Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/lawapj/public_html/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

EB-5 Yeşil Kartı Nasıl Alınır?

Yatırım vasıtasıyla Kalıcı Oturum İzni

EB-5 Yeşil Kart programı, Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı oturum izni almanın hızlı yollarından biridir. EB-5 yatırım vizesi, yabancı yatırımcılar bu program ile istihdamı artırıp ülkeye sermaye yatırımı yaptıkları için ABD ekonomisini canlandırmak amacıyla 1990 yılında ABD Kongresi tarafından ortaya çıkarılmıştır.

EB-5 Vizesi, yatırımcının kendisi, eşi ve 21 yaşından küçük bekar çocukları için ABD’de doğrudan kalıcı oturum hakkı (Yeşil Kart) sağladığı için tüm diğer iş ve yatırımcı vizelerinin arasından sıyrılmaktadır.

EB-5 başvurusu onaylandıktan sonra yatırımcı ve aile üyeleri ABD’ye Şartlı Yasal Kalıcı Oturma İzni kapsamında kabul edilirler. 2 yıllık Yeşil Kart’ın süresinin dolmasından 90 gün önce yatırımcı ve ailesi oturma izninin şartlılığını kaldırmak amacıyla başvuru yapmak ve 10 yıllık yeşil kart almak zorundadır. ABD’ye Şartlı Kalıcı Oturma İzni kapsamında kabul edildikten beş yıl sonra EB-5 yatırımcısı, ABD Vatandaşlığına geçmek için başvuru yapmaya hak kazanır.

 

EB-5 Vizesi Nasıl Alınır?

EB-5 programına başvuran çoğu kişi bölgesel bir merkeze yatırım yapmayı tercih etmektedir. Bu şekilde yapılan yatırım miktarı, kişinin şahsen kuracağı EB-5 şirketine yapacağı yatırımın yüzde 50’sine tekabül eder.

ABD Bölgesel Merkezleri Nedir?

Bölgesel bir merkez, bulunduğu bölgenin verimliliğini, istihdamını artırıp ekonomik büyümeye ve yerel sermaye kaynaklarına katkı sağlayan, devlete ait ya da özel bir firmadır. Bir firmanın idare ve kontrolünü almak istemeyen ancak yatırım yoluyla Yeşil Kart edinmek isteyen göçmenler için uygun bir seçenektir.

ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi, Bölgesel Merkezleri “ekonomik büyümenin gelişmesine; bölgedeki üretkenliğin, istihdamın ve sermayenin artmasına katkı sağlayan devlete bağlı veya özel iktisadi kuruluşlar” olarak tanımlamaktadır.

Diğer bir deyişle bu merkezler, yabancı yatırımcıların sermaye yatırımı yapıp dolaylı yoldan istihdam yaratmasının ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi tarafından uygun görüldüğü kuruluşlar olarak da adlandırılabilir.

500,000$’lık yabancı yatırımlar EB-5 başvurusu tamamlanmadan önce yapılmalıdır. Bu durum I-526 formunun onaylanması için zorunludur.

Yatırımcının sermayesi (EB-5 para kaynağı) yasal bir kaynaktan gelmelidir. ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi bu kaynak hakkında detaylı bilgi talep edecek ve inceleme yapacaktır. Bölgesel merkeze yapılacak yatırım miktarı en az 500,000$ olmalıdır. Genellikle bu paranın 5 ile 6 yıl arasında iade edileceğine dair bir kontrat da hazırlanır.

Üçüncü aşama olarak, I-526 (Yabancı Girişimci Başvurusu) ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi ile tamamlanmalıdır. I-526 başvuruları 14-18 ay sürmektedir.

ABD dışında yaşıyorsanız ülkenizdeki ABD Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu’nda bir vize görüşmesi ayarlamanız gerekmektedir. Bu süreç Konsolosluk Süreci olarak adlandırılır ve ülkeye göre farklılık göstermekle birlikte genellikle 6 ay veya daha fazla sürebilmektedir. Bu süreler kişinin durumuna göre de değişebilir.

Halihazırda geçerli ve süresi dolmamış göçmen olmayan bir vize ile ABD’de yaşıyorsanız “statü düzenlemesi” için I-485 formu ile ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi’ne başvurabilirsiniz. ABD’de yaşayan eş ve çocukların her biri için farklı I-485 formu doldurularak onlar da bu başvuruya dahil edilebilir.

 

I-485 formunuzu beklerken ABD’de çalışma izni ve yeniden giriş izin belgesi almadan bir yıldan daha fazla ülkede kalabilmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

Statü düzenlemesi onaylandıktan sonra genellikle 12 ay içerisinde yatırımcı ve ailesinin ABD’ye girişi Şartlı Yasal Kalıcı Oturma İzni kapsamında kabul edilir. I-829 Formu (Şartlılığı Kaldırmak için Girişimci Başvurusu), yapılan yatırımın hala geçerli olduğunu kanıtlamak amacıyla EB-5 başvurusu yapan kişiye şartlı Yeşil Kartı verilmesinin ikinci yıldönümünden 90 gün önce tamamlanmalıdır. Burada üçüncü aşama çok önemlidir ve bu aşamada genellikle göçmenlik uzmanı bir avukatın yardımına ihtiyaç duyulmaktadır

Bir göçmenlik avukatı bölgesel merkez seçiminde bana nasıl yardım edebilir?

Avukatınızın EB-5 süreci boyunca en önemli görevi başvurunuzu denetlemek ve size her adımda önerilerde bulunmaktır. Göçmenlik uzmanı avukatınız EB-5 başvuru sahibinin yatırımının korunması için seçeceğiniz merkezde gerekli koruma şartlarının olup olmadığına dair Bölgesel Merkez’in Özel Yerleşim Mutabakat Metnini (Private Placement Memorandum) detaylı bir şekilde inceleyebilir.
Bölgesel merkezinizde beklentileriniz neler olmalı?

Tüm bölgesel merkezler birbirinin aynısı değildir. Dolayısıyla sizin için doğru yeri seçmek çok önemli bir süreçtir. Bazı bölgesel merkezler yıllardır süregelen başarıları ile tanınırken, bazıları yeni kurulmuş firmalar olabilir. Ayrıca bazı bölgesel merkezler sertifikalı olmayabilirken bazıları aktifliğini yitirmiş veya yeniden sertifikalandırılmamış olabilir.

 

Bir Göçmenlik Avukatı ile İletişime Geçin

New York’ta bulunan göçmenlik uzmanı bir hukuk bürosu olarak Yatırım Vizesi, İşe Bağlı Vizeler, Yeşil Kart ve ABD Vatandaşlık başvuruları dahil olmak üzere tüm göçmenlik konuları ile ilgilenmekteyiz. Özellikle EB-5 başvuruları konusunda 15 yılı aşkın bir tecrübeye sahibiz. Daha önce Asya ve Avrupa’da birçok konferansa; New York’ta Birleşmiş Milletler elçileri, Washington DC’de ise ABD elçileri ile EB-5 programına dair konuşmak için etkinliklere davet edildik.

Ayrıca birçok podcast’te EB-5 yatırımı için nasıl kaynak gösterileceğine dair bilgi verdiğimiz röportajlar yaptık. ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi, bu para kaynaklarının kanıtlanmasında belirli şartlar koşmaktadır. Yeşil kart yatırım programlarına dair bilgi almak için ücretsiz olarak bize Skype’tan ulaşabilir veya bizzat firmamıza gelerek bize danışabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bize apjlaw@gmail.com mail adresinden de ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Merkez ofisi:

Contacts: LawAPJ 65 Broadway, Suite 1603 NY 10006 New York TEL: +1 212 693-3355 / FAX: +1 212 430-6797 / E-MAIL: apjlaw@gmail.com

Telefon görüşmesi:

Lütfen bu kısa anketi doldurunuz ve tüm bilgilerin gizli tutulacagindan emin olabilirsiniz. Anket e-mail veya faks yoluyla gönderilebilir The Questionnaire can be sent electronically or by fax +1 (212) 430-6797

Kişisel danışma:

Danismanlik icin lutfen mesai saatleri icinde ofisimizi arayin. +1 (212) 693-3355