Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/customer/www/lawapj.com/public_html/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 112

O-1 vizesi, L-1 vizesi, H-1B vizesi

Olağanüstü Yetenek Geçici Vize

O-1 Geçiçi Vizeler bilim, edebiyat ve beşeri ilimler, eğitim, ticaret, ve spor dallarında ‘’olağanüstü yeteneği’’ olan adaylar için uygundur. Bu kategori oldukça geniş kapsamlı olup bilimsel araştırmacılar, profesörler, yenilikçi kurumsal idareciler, jazz müzisyenleri, judo eğitmenleri, grafik tasarımcıları, sanat yönetmenlerini, serigraf sanatçıları, beden eğitimi koçlarını, bilgisayar yazılım uzmanları gibi farklı dallardan gelen adaylar için uygun olabilir – ilgili dallarında olağanüstü yeteneklerini gösterebildikleri takdirde. Yeteneğini ispat etmenin sorumluluğu dilekçe sahibine aittir (O-1 vizesi müracaat sahibi); bununla birlikte, olağanüstü yeteneğin ispat edilmesinde birçok yaratıcı yol vardır.

Bu vizeye müracaat etmek isteyen şahısların olağanüstü yeteneklerini ispat etmeleri için ilgili alanlarında göstermiş oldukları milli ve uluslararası başarılarını belgelemeleri gerekmektedir. Başvuru sahibinin milli veya uluslararası ödüller alması, başarılarının medyaya yansımış olması, yayımlanmış yazılarının olması, alanlarına orijinal yenilikler katmış olması, çeşitli şirketler için çalışmış olması, organizasyonlarda veya projelerde seçkin itibarının olması, alanında yüksek gelir kazanıyor olması veya onaylanmış başarılarının olması gibi durumlarda O-1 dilekçelerinin olumlu sonuçlanma oranı daha yüksektir.

Sinema filmi veya televizyon endüstrisinde olan şahısların O-1 vizesine uygun olmaları için başvuru sahibinin olağanüstü başarısını yukarıda belirtilen unsurlarla beraber yetenek derecesi ve önemli ölçüde tanınmışlığıyla ispat etmek durumunda olup alanında olağanüstü, tanınmış veya öncü olması gerekmektedir. Buna ek olarak, O-1 vizesine başvuracak şahısların olağanüstü yetenek veya başarılarının olduğu alanlarında çalışmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmeleri şarttır.

O-1 geçici vizeye başvurmak için uygun olan adaylar genellikle EB-1 (olağanüstü yetenek) vizesinin gerektirdiği yasal standartlara uygun olmaktadır.

L-1A Vizesi

L1 Çokuluslu İdareciler

L-1 kategorisi Amerika Birleşik Devletleri’nde geçerli veya bağlı ortaklığı olan bir şirkette çalışanlar veya bu şirketlerde ana kurumunda çalışan yabancı uyruklu kişiler için geçerlidir. Bu çalışanlar ABD’ye firma içi transferle geçici olarak idareci veya yönetici olarak atanırlar (L-1A) veya belli bir dalda uzman olarak (L-1B) ana firma, şube, veya kurumun topluca bağlı olduğu bir şirkette yurtdışında çalışmakta olan veya bu şirketlerin ana kurumunda çalışmakta olan kişileri kapsar. Çalışan kişinin yurtdışındaki şirkette (veya kurumun bağlı olduğu veya şubesi olduğu) L kategorisinin son üç senesi içerisinde tam zamanlı olarak en az bir senedir çalışıyor olması gerekmektedir. Yıllık gelirinin ne kadar olması gerektiğiyle ilgili bir sınır belirtilmez, fakat kişinin ABD’deki gelirinin devletin yardımına bağlı olmadan geçinebilmesi için yeterli olması şarttır. İdareci ve yöneticilerin ABD’de kalabileceği en uzun zaman yedi senedir, belli bir dalda uzman kategorisinde gelenler için bu süre beş senedir. L vizesi alındıktan sonra müracaat sahibi ilk öncelikli çokuluslu idareci olarak daimi oturma iznine başvuru yapabilir.

Eşler ve 21 yaş altı çocuklar

L-1 çalışanlarının eşleri ve 21 yaş altı çocukları L-2 statüsüne girerler. L-2 statüsünde kalmaya devam eden çocuklar ABD’de eğitim görebilirler, L-2 statüsündeki eşler de Çalışma İzni Belgesi alırlar ve ABD’de çalışmaya hak kazanırlar.

L-1 Kapsamlı Dilekçe

Şirketler belli bir sayıda yabancı uyruklu çalışanları kısa sürede transfer edebilir, L-1 kapsamlı dilekçe düzenlemelerine göre Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’nin (USCIS) şahsi dilekçe için öncelikli onayı olmadan yurtdışındaki ABD konsolosluklarına başvurarak firma içi transfer yapılmasına ve L-1 vizesine başvurulmasına izin verilir. Kapsamlı L-1 dilekçe sahibi kategorisine uygun olmak için, dilekçe sahibinin aşağıda belirtilen maddelere uygun olması gerekmektedir:

Dilekçe sahibi veya geçerli olan işletme ticari aktiviteleri ve servislerinin olması; Dilekçe sahibinin ABD’de bir yıl veya daha uzun süredir aktif olan bir ofisinin olması; Dilekçe sahibinin yerli veya uluslararası üç veya daha fazla şubesi, yan şubesi veya kurumun bağlı olduğu şubelerinin olması; ve Dilekçe sahibinin ve diğer uygun organizasyonların en az on ‘’L’’ idarecisi için dilekçe izninin olması veya son 12 ay içerisinde firma içi uzmanlarının olması; veya ABD firmasının en az on milyon dolar satış hasılatının olması; veya ABD’de en az 1,000 çalışanının olması.

Kanada vatandaşları direkt olarak Sınıf A gümrük girişinden kapsamlı dilekçelerini ve konsolosluk başvurularında gerekli gösterilen aynı evrakları göstererek L-1 statüsüne başvuru yapabilirler.

 

H-1B Vizesi

Ekibimiz 20 yıldan fazladır büyük ve küçük şirketler için binlerce H1B başvurusuyla ilgilenmiştir. Şuandan itibaren, her mali yıl 65,000 H-1B başvuru hakkı vardır, bununla birlikte ABD’de yüksek lisans bitiren müracaat sahipleri için geçerli olan ek 20,000 başvuru imkanı mevcuttur. (Bazı kar gayesi gütmeyen, devlet ve eğitim sektörlerinde sunulan işler mali yıl kapsamının dışında tutulmaktadır). Başvuru sahibi dört yıllık üniversite mezunu olması veya her üniversite eğitimi olmadığı yıl için uzmanlık belirtilen alanda üç yıl deneyimi olması gerekmektedir. Örneğin, eğer başvuru sahibinin iki yıllık üniversite eğitimi ve ilgili uzmanlık alanında altı yıllık deneyimi varsa, iş tanımıyla deneyimi uyuştuğu taktirde başvuru yapmak için uygundur. Uzmanlık alanı teori ve pratikte en yüksek uzmanlık bilgisini taşımalı ve üniversite eğitimi veya uzmanlık alanında (veya ona denk bir alanda) alınabilecek en yüksek eğitimin alınmasıyla iş pozisyonunun üstlenilmesi gerekmektedir. Bu pozisyonlar hukuk, muhasebe, mühendislik, mimarlık, matematik, fen bilimleri, işletme uzmanlıkları, teoloji ve edebiyat gibi birçok alanı kapsar.

İşveren başlangıç tarihinden 180 gün önce H-1B başvurusu yapabilir. Mevcut H-1B vizesi olan müracaat sahiplerinden düzenleme, uzatma veya transfer bekleyenler bu başlık altına düşmez.

H-1B sahibi olan kişiler çift niyet taşıma hakkına sahiptir (örneğin ABD’de daimi olarak kalma niyetinde olabilirler). H-1B altı yıla kadar verilebilir, ve eğer başvuru sahibi ABD dışında bir yıl geçirirse, başvuru sahibi H-1B döneminde bir altı yıl daha kalma hakkı kazanır. Eğer H1-B sahibi çalışan olarak daimi oturma iznine başvuru yaptıysa, H-1B statüsünü şu şartlarda uzatabilir:

Çalışma sertifikalarının üzerinden bir yıl (365) gün yada daha fazla zaman geçtiyse, veya H-1B taşınabilirlik I-40 göçmenlik dilekçesini teslim edeli 365 günü geçtiyse, bu da H-1B çalışanının H-1B başvurusunu yaptıktan sonra yeni işveren için çalışabileceği anlamına gelmektedir (onaylarını beklemek zorunda değildir).

Merkez ofisi:

Contacts: LawAPJ 65 Broadway, Suite 1603 NY 10006 New York TEL: +1 212 693-3355 / FAX: +1 212 430-6797 / E-MAIL: apjlaw@gmail.com

Telefon görüşmesi:

Lütfen bu kısa anketi doldurunuz ve tüm bilgilerin gizli tutulacagindan emin olabilirsiniz. Anket e-mail veya faks yoluyla gönderilebilir The Questionnaire can be sent electronically or by fax +1 (212) 430-6797

Kişisel danışma:

Danismanlik icin lutfen mesai saatleri icinde ofisimizi arayin. +1 (212) 693-3355