’lerde konuşmaya davet edilmiştir. Buna ek olarak, Sayın Johnson, bireylerin yurtdışında kişisel fonları kısıtlayan bir ülkeden EB-5 yatırımı yaptıkları takdirde para transferinin zorluğunun üstesinden nasıl gelebilceklerini açıklamak adına bir podcast’e katılmıştır.

EB 5 Vizesi ile ilgili sorularınız varsa veya başvuru için destek almak istiyorsanız hemen bu mail adresinden Andrew P. Johnson Avukatlık Bürosuna ulaşabilirsiniz: info@lawapj.com

Andrew P. Johnson, EB-5 yeşil kart programıyla ilgili ücretsiz danışma hizmeti sunmaktadır ve müvekkillerin para kaynaklarını inceler. Müvekkillerin karmaşık para kaynaklarının olması durumunda, Bay Johnson yasal yollarla paranın kaynağının nasıl kanıtlanabileceğiyle ilgili yollar sunacak ve ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisleri’ne (EB-5 yatırım başvurusunu değerlendiren hükümet kuruluşu) para kaynağının yasal olarak nasıl ispat edilebileceğiyle ilgili örnekler verecektir. Son olarak, birçok EB-5 başvurusunda bulunan müvekkilin ilk sorduğu soru, “EB-5 yatırımı için hangi Bölgesel Merkez’i tercih etmeliyim? Bay Johnson, katılmış olduğu podcast yayınında ropörtaj verdiği sırada EB-5 programına başvuran müvekkillerin aramaları gereken güvenlik mekanizmalarını açıklamıştır.

Çoğu başvuru sahibi, EB-5 yeşil kart başvurularının reddedilme riskini en aza düşürecek güvenlik önlemlerini ve projenin bitirileceğinin garantisini görmek istiyor. Podcast yayını sırasında, Andrew P. Johnson EB-5 yatırımcılarının Bölgesel Merkez projelerinde hangi kontrat hükümlerini aramaları gerektiğini ve nelere dikkat etmeleri gerektikleriyle ilgili ayrıntılı bilgi veriyor. Andrew P. Johnson avukatlık bürosu dünyanın her yerinden EB-5 programına başvuru yapan müvekkillerin dosyalarına bakmıştır. Bu EB-5 için büyük bir avantajdır çünkü ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisleri başvuru yapan kişinin hangi ülkeden olduğuna bağlı olarak farklı evraklar istemektedir. Ekibimiz 10’dan fazla dil konuşmaktadır ve potansiyel EB-5 başvuru sahipleri için ücretsiz danışmanlık vermektedir.

Andrew Johnson ile İlgili Yayınlanmış Makaleler

EB-5 Green Card Sürecinin Adım Adım Zaman Çizelgesi ve Akım Şeması


Bölgesel Merkez/Yatırımcı Başvuruları için Prosedürler ve Zaman Çizelgesi

Yatırımcılar EB-5 dilekçelerinin başvurusunu yapar (Form I-526)

 • Başvurunun değerlendirilmesi 18 ay veya daha fazla sürebilir (bu süre değişiklik göstermektedir)

Bölgesel Merkez I-924A (yıllık rapor) formunun başvurusunu yapar

 • Yıllık başvuru yapılır

Yatırımcılar şartların kaldırılması için dilekçe başvurusu yapar (Form I-829)

 • Yatırımcı şartlı oturumu aldıktan sonra 1 yıl 9 ay sonra başvuruda bulunabilir
 • Süreç 12 ay veya daha fazla olabilir (bu süre değişiklik göstermektedir)

 

EB-5 Yatırımcı Vizesi için Zaman Çizelgesi

Aşama Yaklaşık Süreç Notlar
EB-5 yatırımcıları I-526 formuyla başvuru yapar 3 ay veya daha fazla Süre değişiklik gösterebilir
EB-5 yatırımcıları iki yıllık oturum kartı (yeşil kart) alırlar 18-24 ay Süre değişiklik gösterebilir
Eb-5 yatırımcıları iki yılık oturum kartlarını aldıktan 21 ay sonra 10 yıllık oturuma başvuru yapar 12 ay veya daha fazla Devletin başvuru inceleme tarihleri değişiklik gösterebilir Bu süreçten sonra 10 yıllık yeşil kart alınır
İlk yeşil kart alındıktan 4 yıl 9 ay sonra vatandaşlık için N-400 formuyla başvuru yapılır 12 ay ABD vatandaşlığı alınır (isteğe bağlıdır) Başvuru sahibi sadece yeşil kart statüsüyle kalmayı tercih edebilir

 

EB-5 vizesini kimler alabilir?

Yatırımı yapan esas kişiye ek olarak, yatırımcının eşi ve yatırımcının 21 yaş altında olan evlenmemiş çocukları türev hak sahipleri olarak EB-5 vizesi alabilirler.

Müracaat sahiplerinin %90’ı bölgesel merkezlerden istifade ederek minimum yatırım miktarı olan 500,000 dolar yatırım yapmayı tercih ederler. Çoğu müracaat sahipleri %100 onay oranı olan başarılı ve itibarlı bölgesel merkezlerden birini tercih ederler. Aşağıda EB-5 vizesi almak için gerekli tüm koşullar bulunmaktadır. Bununla birlikte müracaat sahibi bir bölgesel merkezle başvuru yapmayı tercih ederse, bölgesel merkez tüm lojistik işlemleri yerine getirir. Müracaat sahibi sadece 500,000 doları legal olarak kazandığının ispatinden mesuldür, geri kalan koşullarla bölgesel merkez ilgilenir. En mühim kısım müracaat edecek kişinin seçeceği bölgesel merkez hakkında derinlemesine araştırma yapması ve onay oranının yüzdesi yüksek olan bir bölgesel merkez seçmesidir.

Yatırımın miktarı en az ne kadar olmalıdır?

Günümüzde EB-5 vizesine uygun olmak için yatırımcının yaptığı yatırım en az 1 milyon dolar olmalıdır, fakat Hedeflenen Çalışma Alanı’nda (TEA) yatırım yapılıyorsa bu miktar 500,000 dolara düşmektedir. Hedeflenen Çalışma Alanı’nda (TEA) aşağıdakilerden biri olmak zorundadır:

 • Kırsal/Taşra Alan – Hem istatiksel olarak metropolit (büyük şehir) alanına girmeyen Amerika Birleşik Devletleri’nin son nüfus sayımına göre nüfusu 20,000 veya üstü olan, şehir veya kent dışında bulunan alana denir.
 • İşsizliğin Yüksek Olduğu Alan – Yatırımın yapılacağı sürede birleşik devletlere ve devletin kamuya açık olan değerlendirmelerine göre bölgenin işsizlik oranının ülkedeki ortalama işsizlik oranının en az %150 oranında olduğu alana denir. Kamu kurumlarının Hedeflenen Çalışma Alanı’nı (TEA) coğrafi olarak belirleme ve işsizlik oranın yüksek olduğu yerleri tespit etme otoritesi vardır.

Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’nin (USCIS) düzenlemesi veya Meclisin kanun değişiklikleri sonucu minimum yatırım miktarı büyük ihtimalle gelecekte 1.2 milyon dolar ve 800,000 dolar olarak artış gösterecektir. Buna ek olarak, Meclis ileride Hedeflenen Çalışma Alanı’nın (TEA) belirtilmesine yasak getirebilir.

Ne çeşit yatırımların yapılmasına izin verilir?

EB-5 yatırımının altında bir yatırım yapmak için, yatırımın Yeni Ticari İşletmesi’ne (NCE) yapılması gerekmektedir, bu demek oluyor ki Amerika Birleşik Devletleri’nin Kasım 29, 1990 yılından önce kurulmuş kar amaçlı bir kurum olmalıdır ve kurumun yasal işletmesi devam etmek zorundadır. Yeni Ticari İşletmesi’nin (NCE) idaresi EB-5 yatırımcısını dahil edebilecek pozisyonda olmalıdır. Yatırımcı ya günlük idare ve yönetimden sorumlu olmalıdır yada idare ve yönetim düzenlemesinin parçası olmalıdır. EB-5 yatırımcıları idare ve yönetim koşulunu uzaktan yürüterek yerine getirebilir, fakat unutulmaması gereken önemli bir faktör vardır. Bir gayrimenkul alımı veya ticari amacını yerine getirmemiş ve yeni iş imkanı sunmayan herhangi bir mülkiyet alımında EB-5 koşulları tamamlanmamış olduğundan, yatırımcı EB-5 statüsüne girmez.

EB 5 Vizesi

Yeni iş imkanı sunma koşulu ne kadar katıdır?

Bütün EB-5 yatırımcıları Yeni Ticari İşletmesi’ne (NCE) yaptıkları yatırımın Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarına minimum 10 yeni tamgün iş imkanı sunduğunu belirtmekle yükümlüdür. Eğer tek bir Yeni Ticari İşletmesi’nin (NCE) altında birden fazla EB-5 yatırımcıları bulunuyorsa, sunulan yeni iş imkanlarının toplamı her bir EB-5 yatırımcısının 10 yeni tamgün iş imkanı sunduğundan emin olunmalıdır.

Tamgün haftada en az 35 saat çalışmak anlamına gelir. Amerika Birleşik Devletleri çalışanları Amerikan vatandaşı, yeşil kart sahipleri, ve devlet tarafından çalışma izni verilmiş göçmenleri kapsar. Göçmen olmayanlar statüsüne girenler, yabancı uyruklu kişiler ve yabancı uyruklu kişilerin eşleri ve çocukları Amerika Birleşik Devletleri çalışanları kategorisine girmez.

Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) bağlı bir bölgesel merkezle yatırım yapıldığında iş imkanı oluşturma koşulunda esneklik tanınmaktadır. Eğer bu bölgesel merkezlerden biriyle yatırım yapılıyorsa direkt olmayan tamgün işler uygun bir ekonomik metodoloji kullanılarak tamgün iş imkanı sunma kategorisine girebilmektedir. Bölgesel merkezle bağlantılı olmayan durumlarda tanınan yeni iş imkanlarının tamamı Yeni Ticari İşletmesi (NCE) tarafından oluşturulmuş direkt ve W-2 pozisyonları kapsamında olmak zorundadır. Yatırımın yapıldığı şirket sıkıntılı olduğu takdirde, yatırımcı tanınan yeni iş imkanlarına ek olarak korunan işlerden de olumlu kredi alabilir, fakat her türlü durumda korunan ve yeni tanınan iş imkanlarının yatırım öncesinde 10 yeni iş imkanı tanıma koşuluna uygun olmak zorundadır. Sıkıntılı bir işletme olarak değerlendirilmesi için yatırımcının bahsi geçen işletmede en az iki sene bulunmuş olması, net zarar edilmesi ve zararın ederinden %20 fazla olması gerekmektedir. Bu durumun I-526 formunu doldurmadan önceki 12 veya 24 ay sürecinde gerçekleşmesi şarttır.

Bölgesel Merkez yoluyla EB-5 yatırımı yapmak ne anlama gelir?

Bir EB-5 yatırımı Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) bağlı bir bölgesel merkez yoluyla yapılabilir, fakat bu yolla yapılması şart koşulmaz. Bölgesel Merkez bir devlete bağlı veya özel bir işletmedir, bir kurum veya sınırlı sorumlu şirket olabilir. Bu kurumlar Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) başvurarak ve onay alarak Göçmen Yatırımcı Programı’na (bölgesel merkez programı olarak da bilinir) dahil olmuşlardır. Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) bağlı bir bölgesel merkez yatırımcıların direkt ve dolaylı yeni iş imkanı sunmalarının kabulünde ve bunu uygun coğrafi alanda yaparak sermaye yatırımıyla yeni iş imkanları sunma projesini sponsor etme otoritesine sahiptir.

Bölgesel merkeze bağlı olan EB-5 yatırımıyla normal EB-5 yatırımı arasındaki fark nedir?

Çoğu yatırımcı bir bölgesel merkezin sponsor ettiği bir projeye yatırım yapmayı tercih ederler. Bunun sebebi yatırımcıların Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi işletmelerini kurma arzularının ve imkanlarının olmamasıdır. Bununla birlikte, bazı yatırımcılar direkt EB-5 programını tercih ederler, fakat bunu yaparken yabancı bir ülkeye (Amerika Birleşik Devletleri) kendi işletmelerini açmalarındaki artı ve eksileri iyi değerlendirmelilerdir. Bu tercihi yapabilmek için itibarlı ve tecrübeli işletme danışmanlarıyla, finansal danışmanlarla, işletme avukatlarıyla ve/veya Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi işletmelerine sahip olan şahıslara danışmaları uygun olacaktır.

EB-5 vizesi alabilmek için atılması gereken ilk adımlar nelerdir?

EB-5 vizesi alabilmek için başlıca üç adımlık bir süreç vardır.

 • Birinci Adım: Göçmenlik Dilekçesi Doldurmak: Yatırımcı I-526 formunu, yani Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) çatısı altında olan Yabancı Uyruklu Girişimciler tarafından oluşturulan Göçmenlik Dilekçesini doldurmalıdır. Dilekçe yatırımcının EB-5 vizesi almak için uygun olduğunu (yasal para kaynağı olduğunu, yeni iş imkanı sunabileceğini ve sunduğu işleri koruyabileceğine dair güven verici bir açıklama, Yeni Ticari İşletmesi’ne yapılan yatırım) gerekli ve detaylı belgelerle sunmak zorundadır.
 • İkinci Adım – Geçiçi Oturma İzni Almak: Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) I-526 formunu onayladıktan sonra, yatırımcı kendisi ve uygun aile üyeleri için geçici oturma izni elde eder (bir diğer adıyla geçici yeşil kart) ve bu oturum 2 yıllık verilir.

o Eğer yatırımcı I-526 formunun onay gördüğü süre zarfında Amerika Birleşik Devletleri dışında ise, yatırımcının DS-260, Göçmen Vize Elektronik Başvuru formunu bir Ulusal Vize Merkezinde (NVC) doldurması ve akabinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Konsolosluğunda veya Elçiliğinde göçmen vize mülakatına girmesi gerekir. Eğer vize onay alırsa, yatırımcı Amerika Birleşik Devletleri’ne vizenin geçerliliği sona ermeden giriş yapmalıdır (tipik olarak vizenin verildiği tarihten 6 ay sonra). Daha sonrasında Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) yatırımcıya veya yatırımcının uygun olan aile fertlerine geçici yeşil kartı postalayacaktır.

o Bununla birlikte, eğer yatırımcı Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde göçmen olmayan statüsüyle bulunuyorsa, yatırımcının Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından sunulan Statü Değişikliği, yani I-485 formunu doldurması gerekmektedir. Eğer Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) I-485 formunu onaylarsa, yatırımcının kendisi ve uygun olan aile fertlerine geçici yeşil kart verilecektir.

 • Üçüncü Adım – Şartlı Oturumun Kaldırılması: İki yıllık geçici/şartlı oturum izninin son 90 günlük periyodunda, yatırımcı I-829 Formunu, Girişimci Tarafından Şartların Kaldırılması için Doldurulan Dilekçe formuna (1) yatırımcının Yeni Ticari İşletmesi’nde (NCE) yaptığı yatırımı geçici oturma izni sırasında koruduğunu ve (2) yapılan yatırımın şart koşulan 10 yeni iş imkanını sunduğunu veya uygun bir zaman içerisinde sunacağını eklemek şarttır. (Sıkıntılı kurumlarda yatırımı olan yatırımcıların I-829 formunda Yeni Ticari İşletmesi’nde bulunan çalışanların iki yıllık şartlı periyod boyunca yatırım başlangıcındaki gerekli çalışan sayısında olduğunu göstermesi gerekmektedir). Eğer Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) I-829 formunu onaylarsa, yatırımcının kendisi ve yatırımcının I-829 dilekçesine dahil edilmiş olan uygun aile fertleri şartsız olarak 10 yıllık yeşil kart sahibi olurlar.

EB-5 sürecinin tamamlanması ne kadar sürer?

EB-5 sürecinde takip edilmesi gerekilen üç majör adımın hepsi için devlet tarafından ayrı prosedürler uygulanır ve düzenlemeleri farklıdır. Prosedür süreleri akıcıdır, fakat günümüzde Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’nin (USCIS) I-526 ve I-829 dilekçeleri hakkında hüküm vermeleri bir buçuk seneyi bulmaktadır. Göçmen vize statü değişikliği için gerekli süre normalde 6-9 ay arasındadır. İdare ve yönetim süreçlerinin ispatlarının belgelenmesi istenildiğinde prosedür süreçleri uzamaktadır. Prosedür sürelerine ek olarak, yatırımcı her yeni evrak tesliminde birkaç ayını evrak hazırlığına harcamayı göze almak durumundadır.

Birikmiş ve işleme girmesi beklenen evraklardan ötürü Çin’de doğan ve yatırım yapacak kişiler prosedür süreçlerine ek olarak iki yıl veya daha uzun bir süre beklemek durumundadırlar. EB 5 vizeleri her yıl toplam sadece 10,000 adet verilmektedir. Ülke başına verilen vize sayısı toplam verilen vize sayısından %7’sini (tahmini 700) geçemez. Bu kuralın geçerli olmadığı tek zaman ülke başına olan kotaların dolmadığı ve vize başvuru talepleri kabul edilmezse vize imkanının kullanılmadığı zaman olabilir. Eğer spesifik bir ülkede EB 5 vizesi başvuruları başvuru kotasını aşar ise, Amerikan Dışişleri Bakanlığı Vize Verilme Takviminde değişiklik yaparak ülkenin vize başvurularını durdurur ve o ülkeden başvuru kabul etmek için müracaat edenlerin ne kadar beklemesi gerektiğinin süresini verir. (Kesinti I-526 dilekçesinin teslimatına karşılık gelir). Günümüzde EB-5 vizesi için diğer ülkelerin kullanılmayan başvuru kotasının değerlendirilmesine rağmen Çin’deki başvuru talebi kotayı aşmıştır. Buna bağlı olarak, Çin doğumlu yatırımcıların ilk başvurularının kesintisi Nisan 2015 yılında gerçekleşmiştir. Bu durum Çin doğumlu müracaat sahiplerinin 24 ila 28 ay daha fazla beklemesine neden olmuştur.

EB-5 vize kategorisinin diğer opsiyonlarla karşılaştırıldığında avantajı nedir?

Genel olarak, EB-5 vizesinin diğer çalışma yollarıyla alınan yeşil kartlardan avantajları şunlardır:

 • Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı bir iş imkanı olmasını şart koşmaz. Karşılaştırıldığında, ticari yeşil kart kategorisinde, EB – 1C Çokuluslu Yöneticiler veya İdareciler (L – 1A Çokuluslu Yöneticiler veya İdareciler göçmen olmayan vizenin kalıcı haline EB – 1C denir), Amerika Birleşik Devletleri vatandaşından kalıcı bir iş teklifi alınmasını şart koşar.
 • Yatırımcının kendi ülkesindeki yürüttüğü ticareti korumasını şart koşmaz. Eğer yatırımcı Amerika Birleşik Devletleri dışında bir ülkede bir işletme sahibi ise, yatırımcı bu işletmeyi kapatarak hala yeşil kart alma hakkını korur. Karşılaştırıldığında, EB – 1C Çokuluslu Yöneticiler veya İdareciler yeşil kart almak için kendi ülkelerinde sahip oldukları işletmeyi muhafaza ederek devam ettirmek zorundadırlar.
 • Minimum gelir, eğitim, tecrübe veya ticari başarı şartı koşmaz. EB5 yatırımcısı bireysel olarak zengin veya ticarette başarılı olmak zorunda değildir. Yatırımcının 1 milyon doları veya 500,000 doları olması gerekmektedir ve para kaynağının yasal olduğunun ispatı olduktan sonra bu paranın tamamının hediye olması herhangi bir problem teşkil etmez.

EB 5 vizesi almak

Bölgesel Yatırım Merkezleri Sık Sorulan Sorular

1) Amerikan devletinin bölgesel yatırım merkezi EB-5 programıyla normal EB-5 programı arasındaki fark nedir?

Normal EB-5 programı kişinin yeni bir şirket kurarak 1 milyon dolar yatırım yapmasını ve şirketi altında 10 tane tamgün iş imkanı sunmasını talep etmektedir. Buna ek olarak, o 10 tamgün olan işlerin en az dört sene boyunca devam etmesi gerekmektedir. Bu zorunluluğu duyduktan sonra, birçok yatırımcı bölgesel merkeze 500,000 bin dolar yatırım yapmayı tercih etmektedir. Birçok yatırımcı 4 yıl boyunca 10 tane çalışana yıllık ortalama 30,000 dolar (pozisyonlarına göre değişiklik gösterebilir) ödeme zorunluluğunu tercih etmemektedir.

2) EB-5 bölgesel merkez yatırımları güvenilir midir?

Bu spesifik olarak EB-5 müracaat sahibinin 500,000 bin dolar yatırımının yıllık geri dönüşünün ne kadarını beklediğine göre değişiklik göstermektedir. Günümüzde USCIS (Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri) tarafından %100 onay almış ve %100 6 yıl içerisinde müracaat sahiplerine paralarını geri veren iki büyük başarılı bölgesel merkez bulunmaktadır. Bununla birlikte yıllık para iadelerinin yüzdelik olarak daha yüksek olduğu ve 500,000 doların tümünün EB-5 yatırımcısına geri veren başka bölgesel merkezler bulunmaktadır. Özetle, EB-5 yatırımcılarıyla uzun yıllar çalışma deneyimi olan ve itibarının iyi olduğu bölgesel merkezlerle birlikte birkaç yeni olup uzun sürelik kaydı olmayan bölgesel merkezler bulunmaktadır.

3) EB-5 Bölgesel Merkez programında dolandırıcılık söz konusu mudur?

Kesinlikle, yüzlerce bölgesel merkez vardır ve bunlardan bazıları gerçekçi olmayan para dönüşlerinin vaatlerini vermektedir, fakat risk almak istemeyen EB-5 yatırımcıları genellikle %100 onay oranı almış bölgesel merkezleri tercih etmektedir. Bu bölgesel merkezlerde EB-5 yatırımlarının yıllık geri dönüşü düşüktür, fakat 500,000 dolarlık yatırımın güvence altında olduğunu vurgulamaktadırlar.

4) Hangi bölgesel merkezi tercih etmeliyim?

EB-5 yatırımcılarının her biri bağımsız olarak bütün bölgesel merkezlerinin projelerini incelemelidir. Çoğu tutucu yatırımcılar uzun yıllık başarılarının onaylanmış olduğu bölgesel merkezleri araştırırlar. Araştırmalarından sonra EB 5 yatırımcısı seçeneklerini bölgesel merkezin proje modeline ve 500,000 dolarlık yatırımları müracaat sahiplerine geçmişte geri verme oranına göre değerlendirmektedir.

5) EB-5 yatırım programında EB-5 Bölgesel Merkezlerinin hile ve dolandırıcılıklarının olduğu doğru mudur?

Kesinlikle doğrudur. Yüzlerce bölgesel merkez mevcuttur. Hatta, 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Menkul Kıymetler ve Döviz Komisyonu’nun (SEC) duyurusuyla Amerika’nın Bölge Yargıcı’nın 147 milyon dolardan fazla olan para kaynağının yatırımcılara Chicago Kıtalararası Bölgesel Yatırım Merkezi tarafından geri iade etmesini emrettiği bildirilmiştir. Günümüzde Güney Dakota’da ve Texas’ta Federal otoriteler tarafından soruşturulmakta olan iki bölgesel merkez bulunmaktadır. Bununla birlikte, yıllık para iadesinin düşük olduğu fakat E 5 yatırımcılarına %100 onayla 500,000 dolarlarının iadesini güvence eden bölgesel merkezler mevcuttur.

6) Amerikan devletinin bölgesel merkezi ne anlama gelmektedir?

Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından belirlenen Bölgesel Merkez bir kurumdur (genellikle Sınırlı Ortaklık veya Ltd. Şti. olarak geçer) ve yurtdışı yatırımlarının kabul görmesi ve karşılığında göçmen yatırımcıların daimi oturma izni (bir diğer adıyla yeşil kart) almalarını sağlar. Devlet onayı ve ataması alması için kurumun Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) başvuruda bulunarak göstermesi gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

– Bölgesel Merkez’in Amerika Birleşik Devletleri içerisinde coğrafi odak noktasının nasıl olacağına ve Bölgesel Merkez’in o coğrafi bölgenin gerekli ekonomik büyümesini nasıl sağlayacağına,

– Bölgesel Merkez’in işletme planıyla bağlantılı direkt veya dolaylı olarak sermaye yatırımlarının sayesinde ne kadar iş imkanının oluşturulacağının gerçekliği kanıtlanabilen detaylarla (ekonomik modeller ve ekonomistler tarafından hazırlanan) belirtilmesi,

– Sermaye yatırımlarının miktarı ve kaynağının ne kadarının proje ve tanıtım gayretlerine harcanacağına dair işletme planının bildirilmesi gerekmektedir.

Birkaç kamuya ait Bölgesel Merkez olsa da, Bölgesel Merkezlerin çoğu kazanç hedefli özel kurumlardır.

7) Bölgesel Merkezlerin görevi nedir?

Devlet tarafından gerekli onay resmedildikten sonra, Bölgesel Merkez spesifik bir proje için EB-5 yatırımcılarını toplarlar. Bu yatırımcılar arkadaş bağlantılarından veya itibarlı Bölgesel Merkezlerinin kendi çatıları altında oluşturduğu pazarlama dallarından bilgi edinebilirler. Bazı zamanlar Bölgesel Merkezler yabancı yatırımcılar ile proje sahipleri arasında bir banka veya yatırım fonu gibi finansal aracı rolünü oynayabilir.

8) Bölgesel Merkez programı Amerika Birleşik Devletleri’nde ne zaman başladı?

Bölgesel Merkez Pilot programı 1993 yılında ortaya çıkmıştır, fakat yatırımcı sayısı 2005 ve günümüz zamanı arasında ciddi bir yükselişe geçmiştir. Hatta, çok fazla Çin vatandaşı EB-5 yatırımcı vizesine başvurmuştur ve bundan dolayı müracaat sahiplerinin başvuruları birikmiş ve geciktirilmiştir. Şuanda yeni başvuru yapacak Çin vatandaşlarının 2 yıldan fazla bekleme süresi vardır.

9) Bölgesel Merkez programı ve orjinal EB-5 programının farkı nedir?

Orjinal EB-5 programı (genellikle Direkt EB 5 olarak geçer) yatırımcının 1 milyon dolar yatırım yapmasını zorunlu kılar ve karşılığında koşullu oturma izni tanır (I-526 formu), 2 yıl sonra 10 tam gün direkt iş imkanının sunulduğu gösterilir ve yatırımcı daimi oturma hakkı elde eder (I-829 formu). Bunun anlamı şudur: I-829 müracaatı için yatırımcı 10 iş veya daha fazla iş imkanını tanıdığını maaş bordroları ve diğer dokümanlarla ispat etmesi gerekmekte olup diğer teknik bilgileri de sağlamak zorundadır.

Bölgesel Merkez projelerinde 1 milyon dolar olan minimum zorunluluğun 500,000 dolara düşmesi mümkündür, fakat Bölgesel Merkez projesinin Hedeflenen Çalışma Alanı’nda (TEA) olması gerekmektedir. Normal EB-5 başvuruları günümüzde yapılan tüm EB-5 başvurularının %10’undan azdır. Bunun sebebi Bölgesel Merkez Pilot programını normal EB-5 başvurularından ayıran büyük bir avantajı olmasıdır: Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri dolaylı olarak tanınan iş imkanlarını proje için tanınan iş imkanları olarak kabul etmektedir.

Dolaylı yoldan tanınan iş imkanlarını ispat etmek için RIMS II veya IMPLAN gibi birçok ekonomik model kurulmuştur. Bu modeller Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) yapılan yatırımın miktarına göre dolaylı olarak tanınan iş imkanlarını ispat etmektedir. EB-5 yatırımcısı 2 yıllık yeşil kartına sahip olup on yıllık yeşil kartına başvurduğunda (I-829 formu yoluyla), yatırımcı sadece projenin işletme planına uygun gittiğini ve gerekli fonun iş imkanlarına gittiğini belirtmek zorunluluğundadır.

10) TEA nedir?

TEA “hedeflenen çalışma alanı ” anlamına gelir. Eğer proje TEA bölgesi içerisinde ise minimum yatırım miktarı 1 milyon dolardan 500,000 milyon dolara düşer. TEA “kırsal ” veya “işsizlik oranının düşük olduğu” bölgelerdir. Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) projenin TEA bölgesinde olduğunu ancak o coğrafi bölgeden sorumlu kişinin alan incelemesi ve onayıyla kabul eder. Bu onayın alınabilmesi için bölgenin işsizlik oranının ülkedeki orandan %150 daha fazla olması gerekmektedir. Kırsal veya taşra alanın (daha az kişinin yaşadığı) coğrafi metrekaresine kaç insan düştüğünü hesaplayarak belirlenir. Eğer proje TEA bölgesinde yer alıyorsa, minimum yatırım hem normal EB-5 yatırımcıları hem de Bölgesel Merkezler için 500,000 dolar olarak belirlenir.

11) 1 milyon dolar olan EB-5 Bölgesel Merkez projeleri var mıdır?

Bu mümkündür, fakat bölgesel merkezin bütün amacı yapılan yatırımın 500,000 dolar düşmesidir. Sorumlu Bölgesel Merkez projenin TEA alanında olduğundan emin olmak zorundadır, dolayısıyla sadece 500,000 dolar yatırıma ihtiyaç duymaktadırlar. EB-5 Bölgesel Merkezin amacı olabildiğince çok göçmenin proje sayesinde yeşil kart sahibi olmasını sağlamaktır. Örnek olarak, eğer EB-5 programının 70 milyon dolarlık bir projesi varsa, bu projeden EB-5 yatırım yoluyla 140 aile yeşil kart sahibi olabilir.

12) Bir EB-5 bölgesel merkezi sermayemin kaynağını ispat etmemde yardımcı olur mu?

Hayır, göçmenlik işlerinizle ilgilenen avukatınız ve siz paranızın kaynağının legal olduğunu ispat etmekle sorumlusunuz. Bölgesel Merkez sadece projenin Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) sunulmak için gerekli hazırlıkları yapar, müracaat sahibinin vergi dokümanlarını, banka dokümanlarını veya fonlarının kaynaklarını araştırmaz. Bir EB 5 başvurusu Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından reddedilmiş ise genellikle müracaat sahibinin para kaynağının legal olduğuna dair yeterince ispat sunmadığındandır. Bu yüzden herhangi bir bölgesel merkeze para aktarımı yapmadan önce bu işlemlerle ilgilenecek, yıllardır bu davalarla uğraşan ve Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) sunan nitelikli bir avukata müracaat etmeniz önerilir.

13) Eğer EB-5 yatırım programına başvurmayı düşünüyorsam atacağım ilk adım nedir?

Önce göçmenlik işlemleriyle ilgilenen bilgili ve tecrübeli bir avukata danışmanız ve avukatınızın paranızın kaynağını ispat edip edemeyeceğinizi değerlendirmesi gerekmektedir. En önemlisi, avukatınıza danışmadan herhangi bir para transferi veya para çekmemeniz gerekmektedir. Genellikle başvuru sahiplerinin düştüğü hata paranın kara para olmadıktan sonra beyaz para, yani legal olduğunu düşünmeleridir, fakat Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) her zaman paranın sadece beyaz olduğu için legal kaynaklı olduğunu düşünmemektedir.

Lütfen herhangi bir sorunuz olduğunda bize e-mail atın, veya ücretsiz danışmanlık için bizi arayın.

Andrew P Johnson Amerika Birleşik Devletleri elçilikleri huzurunda Şubat 2015’te EB-5 yatırımcı programı hakkında konuşması talep edilmiştir.

Andrew P Johnson’ın Amerika Birleşik Devletleri elçilikleri huzurunda EB-5 yatırımcı programı hakkında cevapladığı sorular aşağıdaki gibidir:

EB-5 programından kimler yararlanabilir?

Dünyanın her ülkesinden eşler ve 21 yaş altındaki tüm çocuklar yararlanabilir.

EB-5 yatırımcı bölgesel merkez programları nasıl yürür?

Amerika Birleşik devletlerinin bölgesel merkezine 500,000 dolar yatırım yapılır. Eğer işlemler sorunsuz şekilde gerçekleşirse, bütün aile yeşil kartlarına 12 ila 14 ay arasında sahip olabilirler. Yatırım olan para yaklaşık 6 yıl boyunca tutulur. Her yıl yatırımcılar paralarının bir kısmını geri alırlar.

EB-5 Bölgesel Merkez programlarında dolandırıcılık mümkün müdür?

Bazı bölgesel merkezlerin şüphe uyandıran geçmişleri ve kayıtları var. Hatta, 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Menkul Kıymetler ve Döviz Komisyonu’nun (SEC) duyurusuyla Amerika’nın Bölge Yargıcı’nın 147 milyon dolardan fazla olan para kaynağının yatırımcılara Chicago Kıtalararası Bölgesel Yatırım Merkezi tarafından geri iade etmesini emrettiği bildirilmiştir. Günümüzde Güney Dakota’da ve Texas’ta Federal otoriteler tarafından soruşturulmakta olan iki bölgesel merkez bulunmaktadır.

Bu bölgesel merkezlere yatırım yapan yatırımcılar paralarının aktarımı öncesinde yeterince araştırma yapmamakla birlikte olup, gerekli danışmanlık bu kişilere sağlanmamıştır.

Lütfen açık olmama izin verin, çok iyi itibarı olan birçok bölgesel merkez mevcuttur. Hatta şuanda %100 onay oranı olan ve başarılı geçmiş kayıtları olan 2 Bölgesel Merkez vardır.

EB-5 yatırımcısının ne istediğine bağlı olarak durumlar değişkenlik göstermektedir. Bazı yatırımcılar yıllık para iadelerinin daha yüksek olmasını istedikleri için bu onları daha çok risk almaya iterek farklı bir bölgesel merkez seçmelerine neden olabilir.

Eğer 500,000 dolar olan yatırımlarının tamamını 6 yıl içerisinde geri almak istiyorlarsa, başarı oranları çok yüksek olan ve yıllık para iadelerinin düşük olduğu bölgesel merkezleri seçmektedirler.

Bir EB-5 yatırımcısı olmak için gerekli unsurlar nelerdir?

Son 5 yılın vergi ödemelerini göstermeleri, işletme veya şirket sahipleriyse ispat belgeleri, sabıka belgesi, son 5 yılın banka dokümanları, sabıka kayıtları, ve kimlik dokümanlarını sunmaları şarttır. En önemlisi de paralarının kaynaklarının legal olduğunu ispat etmek zorundadırlar.

Para veya sermaye kaynağı nedir?

Bu EB-5 işlemlerinin en zor kısmıdır çünkü 500,000 doların tümünün legal yollarla kazanıldığı ispat edilmek zorundadır. Bir çok iş adamı illegal kaynaklardan para kazanıp bu parayı çeşitli yatırımlara transfer etmektedir ve EB-5 programında bu paranın kullanılması isteniliyorsa sermayenin kaynağı takip edilmek zorundadır.

Örneğin, bir kişi emlakçılık yaparak bir ülkede üç yıl önce 700,000 dolar kazandıysa bu 700,000 dolar muhtemelen başka iş yatırımları için değerlendirilmiş ve kaynağı takip edilemeyen başka kaynaklara geçmiştir. Paranın en az 500,000 doları kaynağı takip edilerek kişisel hesaba geri aktarılmalıdır, ancak kişi bu şekilde paranın legal kaynaklı olduğunu gösterebilir.

Paranın legal kaynaklardan geldiğini ispat edebilmek için Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) sadece emlakçılık dokümanlarını değil, aynı zamanda paranın nereye transfer olduğunu ve nasıl kişisel hesaba geri aktarıldığının takibi ve ispatını talep etmektedir.

Lütfen size para kaynağının nasıl ispat edileceğine dair bir örnek vermeme izin verin.

Eğer bir kişi nasıl 500,000 dolar kazandığını ispat edemiyorsa, varlıklı bir arkadaşının kendisine 500,000 dolar para aktarmasını isteyebilir. Eğer varlıklı arkadaşı EB-5 yatırımcısına 500,000 dolar para verirse o varlıklı arkadaş parasının legal olarak kazanıldığını ispat etme yükümlülüğündedir.

Varlıklı arkadaşının yıllık gelirinin 200,000 dolar olduğunu ve bu paranın kişisel hesabına yatırıldığını varsayalım. 500,000 dolar kişisel banka hesabına yattıktan sonra bu paranın legal kaynaktan kazanıldığını ispat etmek için yeterlidir. Fakat bununla birlikte, bu zaman zarfı içerisinde para kişisel hesaptan çekilmiş ve farklı kaynaklardan farklı para aktarımları hesaba girdiyse bu paranın legal kaynaklardan kazanıldığını ispat etmek için yeterli değildir.

Varlıklı arkadaşının kişisel hesabında legal yollarla kazanılmış 600,000 dolar olduğunu varsayarsak bile, eğer para bu zaman zarfında çekilmiş ve farklı kaynaklardan geri yatırılmış ise paranın legal kaynaklardan kazanıldığını ispat etmek için yeterli olmayacaktır.

Gördüğünüz gibi, Amerika Birleşik Devletleri’nin devletine EB-5 müracaat sahiplerinin paralarının kaynaklarının legal olduğunu ispat etmek bir çok ispat edilmesi gerekilen evraklardan çok daha büyük sorumluluk ve uğraş ister.

Fakat avukatlık büromuzun her davada olduğu gibi, EB-5 programında da müracaat sahiplerinin finansal durumlarına ve para kaynaklarının legal olduğunun ispatı için en uygun yol araştırılarak sunulur.

(Andrew P Johnson EB-5 programı kapsamında tanınmış bir konuşmacıdır, kendisi Amerika Birleşik Devletleri’nin 2015 yılındaki toplantısında her ay konuşmacı olması için ve 2012 yılında bir grup Birleşmiş Milletler yatırımcılarının önünde EB-5 programı hakkında konuşması rica edilmiştir. Andrew P Johnson’ın avukatlık ofisleri genellikle işletme gruplarının ve devlet gruplarının fonların kaynağı veya legal para kaynaklarının ispatına odaklanmaktadır. Andrew P Johnson’ın bütün ofisleri EB-5 programı hakkındaki tüm soruları e-mail vasıtasıyla cevaplamaktadır veya EB-5 yatırım programıyla ilgili bilgi almak isteyen şahıslara yüz yüze ücretsiz danışmanlık verilmektedir.

 1. Yukarıda belirtildiği üzere, bu konu kuralları takip etmenin yeterli olmadığı bir hukuk alanıdır. Bu düzenlenen koşullar (5 yıllık vergi dokümanlarının gösterilmesi dahil) bir başlangıç noktası olarak görülmelidir. Bazı durumlarda (maalesef tipik olmayarak) vergi dokümanları diğer bir çok dokümanın gerekliliğini önlemektedir. Çoğu durumlarda, vergi dokümanları yapılan yatırımla orantılı olmamaktadır ve kişinin gelirini yansıtmamaktadır. Bu durumlarda önem arz eden ek dokümanlar gerekmektedir.
 2. Para kaynağının yasal dokümanlarla ispatlanması koşulu yapılan yatırım bireysel veya bölgesel merkez vasıtasıyla da olsa geçerlidir.
 3. Para kaynağının yasal dokümanlarla ispatlanması için ciddi dikkat gerekir ve işletme evrakları hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bazı durumlarda finans ve muhasebe bilgisi de gerekmektedir. Birçok finansal alım satım işlemleri çeşitli dokümanlarla ispat edilmek zorundadır ve Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) bütün ispatların evrak halinde sunulmasını şart koşar.
 4. Gerekli olan sadece yatırımcının 500,000 doları nasıl ve nerede elde ettiğini ispat etmektedir. Yatırımcının her bir doları geçmişte nasıl elde etmiş olduğu ve şuan nasıl elinde olduğunu ispat etme zorunluluğu yoktur.
 5. Para kaynağının yasal olduğunu belgelemenin zorluğu ülkeler arasında değişiklik göstermektedir. Vergi beyannamesi zorunluluğu olmayan ülkelerde veya gelir ve hasılatın tümünün beyanının bir kural olmadan istisnai durumlarda gerçekleştiği ülkelerde özellikle para kaynağının legal olduğunu belgelemek zordur. Vergi beyannamesinin zorunlu kılınmadığı yerlerde bu durum belgelenmelidir. Vergi beyannamesinin zorunlu olduğu fakat kişinin vergi beyannamesinin gelirini düşük gösterdiği durumlarda, kişinin vergi beyannamesinin değerlendirilmesinde negatif bir çıkarım olmaması adına para kaynağının belgelendirilmesi ve ispatı için ciddi oranda ekstra dokümantasyon gerekmektedir.
 6. Sermaye kaynağının legal olduğunu belgeleme koşulu bireysel yatırımcının sermayesini ve sermayenin girişiminin izini sürmekten farklıdır. Bu işlem aynı zamanda döviz çıkışlarına sınır getirilen ülkelerde yapılmak zorundadır, bunu yapmak özellikle zordur çünkü yatırımcı parasını uluslararası olarak Amerika girişimine ulaştırma sırasında para birkaç işlemden geçmek zorunda kalabilir. Ülkenin para birimi veya dövizine riayet etme zorunluluğu yoktur, fakat yatırımcının sermayesinin, aracı olanların ve yatırım girişiminin izinin sürülmesi zorunludur.
 7. Sermayenin yasal kaynağının belgelenmesinde en büyük odak noktası sermayeyi oluşturan esas kişi ve esas kişinin sermayesinin yatırımcıyla bağlantısının izini sürmektir. Eğer yatırımcı bütün sermayeyi kendisi oluşturduysa bu problem söz konusu değildir. Eğer sermaye bir hediyenin sonucu ise, hediye eden kişinin sermayesinin legal olduğunun ispatı dokümanlarla sunulması şarttır, bu durumda hediye eden kişi yatırımcı olarak görülür. Hediyenin mantıklı gerekçelerle açıklaması (gerekli ve uygun dokümanlarla) şarttır. Eğer hediye vergisi ödenmiş veya hediye vergi beyannamesi doldurulmuş ise belgelenmesi şarttır. Eğer sermaye kaynağı kredi veya borç ise, borç veren kişi yatırımcı sayılır ve kişinin sermaye kaynağının yasal olduğunu ispat eden dokümantasyon gerekmektedir. Bununla birlikte yatırımcının borç için teminatının yasal kaynağını belgelendirmesi şarttır. Esas olan kredi veya borç sözleşmesi dokümanlara eklenmek zorunda olunup, borç için mantıklı sebepler ve açıklama eklenmesi şarttır. Sunulan sebep yatırımcının EB-5 yatırımına uygun olmasını sağlamak olabilir. Eğer sermaye kaynağı miras ise, merhum kişinin sermaye kaynağı problem olabilir. Vasiyetnamenin doğruluğunu kanıtlayan resmi belge ve mülklerinin belgeleri mevcut ise eklenmelidir. Genellikle bu durumlarda merhum kişinin ölüm belgesi ve merhum kişinin yatırımcıyla olan ilişkisinin belgeleri sunulur.
 8. Çoğu zaman sermayenin yasal kaynağının belgelenmesinde avukat veya müvekkili belgelerde ne kadar geriye gidecekleri konusunda bir karar vermek zorundadır. Örneğin, eğer sermayenin kaynağının önemli bir kısmı emlak işlemleri vasıtasıyla bir gayrimenkulün satış işlemi sonucu gerçekleşmiş ise emlakçılık şirketinin mülkiyeti, değeri, satış ve fon transferlerinin dokümanlarını sunmak kesinlikle şart koşulmaktadır. Eğer gayrimenkul birkaç yıl önce alındı ise, yatırımcının şuan satılmış olan gayrimenkulü nasıl satın aldığını belgelemek yüksek oranda tavsiye edilir. Eğer gayrimenkul 30 yıl önce alındıysa bu şekilde belgelenmesi imkansız olabilir. Gerekli ve mantıklı olan belgelerin hazırlanması ve sunulmasında kişinin ne kadar geçmişe gitmesi gerektiğine dair net bir çizgi yoktur. Aynı durum yatırımcıyla bağlantılı olup başkaları tarafından yapılan alım satımlar için de geçerlidir. Eğer merhum kişinin kazancı 50 yıl öncesine dayanıyorsa, Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) günümüz zamanında bu sermayenin belgelendirilmesinin imkanı olmadığını kabul edebilir. Eğer sermaye kaynağı yatırımcının bir şirketle olan ortaklığı ve hisselerinden geliyorsa, şirketin vergi beyannamesi, alım satım sözleşmesi ve sermayenin transferinin belgeleriyle birlikte yeterli olabilir. Eğer hisseler yeni elde edilmiş ise, Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) hisselerin nasıl alındığının kaynağının belgelenmesini isteyebilir.
 9. Birincil dokümanlar nereden uygunsa oradan elde edilmesi gerektiğiyle birlikte, yeminli ifade, yazılı açıklama ve özgeçmiş birincil dokümanlardaki bazı boşlukları doldurmaya yardımcı olabilir ve Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) denetmenini yatırılmış sermayenin yasal olduğuna dair tatmin eden bir tablo çizebilir. Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) denetmeninin bütün evrakları anlamasını ve bunlara bağlı olarak yatırımcının istediği bir sonuca varmasına dayanmaktansa yatırımcının ve yatırılan sermayenin sunulan belgelerden alıntı edilerek açıklanması her zaman iyi bir fikirdir. Bazı durumlarda bir veya iki alım satım işlemi veya vergi beyannamesi yatırımcının sermayesinin yasal kaynaklı olduğuna ikna ve ispat eder. Bu gibi durumlarda yatırımcının yıllarca sermayesini biriktirmiş olduğu ve orantılı bir biçimde 500,000 dolar sermaye oluşturduğunu ispat etmek ve belgelemek mümkün olabilir. Örneğin, bu durum yıllarca süren istikrarlı bir gelirin olduğunu ve böylece yatırımcının hem giderlerini karşılayabildiği hem de para biriktirebildiği gerçeğiyle ispat edilebilir. Birikimin faiz veya bilinçli yatırımlar sayesinde elde edilmesi ve maddi birikimlerin belgelenmesi yeterli olabilir. Başka bir örnek yatırımcının başka şahıslarla bağlantılı yatırımlarının, yıllık kar payının çok yüksek olmamasıyla birlikte, yıllar boyu birikmesi sonucu yeterli birikimin sağlanabilmesi olabilir.

 

 

 

Merkez ofisi:

Contacts: LawAPJ 65 Broadway, Suite 1603 NY 10006 New York TEL: +1 212 693-3355 / FAX: +1 212 430-6797 / E-MAIL: apjlaw@gmail.com

Telefon görüşmesi:

Lütfen bu kısa anketi doldurunuz ve tüm bilgilerin gizli tutulacagindan emin olabilirsiniz. Anket e-mail veya faks yoluyla gönderilebilir The Questionnaire can be sent electronically or by fax +1 (212) 430-6797

Kişisel danışma:

Danismanlik icin lutfen mesai saatleri icinde ofisimizi arayin. +1 (212) 693-3355