Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/lawapj/public_html/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

EB-5 Yatirmci vizesi konusunda avukat Andrew Johnson’un cevaplari (devami)

S: EB-5 programı yoluyla vizeye başvuran yatırımcılarının yapmamaları gereken şeyler varsa bunlar nelerdir? EB-5’e başvuran müvekkillerinize kabul alma ihtimallerinin artması için genel olarak verdiğiniz tavsiyeler var mıdır?

C: Kesinlikle. İlk tavsiyem şu… Bunu söylediğimde ne kadar çok kişinin aldırmadığını hayal bile edemezsiniz. EB-5 programına başvurmak istiyorsanız, bir göçmenlik avukatıyla görüşene dek paranızı hesaptan çekmeyin ya da başka bir yere transfer etmeyin. Bir çok kez beni dinlemeden müvekkiller paralarını başka yerlere transfer ettiler. Mesela, kendi ülkelerinde olan bir hesaptan Kuveyt hesabına para transferi yaparak, ‘’Tamam, Kuveyt hesabında param var ve herşeyim hazır’’ diyorlar. Bunu ben parayı başka yere transfer etmeyin dedikten sonra yapıyorlar. Daha sonra parayı takip ettiğimizde uygun şekilde transfer etmediklerini keşfediyoruz. Ya bütün parayı geri transfer etmemiz gerekiyor ya da durumu tamamen başka şekilde düzenlemeye ve anlaşılır hale getirmeye çalışıyoruz. Burada tüm amaç, daha önceden de belirttiğim gibi, oluşabilecek tüm problemleri en aza indirgemek. Avukatla müvekkil arasında yapılan görüşmelerde avukatın çizdiği yola göre para transferi yapıldığında kaynağı ispat etmek her zaman kolaylaşıyor.

Bazen bu transferler müvekkiller için büyük problemler yaratıyor, çünkü transfer edip ayrı hesaplara dağıttıkları paraları tekrar ana kaynak altında toparlamaları gerekiyor. Bu yapmamanız gereken en büyük hata, ve ne kadar fazla kişinin aynı hataya düştüğünü söylemeden geçemeyeceğim. Ne olursa olsun parayı avukatla görüşmeden önce transfer etmemeniz gerekiyor… Hatta, özür dileyerek söylüyorum, EB-5 adına herhangi bir para alışverişi yapmadan önce mutlaka avukatla görüşülmesi gerekiliyor. Öncelikle avukatın, ‘’Tamam, bu işlem paranın kaynağını ispat etmek için iyi bir adım’’, veya ‘’Eğer böyle bir yola başvuracaksan satışın ispatı adına şöyle evrakları toparlaman gerekiyor’’ demesini beklemeleri gerek. Eğer avukat ve müvekkil izleyecekleri yoldan eminlerse, ve bunun en doğru yol olduğuna karar verilmişse, o zaman işlemlerin başlaması uygundur. Bu konu hakkında bizlerden yardım alarak en iyi planı çıkarabilirler, ama henüz net bir yol çizilmemişken para transferi yapmak tam bir kaosa dönüşebiliyor.

S: Sanırım şöyle birşey söylediğim zaman sen de buna katılacaksın, EB-5 sektöründe lisanssız emlakçıların yatırımcıları yanlış yönlendirdiğine dair medyada bir çok olumsuz makalelerle karşılaşabiliyoruz. Yatırımcılar bu kişilere güvenmek yerine bir göçmenlik avukatına danışmalı. Yatırımcıların lisanssız emlakçılar ve göçmenlik acentalarından aldıkları bilgilerle yola çıkmamalarını önermek doğru mudur? Anladığım kadarıyla bu yatırımcılardan bir çoğu 500,000 doları direk transfer ediyorlar ve Bölgesel Merkez’e gönderiyorlar, bu işlem sırasındaysa hiçbir yatırım bankacısından veya lisanslı emlakçıdan fikir almıyorlar. Biraz yatırımcıların kendilerini korumak ve doğru yatırımı yapmak adına neler yapmaları gerektiğinden bahsedebilir misiniz?

C: Tabi ki, kesinlikle haklısınız. Böyle hikayeleri ben de duydum. İnsanların paralarını herhangi bir göçmenlik avukatına danışmadan ABD’ye transfer etmeleri beni gerçekten hayrete düşürüyor. Kim olduklarını bilmediğim hilebaz komisyoncular var, gerçeği söylemek gerekirse iş tanımlarının bile ne olduğunu anlamakta güçlük çekiyorum. Çok kötü sonuçlarla karşı karşıya gelen vakalar biliyorum. Müvekkiller bize geldiğinde ve davaları için bize ne kadar ödeme yapmaları gerektiğini sormaya başladıklarında onları hemen durduruyoruz. ‘’Bir dakika, önce paranızın kaynağının yasal olduğunu ispat etmemiz gerekiyor, bunu gerçekleştirmeden önce davanıza bakmayı kabul edemeyiz’’ diyoruz. Bu davalarla ilgilenen avukatlar tabi ki zaman içerisinde ki başarılarıyla başkaları tarafından tavsiye ediliyorlar. Öncelikle, paranın kaynağının yasal olduğunun ispatı olmadan davayı almayı kabul etmemeliler. İlk adım paranın kaynağının yasal olduğunu ispat etmek. İkinci aşama, sizin de az önce söylediğiniz gibi, lisanslı bir emlakçıyla çalışmak. Önce size, ‘’Tamam, göçmenlik avukatımla görüştüm. Paranın kaynağını kanıtlayabilirim. Bir sonraki adımım Bölgesel Merkez seçmek’’ diyebilirler ve kesinlikle adımlar bu şekilde olmalıdır. Eğer böyle değilse, bir çok problem baş gösterebilir ve bu problemler oldukça gereksizdir. Müvekkilin para kaynağının yasal olduğunu kanıtlaması için kolay bir yol olabilir, fakat izlenecek yoldan emin olmadan diğer adımlara geçilmemelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Merkez ofisi:

Contacts: LawAPJ 65 Broadway, Suite 1603 NY 10006 New York TEL: +1 212 693-3355 / FAX: +1 212 430-6797 / E-MAIL: apjlaw@gmail.com

Telefon görüşmesi:

Lütfen bu kısa anketi doldurunuz ve tüm bilgilerin gizli tutulacagindan emin olabilirsiniz. Anket e-mail veya faks yoluyla gönderilebilir The Questionnaire can be sent electronically or by fax +1 (212) 430-6797

Kişisel danışma:

Danismanlik icin lutfen mesai saatleri icinde ofisimizi arayin. +1 (212) 693-3355