Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/customer/www/lawapj.com/public_html/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 112

H-1B VIZESI

H-1B vizesi yabancı profesyonellere ABD’de çalışma fırsatı sunmaktadır. İşverenlerin özel meslek dallarında kalifiye yabancı çalışanları geçici bir süre için işe almalarına olanak tanımaktadır. Yabancı profesyonel kişi, becerilerine göre ABD’de bir işe girme imkanına sahiptir. H-1B vizesi alabilmek için ABD’deki işveren ve potansiyel çalışan, ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi’nin belirlediği koşullara ve kurallara uymak durumundadır. H-1B vize gereksinimleri ile ABD’li işveren ve yabancı profesyonelin ABD Çalışma Bakanlığı standartlarına uyduğundan emin olunur. Bu uyumun büyük bir bölümü de Çalışma Şartları Başvurusu (LCA) tamamlanarak sağlanmaktadır.

H-1B Vize Süreci

ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi, işveren tarafından yapılan H-1B başvurusunu onayladığında yabancı çalışan yurtdışındaki bir ABD elçiliğinde H-1B vizesini damgalatabilir veya halihazırda ABD’deyse statüsünü değiştirebilir. H-1B vizesi kişi Şili veya Singapur vatandaşı değilse ilk olarak 3 yıllık bir süre için verilir. Ek olarak hem başvuru sahibinin (işveren) hem de hak sahibinin (çalışan) uyması gereken belirli zorunluluklar vardır.

H-1B vize süreci iki ana unsurdan oluşur: ABD’li bir işverenin sponsorluğu ve ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi’ne başvuru yapılması. Süreci başlatmak için başvuran kişinin ABD’li bir işvereninin olması gereklidir. Potansiyel H-1B vizesi sahibi kişi, çalışanı adına H-1B vizesine başvurmaya razı olan uygun bir ABD’li işveren bulduğunda işverenin çalışma koşulları başvuru formunu teslim alıp ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi’ne H-1B başvurusunu yapması gerekmektedir.

 • Başvuru sahibi hukuki destek alıyor veya bir H-1B avukatı tutuyorsa başvuru sahibinin G-28 formu ile başvurusunu gerçekleştirmesi gerekir. G-28 formunun bütün bölümleri doldurulmalıdır. Avukatın imzası ve ismi ile başvuru sahibinin imzasının bulunması gereklidir.
 • ABD’li işverenin ETA-9035(Çalışma Şartları Başvurusu) formunu doldurması gereklidir. Çalışma Şartları Başvurusu zorunludur ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın iCert Portal Sistemi üzerinden online olarak doldurulması gerekmektedir.
 • I-129 formunu göndermeden önce işverenin Çalışma Şartları Başvurusunun onayını almış olması gerekir. Onay alındıktan sonra işveren, I-129 Formunu (Göçmen Olmayan Çalışan Başvurusu), başvuru ücretini, ek belgeleri ve tasdiklenmiş Çalışma Onayı Başvurusunu sunmak durumundadır.
 • I-129’un formun 11. Ve 12. Sayfalarında yer alan H Sınıflandırma ekinin de tamamlanması zorunludur.
 • Başvuru sahibinin H-1B Veri Koleksiyonunu ve Dosya Ücreti Ekini düzgünce tamamlaması gereklidir. H-1B Veri Koleksiyonu ve Dosya Ücreti Eki I-129 formunun 17-19 sayfalarında yer almaktadır.
 • Başvuru sahibinin Premium Vize Hizmeti almayı talep ettiği durumlarda I-907 formu doldurulmalıdır. Premium hizmet ücreti ayrıca 1,225$’lık bir çek/havale, I-129 makbuzu ve I-907 formu gerektirmektedir. I-907, Premium Vize Hizmet Talebidir ve I-129 formu teslim edildikten sonra gerçekleştirilir.

H-1B Vize Gereksinimleri:

 • Pozisyon Gereksinimleri
  • Teklif edilen iş “özel meslek” kategorisine girmelidir. Özel meslek kapsamında kişinin bir lisans derecesi veya ileri seviye bir eğitim sertifikası olmalıdır. İşin zorluğuna veya listelenen görevlere göre bir lisans derecesinin talep edilmediği özel pozisyonlar da vardır. Ancak çoğu ‘profesyonel’ pozisyon bir lisans derecesi gerektirmektedir.
 • Eğitim Gereksinimleri
  • Lisans veya yüksek lisans diploması itibarlı bir üniversite ya da yüksekokuldan alınmış olmalıdır. Alınan diplomanın H-1B özel mesleğiyle alakalı bir bölüm olması gerekir. Diploma ABD dışında alınmış ise bir ABD derecesine eşdeğer olmalıdır.
  • Kişinin lisans derecesi bulunuyorsa iş tecrübesi olması bir ön şart değildir. İş tecrübesi ise lisans derecesinin yerine sayılabilir. Kabul edilen iş tecrübesi için genel kural: Üniversite koşulunun 1 yılı = 3 yıllık iş tecrübesi. Başvuran kişiden istenen eğitim/tecrübe gereksinimlerine dair daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.
 • ABD Çalışma Bakanlığı – ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi Gereksinimleri

H-1B vize gereksinimlerine göre ABD Çalışma Bakanlığı, Çalışma Şartları Başvurusunu (LCA) onayladığında işverenin I-129 formunu ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi’ne teslim etmesi gereklidir.

 • Cari Ücretin Belirlenmesi. Bu ücret benzer alanlarda çalışan ABD’li kişilere ödenen ortalama ücrettir. Yabancı uyruklu profesyonelin çalışacağı işte en az cari ücret alması zorunludur.
 • Yabancı profesyonelin işe alımı ABD’nin benzer alanlardaki çalışma şartlarını etkilemeyecektir.
 • İşveren, H-1B başvuru ilanını kendi içinde ilan etmelidir.
 • Bahsi geçen alanda herhangi bir grev/işten çıkarma/lokavt olamaz.
 • İşveren devletin gerçekleştireceği incelemelere izin vermelidir.
 • İşveren, yabancı çalışanın işine öngörülen tarihten önce son verirse çalışan kişinin ülkesine dönüş masraflarını karşılamakla yükümlüdür.
 • ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi onaylayana dek işverenin yabancı çalışanı işe alma yetkisi yoktur.
 • ABD’li İşveren Gereksinimleri
  • İşverenin işe aldığı yabancı profesyonele ödeme yapabilmesi için gerekli para kaynaklarına sahip olması gereklidir.
  • İşveren resmi bir iş teklifi yapmalıdır. Resmi bir iş teklifi işletmenin gerçekten kişiye ihtiyacı olduğunun belgelerle kanıtlanabilir olduğunu gösterir.

H-1B Üst Sınırı

Her mali yıl, H-1B vizesi yıllık üst sınırı 65,000 vize olarak belirlenmektedir. Ancak bu sınıra dahil olmayan bazı başvuru sahipleri de vardır. ABD’den yüksek lisans derecesi veya daha üst bir derece almış kişiler, mevcut ilk 20,000 başvuru arasındaysa bu sınırlamadan muaftır. Bunun yanı sıra H-1B çalışanı bir enstitü ya da yükseköğretim kurumu tarafından işe alındıysa veya başvurusu yapıldıysa yine H-1B üst sınırından muaftır. İlgili kar amacı gütmeyen kuruluşlar, araştırma merkezleri ve devletin araştırma kurumları da H-1B üst sınırından muaftır.

H-1B vizesi olan kişinin eşi ve bekar çocukları H-4 vizesi alabilirler. Ancak H-4 vizesiyle ABD’de çalışma izinleri olmaz.

H-1B Kalma Süresi

H-1B göçmen olmayan çalışan olarak üç yıla kadar bir süre için vize alabilirsiniz. Bu süre uzatılabilir, ama genellikle altı yılı aşamaz. Ancak 21. Yüzyıl Amerikan Rekabetçiliği Kanunu’nun 104(c) ve 106(a) bölümlerine göre bazı istisnalar bulunmaktadır. İşvereniniz izin verilen kalış sürenizden önce işinize son verirse dönüş masraflarınızı karşılamakla yükümlüdür. Pozisyonunuzdan kendiniz istifa ederseniz işverenin dönüş masraflarınızı karşılamak gibi bir yükümlülüğü de olmaz. Eğer işvereninizin bu şarta uymadığını düşünüyorsanız yazılı başvurunuzu onaylayan Hizmet Merkezi ile iletişime geçmelisiniz.

Neden Bizim H-1B Vize Avukatlarımızı Tercih Etmelisiniz:

Şirketimiz sadece işletme ve istihdam göçmenliği konularında uzmanlaşmış göçmenlik hukukunda hizmet verdiğinden H1B başvuru işlemleri konusunda 20 yılı aşkın bir deneyime sahibiz.

 • Kompleks, yeni H-1B ve transfer/uzatma davalarında harika bir başarı geçmişi
 • Yetenekli ve Kolaylıkla Ulaşılabilen H-1B Göçmenlik Avukatları
 • H-1B Vize başvurularının zamanında yapılması ve sizi gelişmelerden haberdar etmeye olan bağlılığımız

Tecrübeli H1B Vize Avukatlarımız ile görüşmeniz için potansiyel H-1 müşterilerimize Ücretsiz Danışma Hizmeti sunmaktayız. H1B başvurusu yaparken sizin için en uygun yolu tartışmak adına bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Merkez ofisi:

Contacts: LawAPJ 65 Broadway, Suite 1603 NY 10006 New York TEL: +1 212 693-3355 / FAX: +1 212 430-6797 / E-MAIL: apjlaw@gmail.com

Telefon görüşmesi:

Lütfen bu kısa anketi doldurunuz ve tüm bilgilerin gizli tutulacagindan emin olabilirsiniz. Anket e-mail veya faks yoluyla gönderilebilir The Questionnaire can be sent electronically or by fax +1 (212) 430-6797

Kişisel danışma:

Danismanlik icin lutfen mesai saatleri icinde ofisimizi arayin. +1 (212) 693-3355