Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/customer/www/lawapj.com/public_html/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

İltica ve Sınır Dışı Edilmeyi Durdurmak ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

S: İltica mülakatında mahkeme bana çevirmen tedarik eder mi?

C: Hayır. Eğer İngilizceyi akıcı olarak konuşamıyorsanız, 18 yaş üstü, avukatınız veya tanığınız olmayan bir bireyi çevirmen olarak mülakata getirmeniz gerekmektedir. Bu durumda mülakata çevirmen getirmediğiniz sürece mülakata gelmemiş kabul edilirsiniz.

 

S: İltica davam iltica memuru tarafından olumlu olarak sonuçlanırsa ne olur?

C:Eğer iltica davanız iltica memuru tarafından onaylanır ve ABD sınırları içerisinde bir sene kalırsanız oturum için başvuru yapabilirsiniz.

 

S: Kaçak olarak buradaysam ilticaya başvuru yapabilir miyim?

C:Evet, tek şart Amerika Birleşik Devletlerinde bulunmanızdır. Kaçak olarak ülkede kalan kişi iltica yoluyla legal statüye geçebilir. Tek problem iltica başvurusunun reddedilmesi durumunda yabancı uyruklu kişinin sınır dışı edilme sürecinin başlamasıdır.

 

S: Eğer legal statüyle buradaysam ilticaya başvuru yapabilir miyim?

C: Evet, Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan her birey ilticaya başvuru yapabilir. Eğer iltica başvurusu onaylanırsa yabancı uyruklu kişi burada legal olarak sığınmacı statüsü kazanır. Eğer iltica başvurusu reddedilirse, yabancı uyruklu kişi hangi legal statüde ise o statüyü geri alır. DİKKAT, eğer kişinin legal statüsü iltica mülakatına kadar zaman aşımına uğrarsa, iltica mülakatını yapan yetkili tarafından iltica hakkı verilmediği sürece kişinin sınır dışı edilme işlemleri başlar.

S: İltica başvurusu için ne gibi bilgiler gerekmektedir?

C: İltica başvurusunun kendisi dışında, iltica mektubunuzun yanı sıra başvurudan iki yıl sonrasında gerçekleşecek mülakat için gerekli delilleri sunmanız gerekmektedir. Bazı davalar çok fazla delil gerektirmez, bazılarında ise daha fazla delil sunmak gerekebilir. Tecrübeli bir iltica ve göçmenlik avukatıyla iletişime geçerek iltica başvurusuna göre ne kadar ve ne gibi deliller gerektiğini öğrenmenizi tavsiye ederiz.

S: İltica başvurusu yaptıktan sonra ülke sınırları dışına çıkabilir miyim?

C: Hayır. Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışına çıkan müracaat sahibi iltica davasından veya sınır dışı edilmeyi engelleme davasından vazgeçmiş olarak varsayılır.

S: Sınır dışı edilmeyi engellemek için neden başvuru yapılır?

C: İltica etme sürecinde sınır dışı edilmeyi engellemek için başvuru yapmak sizi rahatlatacak alternatif bir seçenektir. Herkes ilticaya başvurmayı tercih eder, fakat iltica sürecinde sınır dışı edilmeyi engellemekte olmayan bir çok engel vardır (bir sene içinde başvuru yapma zorunluluğu gibi).

S: İlticaya başvurabilmek için geçmişte tecrübe ettiğim zulüm ve işkenceleri ispat etmek zorunda mıyım?

C: Hayır. İlticaya başvurabilmek için ispat etmeniz gereken tek şey ülkenize geri döndüğünüz takdirde zulme maruz kalmaktan korkmanız için iyi bir neden veya nedenlerdir. Eğer ülkenizde veya en son ikamet ettiğiniz ülkede zulme maruz kalan bir grubun üyesi iseniz, gelecekte aynı zulme maruz kalacağınızın endişesi ve korkusu ilticaya başvurmanızı uygun kılabilir.

S: Eğer sınır dışı edilme işlemlerim başladıysa başvuru yapabilir miyim?

C: Evet. Kişinin diğer şartlarda ülkeyi terk etmesi zorunlu kılınmış olsa bile, iltica ve sınır dışı edilmeyi engelleme ülkeden çıkarılma işlemini durdurabilir (örneğin legal statünüz zaman aşımına uğradıysa). İlticaya veya sınır dışı edilmeyi engellemeye başvurduğunuzda, mahkeme başvurunuzun uygun olup olmadığını değerlendirir. Eğer mahkeme lehinize karar verirse, zulüm görebileceğinizi düşündüğünüz ülkeye geri gönderilmezsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Merkez ofisi:

Contacts: LawAPJ 65 Broadway, Suite 1603 NY 10006 New York TEL: +1 212 693-3355 / FAX: +1 212 430-6797 / E-MAIL: apjlaw@gmail.com

Telefon görüşmesi:

Lütfen bu kısa anketi doldurunuz ve tüm bilgilerin gizli tutulacagindan emin olabilirsiniz. Anket e-mail veya faks yoluyla gönderilebilir The Questionnaire can be sent electronically or by fax +1 (212) 430-6797

Kişisel danışma:

Danismanlik icin lutfen mesai saatleri icinde ofisimizi arayin. +1 (212) 693-3355