Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/customer/www/lawapj.com/public_html/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 112

EB-5 Vizesinin Faydaları Nelerdir?

 

EB-5 yatırım vizesi, ABD’de yasal koşullar altında yaşamak ve çalışmak isteyen göçmenlere yönelik vizelerden biridir. Bu vize türü başlıca Amerikan işletmelerine yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılara yöneliktir. EB-5 vizesi edinmek için yatırımcının bir Amerikan işletmesine 500,000$ ya da 1,000,000$ (konuma bağlı olarak) miktarında yatırım yapması ve 10 adet iş pozisyonu oluşturması ya da halihazırda var olanları korumak için bu işyeri ile 2 sene boyunca çalışması gereklidir. Bu vize önemli bir miktarda yatırım gerektirse de yatırımcı ile birlikte eşi ve çocuklarının Amerikan rüyası olarak tabir edilen olanaklara ve vatandaşlığa çok daha kolay ve etkili bir yoldan ulaşmalarını sağlayabilir. Son birkaç senede bu tür vizelere rağbet oldukça artmıştır. Son iki yılda devlet yaklaşık 10,000 adet EB-5 yatırım vizesi tahsis etmiştir. Yatırımcıların çoğu Çin’den gelmekle birlikte, dünyanın farklı bölgelerindeki yatırımcılar da bu programdan faydalanmıştır. Genel olarak EB-5 vizesi, hem ABD’de yaşamak ve çalışmak isteyen yatırımcılara hem de Amerikalılara birçok avantaj sağlamaktadır.

EB-5 Vizesinin Yabancı Yatırımcılara Faydaları

Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmak isteyen göçmenlerin birçoğu için yasal göç işlemlerini takip etmek zaman alıcı ve yorucu bir süreç olabilir. EB-5 vizesi göçmenlere aşağıda belirtildiği gibi birçok fayda sağlamaktadır:

  • ABD’de yasal statü: EB-5 vizesine başvuran yabancı yatırımcıların temel amacı bu yasal statüye erişmektir. Bu vize yatırımcıya, eşine ve nitelikli çocuklarına ABD’de yasal olarak yaşama, çalışma ve okuma hakkı sağlar..
  • Kalıcı oturum hakkı ve vatandaşlığa daha kolay ulaşım: Birçok durumda EB-5 vizesi, diğer vize ve yeşil kartlara göre kalıcı oturum hakkına giden süreci kolaylaştırır. Vizenin başlangıç koşulları iki seneden sonra kaldırılabilir. Ayrıca, EB-5 vizesine sahip olan göçmenler kalıcı oturum hakkı edindikten sonra 5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde vatandaşlık da edinebilirler.
  • Vize sponsorluğuna gerek olmaması: EB-5 vize yatırımcısı, kendi kendinin sponsorudur. Bir Amerikan işletmesine yatırım dışında bir gereksinim söz konusu değildir. Yatırımcı kişinin bir Amerikan vatandaşının veya kurumunun sponsorluğuna ihtiyacı yoktur.
  • Yatırıma giden paranın geri dönmesi: Çoğu yatırım, yalnızca yatırımcının ABD’ye giriş yapmasını sağlar. Ancak güvenli ve yeterli bir bölgesel merkez seçilmesi durumunda yatırımcı yaptığı 500,000$ yatırımını 5 ile 6 yıl gibi bir süre içinde geri kazanabilir.
  • ABD’deki herhangi bir bölgede yaşama ve çalışma özgürlüğü: Bu durum tüm EB-5 vizesi sahipleri için geçerli olmasa da yatırımcıların büyük bir kısmı istedikleri yerde yaşama ve çalışma hakkına sahiptir. Farklı vize türlerinde vize sahiplerinin uyması gereken aksi takdirde statülerini kaybedebilecekleri çok daha katı kurallar vardır.
  • Çocuklar için eğitim ve iş olanakları: EB-5 yatırım vizesi, yabancı yatırımcıların çocuklarının okula kaydolarak tüm Amerikan vatandaşlarına sunulan eğitim ve yükseköğrenim haklarından faydalanmalarını sağlar. Buna devlet ve özel okullar, üniversiteler, lisansüstü eğitim (tıp veya hukuk fakültesi dahil olmak üzere) dahildir. Eğitimlerini tamamladıktan sonra bu çocuklar, ABD’deki diğer bireyler ile aynı mesleki olanaklara sahip olurlar.

EB-5 Vizesi ABD’ye ve Vatandaşlarına da Yarar Sağlar

EB-5 vizesi yabancı yatırımcılar için avantaj sağlamakla birlikte halihazırda ABD’de yaşayan ve çalışan vatandaşlar için de faydalıdır. EB-5 vize programına 1990’lı yılların başlarında ekonomiyi canlandırmak için başlanmıştır ve program o günden beri Amerikan göç programına önemli katkılar sağlamıştır. Programın ülke halkına sağladığı bazı faydalar şunlardır:

 

  • Ekonomik canlanma: Ekonomik büyüme, EB-5 yatırım vizesinin ortaya çıkarılmasında temel amaçtır ve programın en önemli özelliği olmaya devam etmektedir. Yabancı yatırımcılar, başta yatırımları daha sonra ABD’deki günlük yaşantıları ile ekonomiye sermaye kazandırmaktadırlar. Buna örnek olarak dükkanlarda yaptıkları günlük alışverişler, çocuklarını Amerikan okullarına göndermeleri, ev ve daha birçok şey satın almaları verilebilir.

 

  • İş alanları yaratma: EB-5 vize programı yatırımları kapsamında en az 10 adet iş pozisyonu yaratılması (veya bazı durumlarda var olan 10 pozisyonun korunması) gereklidir. Bu şekilde Amerikan vatandaşlarına daha fazla iş olanağı sağlanmaktadır..

EB-5 vizesi önemli bir miktarda yatırım gerektirse de, yatırımcı ve ailesi için vatandaşlığa giden yolda çok daha hızlı ve etkili olduğu için harika bir seçenektir. Kendiniz ve aileniz için EB-5 vizesi gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız lütfen ücretsiz bir danışma seansı için ofisimizi arayınız. Uluslararası görüşmeler için yine ücretsiz olarak Skype üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Skype kullanıcı adımız lawapj1 ve telefon numaramız 212-693-3355’tir. EB-5 vizesi alanında 17 yıllık tecrübemiz vardır. Ayrıca EB-5 vizesi alanında ve ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi’ne sermaye kaynağının nasıl gösterilmesi gerektiğine dair Washington DC’deki ABD elçileri ve New York’taki Birleşmiş Milletler elçileri ile görüşmeler gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Merkez ofisi:

Contacts: LawAPJ 65 Broadway, Suite 1603 NY 10006 New York TEL: +1 212 693-3355 / FAX: +1 212 430-6797 / E-MAIL: apjlaw@gmail.com

Telefon görüşmesi:

Lütfen bu kısa anketi doldurunuz ve tüm bilgilerin gizli tutulacagindan emin olabilirsiniz. Anket e-mail veya faks yoluyla gönderilebilir The Questionnaire can be sent electronically or by fax +1 (212) 430-6797

Kişisel danışma:

Danismanlik icin lutfen mesai saatleri icinde ofisimizi arayin. +1 (212) 693-3355