Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/customer/www/lawapj.com/public_html/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 112

USCIS ile Yapacağınız İstihdam Temelli Yeşil Kart Görüşmenizden Neler Bekleyebilirsiniz?

Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) 28 Ağustos 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla, tüm istihdam temelli yeşil kart başvurusu sahiplerinin, yeşil kart başvuruları onaylanmadan önce bir USCIS görevlisi ile yüz yüze yapılacak görüşmeye katılması gerektiğine dair yeni politikasını duyurdu.  Bu istihdam temelli yeşil kart görüşmeleri 2 Ekim 2017 tarihinde yapılmaya başladı.

I-485 Daimi Oturum İzninde (yani yeşil kart) Statü Değişimi başvurusunu 6 Mart 2017 tarihinden sonra ve takip eden kategorilerde yapmış olan herkes bu zorunlu görüşmelere tabi olacak:

 • EB-1, istihdam temelli birinci tercih
 • EB-2, istihdam temelli ikinci tercih
 • EB-3, istihdam temelli üçüncü tercih

Bir başvuru sahibinin adli sicil kaydı bulunması ya da kanunlara aykırı yollarla ülke içinde bulunması gibi belirli durumlar dışında daha önce bu kategorilerdeki çoğu başvuru sahibi, yeşil kart başvuruları hakkında karar verilmeden önce USCIS görevlileriyle yüz yüze görüşmeye çağrılmıyordu. USCIS’nin yaptığı tahminlere göre daha önceki politikaya göre istihdam temelli yeşil kart başvurularının sadece %5-10’unda yüz yüze görüşme gerekli görülüyordu. Bununla birlikte, bu yeni politikayla tüm EB-1, EB-2, EB-3 I-485 başvuru sahipleri (6 Mart 2017 tarihinden sonra yapılmış olan) ve bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişiler, görevlilerin başvuru sahibinin özgeçmişini doğrulayabilmeleri için yüz yüze bir görüşmeye katılmak zorunda olacak.

I-485 Daimi Oturum İzninde Statü Değişimi başvurusu yapıldıktan ve karara hazır hale geldikten sonra ise bu dosya Ulusal Yardımlaşma Merkezine (NBC) gönderilir. Başvuru sahibi bundan kısa süre sonra görüşmesiyle ilgili USCIS’ten tarih, saat ve lokasyon içeren bir Görüşme Bildirimi almayı bekleyebilir.

Görüşmeden Ne Beklemeli

Başvuru sahibi, görüşme bildiriminde belirtilmiş olan yerel USCIS bürosuna giriş yapar. Görüşmede, başvuru sahibi avukatı ve gerekmesi halinde bir ardıl tercüman da bulunabilir. Başvuru sahibi görüşme sırasında USCIS görevlisinin şunlardan biri hakkında kendisine soru yöneltmesini bekleyebilir:

 • Teslim edilen I-485 formunda sorulmuş ve/veya listelenmiş olan her şey;
 • Başvuru sahibinin niteliklerine ilişkin sorular;
 • Herhangi tutuklanma durumu ya da bir göçmenlik görevlisine verilmiş yanlış beyanlar gibi başvuru sahibinin kabul edilebilirliğine ilişkin sorular;
 • Başvuru sahibinin eğitim geçmişine ilişkin sorular;
 • Başvuru sahibinin işi ve iş tanımına ilişkin sorular.

Eş ve Çocuklarla Görüşme

 • Birincil başvuru sahibi ile mevcut ilişkisinin yasallığına dair sorular.
  • Eşlerin orijinal evlilik belgesini sunması gerekmektedir;
  • Çocuklar doğum belgesi, velayet/evlat edinme ya da benzeri belgeleri sunmalıdır.
 • Birincil başvuru sahibi ile mevcut ilişkisinin iyi niyetli doğasına dair sorular. Eşlerin özellikle aynı ikametgahı paylaşma kanıtı, ortak vergi/hesaplar/varlıkların kanıtı, evlilikten olan çocukların kanıtı gibi evliliği sağlam zemine oturtan belgeleri getirmesi beklenecektir.

I-140 Yabancı İşçi için Göçmenlik Başvurusu

Görüşme sırasında I-140 Yabancı İşçi için Göçmenlik Başvurusunun halihazırda USCIS hizmet merkezi tarafından onaylanmış olması ve görüşmeyi yapan görevlinin işbu I-140 başvurusu kararını değiştirme yetkisinin bulunmaması yüksek bir olasılıktır. Bununla birlikte, görüşmeyi yapan görevli başvuru sahibine iş deneyimi, eğitim düzeyi ve istihdamı hakkında sorular sorabilir ve I-140 başvurusu ile birlikte verilmiş olan bilgi ve destekleyici belgelerin geçerliliğini belirleyebilir. Görüşmeyi yapan görevli, edindiği bilgiler doğrultusunda I-140 başvurusunun hata sonucu onaylandığını düşünmesi halinde I-140 başvurusunu iptal edilmek üzere USCIS hizmet merkezine geri gönderebilir.

İşlem Süreleri

USCIS, istihdam temelli yeşil kart başvurularının ne kadar sürede sonuçlanacağına ya da bir başvuru sahibinin görüşme için ne süreyle bekleyeceğine dair bilgi sunmamaktadır. Ancak, bu yeni görüşme zorunluluğunun kurumun toplam iş yükünün yaklaşık %17’sine denk geleceğini belirtmiştir. Bu da doğal olarak tüm kararlarda bir gecikmeye neden olacaktır. USCIS, aile bazında yeşil kart başvuruları ve vatandaşlık başvuruları da dahil olmak üzere tüm görüşme bazlı USCIS başvurularında işlem süresinin uzayacağını belirtmiştir. Yeşil kart başvurularının karara bağlanması 1 yıl ya da daha uzun sürebilecek gibi görünmektedir.

İstihdam temelli yeşil kart görüşmesine ne getirmeliyim?

İstihdam Temelli Yeşil Kart Başvuruları için İpuçları

 • Bu değişiklikler ışığında müvekkillerimize ve tüm istihdam temelli yeşil kart başvurusu sahiplerine şu tavsiyeleri takip etmelerini hatırlatırız:
 • ABD’deki istihdamınız ile ilgili olarak gerçekleşen her türlü değişikliği her zaman göçmenlik avukatınıza bildirin, bunlar arasında:
 1. Yeni bir işveren ya da kuruma geçiş
 2. Çalışma lokasyonunda değişiklik
 3. Pozisyon, görevler ve sorumluluklarda değişiklik
 4. Terfi ya da düşük pozisyona geçiş
 5. Tam zamanlıdan yarı zamanlı çalışma düzenine geçiş (ya da tam tersi)
 6. Şirket birleşmeleri, şirket satın alınmaları, ticari isim değişikliği, FEIN (Federal İşveren Kimlik No.) değişikliği ya da benzeri yeniden yapılanma
 7. Maaşta düşüş
 8. İş akdinin sonlandırılması
 • ABD ya da ABD sınırları dışında herhangi tutuklanma halinde her zaman göçmenlik avukatınıza bildirin;
 • Yeşil kartınız onaylanana kadar, başvurunuzun dayanağı olan göçmen dışı statünüzde (H-1B, L-1, vb.) devam edin;
 • Başvurunuzun dayanağı olan I-140 ve I-485 formlarıyla vermiş olduğunuz bilgi ve belgeleri detaylı olarak gözden geçirerek görüşmeye hazırlanın ve gerekli görülmesi halinde göçmenlik avukatınızdan görüşmede yanınızda olmasını isteyin.

Eğer bir işveren ya da istihdam temelli yeşil kart başvurusu sahibiyseniz, yeni yürürlüğe giren zorunlu görüşme süreci hakkında yardım almak için lütfen ofisimizle irtibata geçin.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Merkez ofisi:

Contacts: LawAPJ 65 Broadway, Suite 1603 NY 10006 New York TEL: +1 212 693-3355 / FAX: +1 212 430-6797 / E-MAIL: apjlaw@gmail.com

Telefon görüşmesi:

Lütfen bu kısa anketi doldurunuz ve tüm bilgilerin gizli tutulacagindan emin olabilirsiniz. Anket e-mail veya faks yoluyla gönderilebilir The Questionnaire can be sent electronically or by fax +1 (212) 430-6797

Kişisel danışma:

Danismanlik icin lutfen mesai saatleri icinde ofisimizi arayin. +1 (212) 693-3355