Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/customer/www/lawapj.com/public_html/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 112

O-1 Vizesi ile EB-1 Yeşil Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki vize arasındaki en büyük fark, yabancı uyruklu kişinin ABD’de kalmasına izin verilen süredir. O-1 vizesi geçici oturma izni sağlarken EB-1 ile kalıcı oturma izni edinilir.

 

İki vize türünün kabul şartları birbirinden farklı olduğu için O-1 vizesi sahipleri otomatikman EB-1 kabulü almazlar. Her ne kadar O-1 ve EB-1 vizeleri için gerekli nitelikler birbirine benzese de birbirinin yerine geçemez.

 

EB-1 yeşil kartı için gerekenler O-1 vizesine göre çok daha ayrıntılıdır. Başarılı olan EB-1 adayları alanlarının en iyisi olduklarına dair kayda değer kanıt ve belgelere sahiptir.

 

EB-1A vizesi ise kişinin “kendi sponsoru” olmasına olanak tanır, yani kişi alanında hatırı sayılır başarılar elde etmişse bir işverenin sponsorluğuna ihtiyacı yoktur.

Araştırmacılar ve profesörler için verilen EB-1B vizesinde ise çalışan kişinin kendi alanında uzmanlaşmış ve olağanüstü başarılar elde etmiş olması gereklidir. ABD’li bir işverenin iş teklifini kabul etmeniz durumunda becerilerinizi şirketinize veya enstitünüze kanıtlayabiliyor durumda olmanız gerekmektedir.

Sponsorluk ve Aile Konusundaki Farklar – O-1 vizesi vs EB-1

  • O-1 vize sahiplerinin çoğu ABD’de kaldıktan birkaç yıl sonra yeşil karta başvurmaktadır. EB-1’in aksine tüm O-1 başvurularında sponsor zorunludur.
  • EB-1 başvurusunun özel yetenek kategorisinde talep edilen standartlar da O-1 vizesine göre daha yüksektir.
  • O-1 avukatları genellikle başvuru sahiplerini ulusal ve uluslararası alanlarda tanınırlıkları aracılığıyla üstün yeteneklerini detaylı bir şekilde kanıtlamaları için teşvik eder.
  • İki vize arasındaki diğer bir önemli fark ise aile üyelerine tanınan haklardır. O-1 vizesi sahiplerinin eşleri ve çocukları otomatikman ABD’de çalışma izni edinemezler. Bu gibi durumlarda onlara büyük ihtimalle O-3 vizesi verilir.
  • Öte yandan EB-1 sahiplerinin eşleri ve ona bağlı olan kişiler de kabul edildikten sonra yeşil kart edinebilirler. Bağımlı kişi kategorisinde 21 yaşından küçük çocuklar kabul edilmektedir.

O-1 ile EB-1 Yeşil Kart Arasındaki Fark Nedir?

Halihazırda O-1 vizeniz varsa ve statünüzü EB-1’e değiştirmek istiyorsanız ABD’de kaldığınız süre boyunca gerçekleştirdiğiniz çalışmalarınızı göstermeniz gerekecektir. Böylelikle ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi’ne alanınızda tamamladığınız önemli projeleri kanıtlamış olursunuz.

Bu projeler hem ulusal hem de uluslararası alanda tanınırlık kazandığınızı göstermelidir. Bu noktada amacınız, alanınızda önemli bir yer edindiğinizi ve üstün yeteneklerinizi EB-1 statüsü kapsamında ABD’de kullanmaya devam edeceğinizi kanıtlamak olmalıdır. Dolayısıyla birkaç sene içerisinde EB-1 başvurusu yapmayı planlıyorsanız hemen özgeçmişinizi ve portfolyonuzu hazırladığınızdan emin olun.

 

O-1 ve EB-1 İşlem Süreleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

EB-1 başvurusunu genellikle O-1 vizeniz hala geçerliyken yapmanız tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde durumunuz “statü dışı” olarak değerlendirilirse yasal anlamda zorluklar yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla EB-1 başvurunuzu O-1 vizenizin süresi dolmadan yapmalısınız.

EB-1 başvurusu için gereken toplam işlem süresi duruma göre değişiklik göstermektedir. Başvuru sahibinin evraklarını doğru bir şekilde hazırlaması, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Ofisi’nin karar verme süresi, başvuranın premium hizmetlerden yararlanıp yararlanmaması gibi durumlara bağlı olmak üzere prosedürün tamamlanması 1 yılı bulabilir. Normal şartlarda ise toplam işlem süresi altı ile sekiz ay arasında değişmektedir.

 

O-2 Vizesi Nedir?

O-2 vizesi, O-1 vizesi sahipleri için gerekli asistanlara ve yardımcılara verilen bir vize türüdür. O-2 vizesi alan kişiler de yasal yollardan kalıcı oturma izni edinme şansına sahiptir. Ancak O-2 vizesi almanız O-1 vizesi sahibine bağlı olsa da yeşil kart başvurunuz yalnızca sizin kendi özellikleriniz göz önünde bulundurularak kabul edilebilir.

 

EB-2 işveren bazlı yeşil kart nedir?

Bu yeşil kart şartlarını sizin karşılamanız gerektiği anlamına gelmektedir. Seçeceğiniz yeşil kart, özelliklerinize göre değişebilir. Çoğu O-2 vizesi sahibi için EB-2 vizesi uygundur. Ancak en azından alanınızda üstün yetenekli olmanız, yüksek lisans derecesine sahip olmanız veya Ulusal Çıkar Muafiyeti almaya hak kazanmanız gerekmektedir.

 

EB-3 işveren bazlı yeşil kart nedir?

Yaygın seçeneklerden bir diğeri de EB-3 yeşil kartıdır. Başvuru sahibi bir lisans derecesi veya uzmanlaştığı alanda iki yıllık tecrübe ile yeşil kart alabilir, ancak bu durumda kendilerine sponsor olacak bir şirkete ihtiyaçları vardır.

Başvuru zamanı hala ABD’de bulunuyorsanız statü düzenlemesi için başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Böylelikle başvurunuz onaylanır onaylanmaz yasal olarak kalıcı oturma izni edinmiş olursunuz.

Ancak bu sırada ABD’de değilseniz yeşil kart almadan önce konsolosluk aracılığıyla işlemlerinizi tamamlamanız ve konsolosluk görüşmesine katılmanız gerekecektir.

Ücretsiz danışma hizmetimizden yararlanmak ve başvuru yapmadan önce size en uygun seçeneklerin neler olduğunu öğrenmek için dilerseniz ofisimizi arayabilir, bir Skype görüşmesi veya yüz yüze görüşme ayarlayabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Merkez ofisi:

Contacts: LawAPJ 65 Broadway, Suite 1603 NY 10006 New York TEL: +1 212 693-3355 / FAX: +1 212 430-6797 / E-MAIL: apjlaw@gmail.com

Telefon görüşmesi:

Lütfen bu kısa anketi doldurunuz ve tüm bilgilerin gizli tutulacagindan emin olabilirsiniz. Anket e-mail veya faks yoluyla gönderilebilir The Questionnaire can be sent electronically or by fax +1 (212) 430-6797

Kişisel danışma:

Danismanlik icin lutfen mesai saatleri icinde ofisimizi arayin. +1 (212) 693-3355